Yeast Genetics & Genomics
Roll of Honor


Class of 2016
 
Instructors: Grant Brown, Maitreya Dunham, Marc Gartenberg
Assistants: Brandon Ho, Evelyn Okeke, Bryce Taylor
Students: Albi Celaj, Manuella Rossette Clark-Cotton, Aisling Coughlan, Debra DeLoach, Ambra Dondi, Vishal Gohil, Laura Laranjo, Dacia Leon, Yanjie Liu, Martin Lukacisin, Erika Orner, Georg Reickh, Nusrat Sharmeen, Ashish Singh, Jessica Stieglitz, Maren Wehrs

Class of 2015

Instructors: Grant Brown, Maitreya Dunham, Marc Gartenberg
Assistants: Melinda Borrie, David Gallo, Caiti Smukowski Heil
Students: Farah Abdul-Rahman, Melissa Colon-Cesario, Brianne Docter, Katie Fisher, Luca Gerosa, Maria Eugenia Inda, Dorottya Kalapis, Jona Kayser, Maoussi Lhuillier-Akakpo, Darach Miller, Arvind Panday, Jennifer Pentz, Alice Ting, Haowen Xu, Rani Yeung, Deborah Zies

Class of 2014

Instructors: Grant Brown, Maitreya Dunham, Marc Gartenberg
Assistants: Melinda Borrie, Monica Sanchez, Tina Sing
Students: Jacqueline Barber, Friederike Ewald, Ryan Fine, Sara Hanson, Vaishali Jayashankar, Akhilesh Kumar, Rhesa Ledbetter, Adam Lothrop, David McMillen, Kyle Mohler, Nádia Maria Sampaio, Donglai Shen, Gustavo Silva, Simon Stenberg, Valerie Thomas, Yingzhou Wu

Class of 2013

Instructors: Maitreya Dunham, Marc Gartenberg, Sue Jaspersen
Assistants: Shannon Burns, Miao Chen, Celia Payen
Students: Sharon Aviran, Julia Becker-Kettern, Anne-Ruxandra Carvunis, Michael Dorrity, Mikael Garabedian, David Garcia, Vanessa Gray, Gilad Grinberg, Miriam Halimi, Michael Klingener, Maria-Elena Ledesma-Fernandez, Gholson Lyon, Sandrine Morlot, Natalia Sanchez de Groot, Brian Schwartz , Pooja Strope

Class of 2012

Instructors: Maitreya Dunham, Sue Jaspersen, Jeff Smith
Assistants: Anna Brosius, Jingjing Chen, Margaret Wierman
Students: Henriette Aksnes, Lata Balakrishnan, Jennifer Beierlein, Tejas Bouklas, Itay Budin, Peter Conlin, Luca Freschi , Christian Garde , Daniel Georgiev , Alexandra Goetz , Jane Kim , Lina Lindberg , Annie Schreiber , Emmanouil Stavrou , Yang Zhang

Class of 2011

Instructors: Sue Jaspersan, Jeff Smith, Jeffrey Strathern
Assistants:  Jennifer Avena, Joseph Johnson, Christine Smoyer
Students: Molly Burke, Juan Diaz-Mejia, Sidhartha Goyal, Carmen Herrera, Philipp Jaeger, Maria Kilfoil, Agnese Kokina, Angelyn Larkin, Sandra Malmgren Hill, Agnès Miermont, Alexander Mikheyev, Fathima Nazeer, Matthew Pena, Namit Ranjan, Peter Reichelt, Andrew Seeber

Class of 2010

Instructors: Dan Burke, Beverly Errede, Jeff Smith
Assistants: Kathryn Gardner, Julie McClure, Melissa Walls
Students: N Dinuka Abeydeera, Maria Bohnert, Jasper Bosman, Harmen Bussemaker, Anupam Chakravarty, Matthew Chang, Leyma De Haro, Alistair Elfick, Lise Goltermann, Matan Hofree, John Houser, Tina Kogej, Raphyel Rosby, Rohith Srivas, Viktor Stein, Michael Waisberg

Class of 2009
 
Instructors: Beverly Errede, Jacalyn Vogel, Malcolm Whiteway
Assistants: Elias Epp, Elena Nazarova
Students: William Erbil, Lee Gary, Pei-hsin Hsu, Jasvinder Kaur, Monika Kijanska, Seoyoung Kim, Justin Kinney, Lei Li, Ingrid Lilienthal, Tamara Milosevic, Christopher Morales, Zachary Nagel, Wenfeng Qian, Xuefeng Ren, Grace S. Shieh, Ilan Wapinski

Class of 2008

Instructors: Beverly Errede, Frank Luca, Malcolm Whiteway
Assistants: Pierre Cote, Stephen Fuchs, Yunkyoung Song
Students: Yunhe Bao, Barbara Bowman, Christopher Browne, Lindsay Burwell, Gregory Carter, Jonathan Gruber, Christina Hughes, Cole Johnson, Chandra Kilburn, Ka Chun Lai, Ding Luo, John McLaughlin, Ekaterina Mirkin, Jeffrey Piotrowski, John Storey, Guifang Wang

Class of 2007

Instructors: Beverly Errede, Frank Luca, Malcolm Whiteway
Assistants: Venkata Kuravi, Hugo Lavoie, Maria Mangos
Students: Amrita Basu, Marcelo Behar, Antonio Caballero Reyes, Cedric De Smet, Dannie Durand, Young Jun Im, Anna Iofik, Carrie Ketel, Ali Kinkhabwala, Joshua Rest, Noah Reynolds, Walter Rocha, Sonia Sankovich, Sumana Sanyal, Hlynur Sigurgislason

Class of 2006

Instructors: Frank Luca, Jeffrey Strathern, Malcolm Whiteway
Assistants: Adam Farley, Mikhail Martchenko, Gustavo Santoyo
Students: Clarissa Cheney, Rod Docking, Cecilia Geijer, Claudine Kraft, Dwight Kuo, Andres Lopez, Roy Magnuson, Anand Ranjan, Ramona Rudalska, Michael Samoilov, Mariko Sasaki, Khalid Siddiqui, Matjaz Vogelsang, Hugo Wurtele, Elsie Yu

Class of 2005

Instructors: David Amberg, Dan Burke, Jeffrey Strathern, Malcolm Whiteway
Assistants: Sheena Li, Maria Sambade, Daniel Waller
Students: Sarah Cole, Maria Theresa Fadri, Tara Hessa, Ginny Hutchins, Hao Li, Hanna Lindroos, James Locke, Geoffrey Morris, Santosh Narayan, Fabiana Perocchi, Gopal Ramachandran, Eran Segal, Alison Smith, Victoria Smith, Arpita Upadhyaya

Class of 2004

Instructors: David Amberg, Dan Burke, Jeffrey Strathern
Assistants: Clinton Copeland, Myra Derbyshire, Michelle Farah, Brice Keyes, Francisco (Paco) Malagon
Students: Einar Arnason, Troy Brady, Anne Laure Bulteau, Anna Lena Chabes, Gilles Charvin, Rachel Garbitt, David Gresham, Paul Magwene, John Mercer, Christian Paumi, Sofie Saerens, Rickard Sandberg, Anirvan Sengupta, Zongtian Tong, Claire Tseng, Michelle Wagner

Class of 2003

Instructors: David Amberg, Dan Burke, Jeffrey Strathern
Assistants: Francisco (Paco) Malagon
Students: Nicolas Buchler, Tiago Carneiro, Colin Coros, Sanjay D'Souza, David Glick, Tracy Johnson, Manolis Kellis, Stephanie Kervestin, Damian Krysan, Ann Rouse, Subhojit Sen, Delphine Sicard, Manivannan Subramaniyan, Jenny Veide, Eric Virtudazo, Lani Wu

Class of 2002

Instructors: David Amberg, Dan Burke, Orna Cohen-Fix
Assistants: Anne Allison, Blaine Bettinger, Melody Ng
Students: David Bellows, Jennifer Brace, Luciana Buainain, Jessica D'Agostino, Junbiao Dai, Daniel Ewing, Christie Hamilton, Alexander Lorenz, Pär Lundkvist, Sharad Ramanathan, Peter Swain, Carlos Torres-Ramos, Chris van Oevelen, Laurie Waters, Barry Williams, Anna Zakrzewska

Class of 2001

Instructors: David Amberg, Dan Burke, Orna Cohen-Fix
Assistants: Yvette Green, Laurie Grulich, Karen Ross, Leana Topper
Students: Anneli Baehr, Michel Bagnat, Heath Balcer, Christel Boutonnet, Frank Giots, Tanya Gottlieb, Sarah Hogan, Carol Kumamoto, Sanna Lehtinen, Li Li, Janine Santos, Katherine Schneider, Greta Schrift, Nynke Van Berkum, Nils Wiedemann, Steve Witt

Class of 2000

Instructors: Dan Burke, Orna Cohen-Fix, Dean Dawson, Tim Stearns
Assistants: Zoe Hilioti, Rebecca Kamieniecki, Mark McCleland
Students: Hugo Aguilaniu, Laura Castilli, Wei-Hau Chang, Shubhik Debburman, Kammy Fehrenbacher, Matthew Goddard, Akash Gunjan, Matthias Hoss, Meisheng Jiang, Marc Lewis, Waka Lin, Brian Luke, Gregory McCarty, Maria Margarida Moreira dos Santos, Jessica Tyler

Class of 1999

Instructors: Dan Burke, Dean Dawson, Tim Stearns
Assistants: Jenny Frank, Andrea Preble, Robert Shanks
Students: Christopher Boddy, David Chan, Paola Fabrizio, Ivan Galindo-Castro, Christi Gendron, Trey Ideker, Lars Jonson, Tony March, Fernando Monje Casas, John Newman, Karin Otterstedt, Antonietta Pannunzio, Deborah Perlstein, Dorit Schuller, Guang Yao

Class of 1998

Instructors: Dean Dawson, Daniel Gottschling, Tim Stearns
Assistants: Michael Byrnes, Benedict Kemp, Anne Stellwagon
Students: Elliot Adler , Soumit Basu , Anton Beletskii, Jennifer Carbrey , Orna Carmel-Harel , Jennifer Collins , Martine Couvreur , Bettina fries , Mary Beth Frosco , Yi-Chen Li , Laurence Mirels , Antonin Morillion , David Nicholas , Xueton Shen , Ingrid Sjostrom , Christian Ungemrmann

Class of 1997

Instructors: Allison Adams, Daniel Gottchling, Tim Stearns
Assistants: Michelle Dubois, Becket Feierbach, Kimberly Kandl
Students: Mario Barros, Andrew Bognar, Bette Jo Brown, Ingo Greger, Marten Hammar, Marjolein Janssen, Quanwen Jin, Panos Kalaitzis, Ruben Kok, Hongyu Lin, Andreas Mayer, Yasuo Nemoto, Karin Schmekel, Ginger Swire-Clark, Angela Then, Toshio Tsukiyama

Class of 1996

Instructors: Allison Adams, Daniel Gottchling, Chris Kaiser, Co-Instructor: Nava Segev
Assistants: Esther Chen, Lia Meisinger, Johanna O'Dell
Students: Claire Adams , Jae Choi , E. Clarke , Gary Cox , Richard Eisenstein , Edward Fisher , Klyotaka Hatsuzawa , Janine Lin , Wen-Man Liu , Marilyn Meinke , Manabu Mizuguchi , Mike Schultz , Clifford Slayman , Gertien Smits , Hiroshi Takagi , Rachel Tinker-Kulberg

Class of 1995

Instructors: Allison Adams, Daniel Gottchling, Chris Kaiser
Assistants: Steve Bickle, Dana Davis, Scott Diede
Students: Matthias Bauer, David Bentley, Otto Folkerts, Donald Fosket, Julia Heinrich, Heidi Holkeri, Qiao Li, Steve Pember, Kikuo Shimizu, Grace Stafford, Guillaume Stahl, Zhaoxia Sun, Michael Vasconcelles, Jonathan Weissman, Ted White, Dorit Zuk

Class of 1994

Instructors: Chris Kaiser, Susan Michaelis, Aaron Mitchell, Co-Instructor: Allison Adams
Assistants: Alison Frand, Weishi Li, Julia Romano, Gaby Nijbroek
Students: Ann Batiza , Jose Blosca , Heather Dunsten , Althea Grant, Kelly LaMarco , Josef Loidl , Tomas Mitchell , Martin Moczko , Yvonne Mulhaupt-Vahlensieck , Noam Shani , Sudha Srinvasan , Ursula Stochaj , Ina Tesseur , Anders Thelin , Jaana Toikkanen , Katheleen Young

Class of 1993

Instructors: Chris Kaiser, Susan Michaelis, Aaron Mitchell
Assistants: Cary Baker, Ruth Hammer, Harold Smith
Students: Robert Arkowitz , Rina Ben yaacov , Joan Caron , Jan-Hulb Franssen , Judith Frydman , Mahmoud Ghannoum , Loree Griffin , Tetsuro Izumi , Paul Laybourn , Steve Leidich , Christopher McMaster , Mita Mukherjee , Anna Okorokova , Farhang Payvar , Antonio Reinero , Sara Zaman

Class of 1992

Instructors: Chris Kaiser, Susan Michaelis, Aaron Mitchell
Assistants: Kevin Roberg, Dody Sears, Rey Sia
Students: Blaine Bartholomew, Csilla Csank, John Edwards, Dan Eshel, Tanya Harding , Susanna Lee, Gabriele Ludwig, Carola Mala, Jeffrey Radding, Elizabeth Raleigh, Elizabeth Schwarz, Michael Sherman, Mitsuhiro Shimizu, Christian Siebel, M. Smith , Tim Zacharewski

Class of 1991

Instructors: Susan Michaelis, Aaron Mitchell, Mark Rose
Assistants: Carol Berkower, Katherine Bowdish, Laurie Jo Stasenko
Students: Masahiro Akiyama, David Breiding, Arturo Casadevall, Louis de Repentigny, Kun-Liang Guan, Hyun Ah Kang, Kenji Kohno, Pascale Lesage, Angela Lim, Michael McAlear, Suchira Pande, Karin Romisch, Elmar Schiebel, Stephanie Silos, Lauren Silverman, Pan Zheng

Class of 1990

Instructors: Philip Hieter, Aaron Mitchell, Mark Rose, Fred Winston
Assistants: Kim Floy, Lisa Gansheroff, Marci Scidmore
Students: Marsha Altschuler, Pontus Aspenstrom, Anthony Blanc, Jeffrey Brodsky, Amy Chang, Gail Flaggs, Arno Greenleaf, Young-Ping Hwung, Karla Kirkegaard, Mariana Nacht, Christopher Padilla, Patrick Pfaffle, Douglas Rhoads, Sharon Roth Dent, Fiona Stuart, Jing Wei Zhang

Class of 1989

Instructors: Paul Heiter, Mark Rose, Fred Winston
Assistants: Karen Chapman, Joel Hirschhom, Pamela Muluh
Students: David Amberg, Laura Arwood, Judith Austin, Debu Chakravarti, William Chirico, John Hershey, Sharon Hilgen, Ekkehard Leberer, Claire Moore, Yoshikazu Nakamura, Stuart Peltz

Class of 1988

Instructors: Phil Heiter, Mark Rose, Fred Winston
Assistants: Sandra Gerring, Elizabeth Malone, Elizabeth Vallen
Students: John Armstrong, Maria Cardenas-Corona, Yuen-Ling Chan, Madelon Halula, Joseph Heitman, Linda Hyman, Frans Klis, Robert Lahue, Annik Prat, Daniel Riggs, Tarmo Ruusala, Ann Sperry, Mathias Springer, Michael Tibbetts, Peter Weil, Vincenzo Zimarino

Class of 1987

Instructors: Gerald Fink, Mark Rose, Fred Sherman, Fred Winston
Co-Instructor: James Hicks
Assistants: Alan Rose, Michele Swanson
Students: Lee Adair, Christine Alfano, Allessandra Cellini, Anne Dranginis, Charles Goyer, Heironim Jakubowski, Lorena Kalial, Nicholas Kambouris, Daniel Kosman, Howard Lieberman, Edward Morgan, John Perfect, Steven Picksley, Rosamaria Ruggieri, Fritz Thoma, Ming Tien

Class of 1986

Instructors: Gerald Fink, James Hicks, Fred Sherman
Assistants: Fred Dietrich, Elena Sulgaz
Students: Larry Barnes, Brett Benton , Anthony Bretscher, Julie Brown, Kyle Cunningham, David Gross, Arthur Horwich, Kathrin Jansen, Connie Kline, K. Kwon-Chung, Michael Maguire, Anna Marie Skalka, John Smith, Lynn Thomason, Jeremy Toyn, Patrice Yarbough

Class of 1985

Instructors: Grald Fink, James Hicks, Fred Sherman
Assistants: Richard Moerschell, Ramona Morfield
Students: Diego Breviario, Michele Haltiner, Annette Herscovics, Sara Lavi, Paul Lazarow, Daniel Lew, Per Ljungdahl, Bradley Nefsky, Ole Neilsen, Zofia Olempska-Beer, James Rothman, Gail Scordilis, Nancy Shen, Johan Thevelein, Terry White, Tony Wright

Class of 1984

Instructors: Gerald Fink, James Hicks, Fred Sherman
Assistant: Isabel Chiu
Students: Claudia Bibus, Tauseef Butt, Chin Tang Chin, Shlomo Eisenberg, Kim Folger, Judith Harmony, David LaPorte, James Lautenberger, Charles Martin, Daniel Nelson, Ophrey Pines, Mary Rosendahl, Michele Sawadogo, Alexander Varshavsky

Class of 1983

Instructors: Gerald Fink, James Hicks, Fred Sherman
Assistant: Jinimi Kim
Students: Alan Boyd, William Dowhan, Robert Driscoll, Marian Sue Ellwood, Clark Ford, Dean Hamer, William Howell, Guy Lauquin, Martin Loindberg, Peter Meacock, Daisy Roulland-Dussoix, Ronald Seale, Robert West, B.J.M. Zonneveld

Class of 1982

Instructors: Gerald Fink, Jams Hicks, Fred Sherman
Assistant: Robert Laiken
Students: Judith Berman, Kalpana Chakraburtty , Fernando Couto, Barry Hall, Paul Margolin, Craig Peebles, Hannu Poso, Michael Rosbash, Gwendolyn Sancar, Jacqueline Segall, Pamela Silver, Akio Sugino, Ivor Tittawella, Evelyn Witkin, Elizabeth Yang, Mark Zoller

Class of 1981

Instructors: Gerald Fink, James Hicks, Fred Sherman
Assistants: Bradley Kosiba
Students: Naoko Arai, Paola Ballario, Michael Engler, Alicia Gonzalez, Naba Gupta, Philip Hieter, Yun-Pung Paul Hsu, Susan Lindquist, Camille Locht, John Proffitt, John Pulitzer, Paul Sadowski, Ursula Schmeissner, Frank Stahl, Lloyd Waxman, Rogers Yocum

Class of 1980

Instructors: Brian Cox, Calvin McLaughlin
Assistants: Melanie Dobson, Mick Tuite
Students: Marlene Belfort, Don Cleveland, Michael Cumsky, Elisabeth Freese, Raymond Gibson, Gurnam Gill, Richard Hillman, Joel Huberman, Tim Huffaker, Gayle Knapp, Gabriela Orlowska, James Romesser, Henk Spierenburg, Mauro Toselli, Roxanne Walder, J.M. Walsh

Class of 1979

Instructors: Gerald Fink, Fred Sherman, James Hicks
Assistant: Kenneth Zaret
Students: Tilman Achstetter, Caroline Astell, Judith Campbell, Michael Douglas, Lawrence Dumas, John Edwards , Danielle Grimal, Michael Grunstein, Alexander Johnson, Allen Laughon, Zita Lobo, Heinz Mueller, Barry Nall, Peter Philippsen, Alan Procter, Norma Wills

Class of 1978

Instructors: Gerald Fink, Fred Sherman
Assistants: Steve Bairn
Students: Michael Barney, Deepak Bastia, Anthony Brake, Marian Carlson , Diane Colby, Craig Duncan, Dieter Gallwitz, Christine Guthrie , Charlotte Hammond , Judith Jaehrning , Kerstin Kjellin-Straby , Elena Mery-Drugeon , Margaret Savage , John Scott , Nichole Truffaut , William Wemau

Class of 1977

Instructors: Fred Sherman, Gerald Fink, Thomas Petes
Assistant: Tina Johnson
Students: John Abelson, Jacques Beckman, Dennis Bedard, James Foy, Domenico Frezza, Kotaro Hieda, S. Michal Jazwinski, Frank Larimer, Calderone Lopez, Maria Maccecchini, Wolfgang Piepersberg, Jesse Rabinowitz, Deborah Steege, Fred Taylor, Ronald Walenga, Gail Willsky

Class of 1976

Instructors: Gerald Fink, Fred Sherman, Thomas Petes
Assistant: James Hicks
Students: Heide Cross, Joseph DeAngelo, Forrest Foor, Toshio Fukasawa, Juana Gancedo, Robert Goewert, Sharon Hixon, Youh Koh, Mark Miller, William Rouslin, Randy Schekman, Navin Sinha, Marc Solioz, John Stephens, Kathleen Tatti, Bik-Kwoon Tye

Class of 1975

Instructors: Gerald Fink, Christopher Lawrence, Fred Sherman
Assistant: Helen Greer
Students: William Bennett, Michael Buettner, John Cameron , Bjorn Christensen, Asis Das, Thomas Eccleshall, Robert Fowler, Robert Fujimura, Richard Herrmann, Richard Hollis, Pabitra Maitra, Robert Malone, Oscar Mohar-Beatncourt, Patricia Pukkila, Helmut Ruis, Conjeevaram Sripati

Class of 1974

Instructors: Gerald Fink, Christopher Lawrence, Fred Sherman
Assistant: Dieter Wolf
Students: Alvin Clark , Jamie Conde, Jeffrey Davidson, Robert Dickson, David Galas, Kurt Gross, Larry Grossman, Anna Maria Guerrini, Peter Lange , Rolf Menzel, Graham Palmer, Robert Poyton, Durwood Ray, Robert Roon, Jeremy Thorner, Samuel Zinker

Class of 1973

Instructors: Gerald Fink, Christopher Lawrence, Fred Sherman
Assistant: Howard Fried
Students: Tom Blumenthal, Henry Geisinger, Claire Goldthwaite, Simon Gough, Helen Greer, Gerardus Groot, Irene Jones, Gregory Pahel, Jeffrey Roberts, John Roth, Lucia Rothman-Denes, George Sprague, Jr., Kadaba Sripakash, Ingrid Stampe Villadsen, Jonathan Warner, Rick Wolf, Jr.

Class of 1972

Instructors: Gerald Fink, Christopher Lawrence, , Fred Sherman, Joanna Rytka
Students: Leonard Baskin, John Blamire, Dennis Cryer , Andre Goffeau, Joyce Heckman, Thomas Mason, Thomas Mason, Deborah Mowshowitz, Arthur Riggs, Gerald Rubin, Jesus Sebastian, Larry Soll, Donald Tipper, Carolyn Whitfield, Reed Wickner

Class of 1971

Instructors: Gerald Fink, Christopher Lawrence, Fred Sherman, Michael Vodkin
Students: David Botstein, Walter Colli, Terenzio Cremona, Eberhard Ebner, Ira Herskowitz, Robert Metzenberg, Donald Miller, Jurgen Neeff, Karl Poralla, Gerald Smith, Alan Wasserstein, Michael Waxman

Class of 1970

Instructors: Gerald Fink, Bruce Lukins, Fred Sherman
Assistant: Robert Lowenstein
Students: Clinton Ballou, Harlan Brown, James Haber, Julius Marmur, Vernon Mayer, Irwin Rubinstein, Gottfried Schatz, Eckhart Schweizer, Samuel Wilson, Frances Womack