Vision: A Platform for Linking Circuits, Perception and Behavior
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors:  Farran Briggs, Joseph Carroll
Assistant: Lindsey Salay
Students: Sam Cooler, Hector De Jesus-Cortes, Julie Freschl, Marc Himmelberg, Archana Jalligampala, Kristy Johnson, Jasleen Jolly, Francesco Lanfranchi, Andrew Miller, Allison Murphy, Dwani Patel, Sara Patterson, Carmen Pons, Rune Rasmussen, Ubadah Sabbagh, Miranda Scalabrino, Stacey Seidl, Shraddha Shah, Rolf Skyberg, Jennifer Smith, Klaudia Szatkom, Supraja Varadarajan, Thomas Wheatcroft, Erica Woertz

Class of 2017

Instructors:  Farran Briggs, Andrew Huberman
Co-Instructor: Onkar Dhande
Assistant: Lindsey Salay
Students: Alejandro Akrouh, Darlene Archer, Andrew Bard, Rachel Care, Leonie Cazemier, Shawnta Chaney, Victoria Cheung, Victor DePiero, Kacie Dougherty, Heekyung Jung, Megan Kirchgessner, Liu (Dave) Liu, Reeece Mazade, Philip Parker, Craig Pearson, Cameron Prigge, Katja Reinhard, Sarah Richards, Alexander Salmon, Elise Savier, Abhishek, Sengupta, Sahil Shah, Mohit Srivastava, Kirstie Wailes-Newson, Minsu Yoo, Parvin Zarei Eskikand

Class of 2015

Instructors:  Farran Briggs, Andrew Huberman
Assistant: Onkar Dhande
Students: Prescott Alexander, Corinne Beier, Mario Dipoppa, Michael Drews, Antonia Drinnenberg, Clare Gamlin, Masoud Ghodrati, Alexandra Gribizis, Kevin Hartstein, Carey Huh, Rachel Kay, David Koren, lan Pyle, Mahalakshmi Ramamurthy, Benjamin Sajdak, Lindsey Salay, Brian Schmidt, Tania Seabrook, Eric Seemiller, Bas van Opheusden, Alexandra Wal, Shen Wang, Joseph Wekselblatt, Ashley Wilson, Elizabeth Zavitz

Class of 2013

Instructors:  Farran Briggs, Andrew Huberman
Assistant: Onkar Dhande
Students: Chiara Baragli, Remi Bos, Timothy Burbridge, Janine Daum, Daniel Denman, James Fransen, Aleena Garner, James Hasse, Jennifer Hoy, Danique Jeurissen, Steffen Kandler, Alina Liberman, Tiago Marques, Vanessa Mock, Filipe Pinto-Teixeira Sousa, Adema Ribic, Philipp Rudiger, Jean-Luc Stevens, Wayne Tschetter, Agne Vaiceliunaite,
Melissa Wilk, Yiyin Zhou


Class of 2011

Instructors:  Barbara Chapman, W. Marty Usrey
Assistant: Samuel Failor
Students: Manuela Allegra, Ilaria Barone, Zachary Davis, Chris Dillingham, Adam Dubis, Scott Greenwald, Mikio Inagaki, Caitlin Kiley, Euiseok Kim, Benjamin Lankow, Chris Lewis, Hyungsik Lim, Danielle Reitsma, Jacqueline Short (Hembrook), Selina Solomon, Emma Stewart, Kate Williams


Class of 2009

Instructors:  Barbara Chapman, W. Marty Usrey
Assistants: Colenso Speer
Students: Arian Ashourvan, Lucinda Baker, Chiara Cerri, Jonathan Day-Brown, Samuel Failor, Bryan Hansen, Seung-Hee Lee, Ilaria Manno, J. Patrick Mayo, Yasutaka Okazaki, Jorge Otero-Millan, Marta Pietrasanta, Randy Ringuette, Jason Triplett, Inna Tsirlin, Melissa Wagner-Schuman, Rebecca Whiting, Thomas Wright, Jennifer Yoon, Katharina Zeiner

Class of 2007

Instructors:  Barbara Chapman, W. Marty Usrey
Assistants: Colenso Speer
Students: Gideon Caplovitz, Frederick Federer, Robbe Goris, Linda Henriksson, Cory Hussar, Fang Jiang, Sarah Karlen, Ilmari Kurki,
Judith Law, Kimberly MacKenzie, Matthew Mauck, Rahmat Muhammad,Maria Olkkonen, Nathalie Rochefort, Anne Schmidt, Shushruth Shushruth, Cristina Soto-Sanchez, Joshua Swearingen, Cunguo Wang,Xin Wang, Haiyang Wei, Chong Weng


Class of 2005

Instructors:  Barbara Chapman, W. Marty Usrey
Assistant: Henry Alitto
Students: Martina Calamusa, Carmen de Labra, Yasmine El-Shamayleh, Arnulf Graf, Amee Hall, James Kuchenbecker, Leo Lui, Katherine Mancuso, Ian Nauhaus, Amrita Puri, Laura Restani, Alexander Sher, Colenso Speer, Lore Thaler, Xoana Troncoso, Maria del Carmen Varela Castro, Tamara Watson


Class of 2003

Instructors:  A. Kimberley McAllister, W. Marty Usrey
Assistant: Henry Alitto
Students: James Akula, Rebecca Ewald, Claudia Feierstein, James Akula, Timothy Blanche, Matthew Grubb,Christin Hansen, Jan-Alexander Heimel, Sonja Hofer, Chea-su Kee, Mina Kim, Thomas Krahe, Silvia Landi, Nicholas Lesica, Bartlett Moore IV, Iris Mueller, Lorenzo Natale, David Nicol, Daniel Rathbun, Wonyeong Sohn, Amir Zarrinpar


Class of 2001

Instructors:  A. Kimberley McAllister, W. Marty Usrey
Students: Henry Alitto, Amit Basole, Julia Biederlack, Laura Cancedda, Joseph Carroll, Sarina Hui-Lin Chien, Sally Firth, Patricia Harness, Toshihiko Hosoya, Andrew Huberman, Chyren Hunter, Zsuzsa Kaldy, Cheng-Hang Liu, Sarah McKay, Rafael Montoro, Silvija Saunoriute Kerbeliene, Anita Schmid, atasha Sigala, Daniel Slutsky, Erwin Wong


Class of 1999

Instructors:  Tobias Bonhoeffer, David Fitzpatrick, A. Kimberley McAllister, W. Marty Usrey
Students: Erica Alliston, Michaela Barbarosie, Elizabeth Boudreau, Farran Briggs, Guy Burkitt, Heather Chisum, Juan Cueva, Jr., Kevin Duffy, Jozsef Fiser, Faith Florer, Danilo Furtado, Leanne Godinho, Prakash Kara, Radha Kohly, Stephen Macknik, Luis Martinez, Susana Martinez-Conde, Michael Oberdorfer, Edoardo Sermasi, Daniela Tropea, Miguel Vaz Afonso

Class of 1997

Instructors:  Tobias Bonhoeffer, David Fitzpatrick
Students: Justin Crowley, Jami Dantzker, rita Demanins, Sergei Gepshtein, Antonia Herzog, John Hooper, Z. Josh Huang, Kinberly Hung, Thomas Mrsic-Flogel, Kristy Nace, Gabriele Nase, Dahlia Sharon, Hongjun Song, Sheryl Starsinic, Sohail Tavazoie, Patrick Tong, Joshua Trachtenberg, Martin Wainwright, Shau-Ming Wu


Class of 1995

Instructors:  Tobias Bonhoeffer, David Fitzpatrick
Students: Paul Abel, Siamak Baharloo, William Bosking, Michael Brecht, Andrew Burrows, Yang Dan, Philip Joris, Michael Platt, Rivka Rachel, Deborah Samanta Roy, Christina Sax, Amir Shmuel, Yi-Xiong Zhou


Class of 1993

Instructors:  Tobias Bonhoeffer, David Fitzpatrick
Students: Jose Alonso, Marla Feller, Winrich Freiwald, Jay Gibson, Stefano Gustincich, Diane Jaworski, Norma Mejia-Monasterio, Tirin Moore, Adar Pelah, Dario Ringach, Kirsten Rudolph, Maria Sanchez-Vives, Chao Tang, Svilen Tzonev, W. Marty Usrey, Tsung-Ung Woo