Single Cell Analysis
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors:  David Chenoweth, Michael McConnell, Gene Yeo
Assistants: Noorsher Ahmed, Mark Haakenson, Rachel Lackner, Shashank Sathe, Sydney Shaffer, Yingtang Shi, Yan Song, Daniel Wu, Brian Yee
Students:Gayan Balasooriya, Laura Brandt, Patricia Chege, Kai Ding, Reanna Dona, Eric Gardner, Jing He, Jacob Hopkins, Charalampos (Harris) Lazaris, Lauren LeBon, Vanessa Lehmann, Katelyn Mika, Odemaris Narvaez del Pilar, Stephanie Oprescu, Ryan Smolkin, Katherine Sulka, Marek Svoboda, Aria Vaishnavi

Class of 2018
Instructors:  David Chenoweth, Michael McConnell, Gene Yeo
Assistants: Ian Burbulis, Isaac (Alex) Chaim, William Chronister, Mark Haakenson, Ryan Marina, Sydney Shaffer, Emily Wheeler, Matthew Wolpert, Daniel Wu, Biran Yee
Students:Thomas Bartlett, Paul Bonthuis, Patricia Gerdes, Stella Glasauer, Juan Sebastian Jara, Sonia Kim, Alexis Krup, Julian Lamanna, Pa Reum Lee, Malosree Maitra, Kenneth McCullough, Shahin Mohammadi, Claire Olingy, Brae Petersen, Natasha Picciani, Sadi Quiñones-Al-Muhtaseb, Nikolaos Settas, Valerie Tornini, Xun Zhu

Class of 2017

Instructors:  David Chenoweth, Michael McConnell, Gene Yeo
Co-Instructor: Olga Botvinnik
Assistants: Chanat (Jay) Aonbangkhen, Alain Domissy, Mark Haakenson, Emily Wheeler, Matthew Wolpert, Daniel Wu
Students:Wendy Aquino Nunez, Timothy Blosser, Ashley Brandebura, Naiyan Chen, Andrew Deslauriers, Giovanni Diaz, Stefanie Grunwals, Yiran Hou, Aditya Kashyap, Tae Hyun Kim, Bjoem Papke, Aarushi Sharma, Rhiana Simon, Kristof Torkenczy, Jessica Tsai, Stanley Yang, Kenny Yu, Hannui Zhang

Class of 2016

Instructors:  Amy Herr, Michael McConnell, Gene Yeo
Assistants: Chanat (Jay) Aonbangkhen, Olga Bolvinnik, Mark Haakenson, Yan Song, Julea Vlassakis, Margaret Wierman, Matthew Wolpert, Daniel Wu
Students: Duncan Brian, Anna DeSalvo, Matthew DiSalvo, Johanna Duda, Emery Goossens, Melanie Kaelberer, Swantje Liedmann, Eleftherios Michailidis, Jesse Niehaus, Daniel Nunez, Paul Reardon, Carlo Sala Frigerio, Chhavi Sood, Christy Trejo, Parul Varma, Sara Viragova, Elizabeth Williams, Hanseul Yang

Class of 2015

Instructors:  James Eberwine, Amy Herr, Michael McConnell
Co-Instructor: Jacqueline Morris
Assistants: Thomas Bell, Ian Burbulis, Sarah Middleton, Kevin Yamauchi
Students: Irene Cantone, Iain Clark, Gianfilippo Coppola, Anabel de Caceres-Bustos, Michael Durante, Daniel Ellwanger, Jeffrey Haug, Byeong-min Lee, Giacomo Masserdotti, Chhavi Mathur, Alice McGovern, Olivia Mendivil Ramos, Sapan Patel, Philipp Seib, Yingtang Shi, Shalini Singh, Robin Wilson

Class of 2014

Instructors: James Eberwine, Cynthia McMurray
Assistants: Peter Buckley, Kenneth Frankel, Joel Hyman, Do-Yup Lee, Jacqueline Morris, Aris Polyzos,
Students: Aikaterini Chatzi, Alexander Dergalev, Elda Grabocka, Joanna Hård, Alena Kaminskaya, Ekaterina Lobanova, Keyue Ma, Isao Naguro, Veronica Peschansky, Fredrik Salmén, Alexandra Scurry, Mish Shoykhet, Lovisa Söderberg, Mabel Teng, Manu Vanaerschot, Kevin Yamauchi, Faye Zheng, Imola Zigoneanu

Class of 2013

Instructors:  James Eberwine, Cynthia McMurray
Assistants: Thomas Bell, Peter Buckley,
Students: Helen Budworth, Christie Canaria, Kenneth Frankel, Do-Yup Lee, Jacqueline Morris, Michael Brosnahan, Gwenn-Ael Carre, Beatrice Gini, Carolina Guibentif, Myoung-Eun Han, Caitlin Hill, Eeva-Mari Jouhilahti, Alisa Kolesnikova, Anna Kudryavtseva, Elin Lundin, Jesper Madsen, Kumaran Mande, Yuma Oka, Angela Proctor, Kathryn Roberts, Rameen Shakur, Anke Vermehren-Schmaedick

Class of 2012

Instructors: James Eberwine, Cynthia McMurray
Assistants: Peter Buckley, Christie Canaria, Do-Yup Lee, Jacqueline Morris
Students: Thomas Daniele, Maja Engelstoft, Fabian Erdel, Inna Fedorenko, Anne-Katrine Frank, Honor Glenn, Alex Hughes, Hyunjae Kim, Kevin Leslie, Qin Li, Juwon Park, Ulrich Pfisterer, Julie Prudhomme, Sonal Shruti, Josien van Wolfswinkel, Saaket Varma, Laura Wood