Synthetic Biology
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors:  James Chappell, Elisa Franco, Philip Romero, Michael Smanski, Ophelia Venturelli
Assistants: Ryan Clark, Christian Cuba Samaniego, Ryan Hon Hsu, Baiyang Liu, Adam Sychla
Students: Sarabeth Buckley, Patrick Capel, Jesus Castano-Uruena, Vasil D'Ambrosio, Sam Erickson, James Hindley, Melissa Klocke, Matthew Lebovich, Sofia Markakiou, Michael Nguyen, Franz Pruefer, Jack Rutter, Marta Semkiv, Peyton Shieh, Ricardo Suarez Heredia, Michael Yu

Class of 2018

Instructors:  James Chappell, John Dueber, Elisa Franco, Karmella Haynes
Assistants: Andrea Smeruoso, Christian Cuba Samaniego, Shakked Halperin, Stefan Tekel
Students: Dreycey Albin, Alicia Calvo Villamanan, Matthew DuPrie, Yuliya Farris, Sophia Heyde, Asset Khakimzhan, Ukjin Kwon, Matthew Lakin, Sagardip Majumder, Jacob Palmer, Brandon Palomo, James Papadopoulos, Joana Pereirnha, Javier Santos Moreno, Nguyen Vo, Franziska Wimmer


Class of 2017
Instructors:  Chase Beisel, Elisa Franco, Vincent Noireaux, Howard Salis, Lauren Woodruff
Assistants: Scott Collins, Christian Cuba Samaniego, Sean Halper, Nate Howitz, Ryan Marshall
Students: Sacha Dalhuijsen, Helen Donis-Keller, Aarti Doshi, Leopold Green, Leondro Hikiji Watanabe, Jennifer Kan, Natalia Kormiy, Alexandra Malico, Luca Rosa, Christian Ross, William Rostain, Fangchao Song, Laura Sycuro, Yi-Ting Tsai, Manon Valet, Feilun Wu

Class of 2016

Instructors:  Chase Beisel, Mary Dunlop, Ahmad Khalil, Vincent Noireaux, Michael Smanski, Harris Wang
Assistants: Suzie Hsu, Michelle Luo, Ryan Marshall, Jimin Park, Nicholas Rossi, Brandon Wong
Students: Anne Bali, Rosalinda (Linda) D'Amore, Eryn Dixon, Rocio Espada, Ferdinand Greiss, Jay Huenemann, Ziane Izri, Vishwesh Kulkarni, Rodrigo Ledesma-Amaro, Ximing Li, Kyle Mohler, Robert Moseley, Nikita Mukhitov, Richard Stoner, Rashmi Tiwari, Shue Wang

Class of 2015

Instructors:  Mary Dunlop, Karmelia Haynes, Julius Lucks, Pamela Peralta-Yahya
Co-Instructors: John Dueber, Lei Stanley Qi
Assistants: James Chappell, Rene Davis, Luke Latimer, Nicholas Rossi, Emily Yasi, Dehua Zhao
Students: Khalid Alam, Arnab Bandyopadhyay, William Byrd, Steve Cho, Kirsten Coupland, Orlando de Lange, Baudoin Delépine, Katherina García Vanegas, David Hauser, Lin Jin, Wasti Nurani, Alfonso Rodriguez-Paton, Helena Shomar, Bryan St Germain, Trevor Tanner, Guanyu Wang


Class of 2014

Instructors: Karmella Haynes, Julius Lucks, Pamela Peralta-Yahya, David Savage, Jeffrey Tabor
Assistants: Rene Davis, Evan Olson, Vincent Peterson, , Melissa Takahashi, Rayka Yokoo
Students: Parijat Bhatnagar, Katherine Brechun, Taylor Canady, Ana Cavaleiro, Ashley Chessher, Clayton Coffman, Souvik Ghosh, Ariel Hecht, María Inda, Lawrence Kennedy, R. Ileng Kumaran, Allison Lopatkin, Matthew Munson, Sarada Raghavan, Komal Rasaputra, Daniel Woodsworth


Class of 2013

Instructors:  Karmelia Haynes, Julius Lucks, David Savage, Jeffrey Tabor
Assistants: Rene Davis, Dana Nadler, Evan Olson, Melissa Takahashi
Students: William Alexander, Shaima Al-Khabouri, Christopher Fall, Heather Herd, Barbara Jusiak, Anton Kan, Daniel MacEachran, Peter Neofotis, Yvonne Nygård, Kyle Sander, Judith Savitskaya, Vipul Singhal, Kevin Spring, Thomas Vogl, Jeremy Ward, Daniel Wells