QUANTITATIVE IMAGING:  FROM MOLECULES TO CELLS

Roll of Honor

 
Class of 1992
Instructors: Paul Hough, Ken Jacobson, David Spector
Assistants: Jennifer Ann Lipfert-Kramers, Barbara Trask
Students: Julia Bridge, Chao Chen, Mon-Li Chu, Michael Eccles, Fan Fan, Stefanie Kaech, Joan Lakoski, Kathleen McDonough, David McKinnon, Giovanni Pauletti, Nancy Shinowara, Charles Solc, Ursula Tuor, Michael White

Class of 1993
Instructors: Paul Hough, Ken Jacobson, David Spector
Assistants: Jennifer Ann Lipfert-Kramers, Iris Mastrangelo, Timothy Oliver, Barbara Trask
Students: Steven Bassnett, Michael Becker-Andre, Benjamin Blencowe, Ethan Carver, Karen Denison, A. Lucia Fuentes, Thora Glencorse, Frederick Kaskel, William Kutchera, Peter Lauer, Nancy Ma, Mary Niblock-Foxx, Sally Schroeter, Michelle Southard-Smith, Paul Yaworsky

Class of 1994
Instructors: Paul Hough, Ken Jacobson, Iris Mastrangelo, Thomas Reid, David Spector
Assistants: Robert Derby, Tim Oliver, Erin Sheets
Students: David Bear, William Bonner, Olle Heby, Karen Hendricks-Munoz, Philip Huie, Anne Lewis, Leif Roge Lund, Chanda Moseley, James Richardson, Uwe Rothenpieler, Rupert Sandbrink, Charlotte Soderberg, Elke Stein, Margaret Thouless, Hui Tsou, Shinya Yamanaka

Class of 1995
Instructors: Paul Hough, Ken Jacobson, Iris Mastrangelo, Thomas Reid, David Spector
Assistants: Tamara Howard, Erin Sheets
Students: Darrell Cass, Ying Jin, Janet Kerr, Brian Lanoil, Marilyn Lightfoote, Jill Miotke, Alain Nepveu, Kevin O'Driscoll, Robin Ohls, Kathryn Platt, Tuija Salin, Peggy Shelbourne, Orit Shmueli, Irina Solovei, Sharon Wolda

Class of 1996
Instructors: Paul Hough, Ken Jacobson, Iris Mastrangelo, Thomas Ried, David Spector
Assistants: Tamara Howard, Richard Navarre, Tim Veldman
Students: Cathrin Brisken, Edith Chevret, R. Cone, James Dow, Matthew Florczyk, Guido Gaietta, H. Horst, Veronica Juan, Stephanie Liva, Jacqueline Mermoud, Sanja Novakovic, Bryan Reinert, Che Chung Tsai, Janette Van Den Berghe, Gefu Wang, Barbara Wimpee

Class of 1997
Instructors: John Murray, Robert Ochs, Thomas Ried, Evelin Schrock, David Spector
Assistants: Tamara Howard, Margot Leonard, Margot Quinlin
Students: Shabbir Ahmad, Lidia Averboukh, Diana Bell, Antoinette Brink, Brett Connolly, Anders Hay-Schmidt, Maki Inada, Jonathan Katz, Friedrich Laub, Cathy Levenson, Elwood Linney, Junxuan (Johnny) Lu, Terese Maltzman, Albena Pramatarova, Caius Radu, Hal Skopicki

Class of 1998
Instructors: John Murray, Robert Ochs, Thomas Ried, Evelin Schrock, David Spector
Assistants: Tamara Howard, Sal Macedonio, Lou Marek, Margot Quinlin
Students: Vibeke Andresen, Johanna Anneser, Alexandra Binnie, Petra Bjork, Kathryn Boorer, Mark Chamberlin, Karen Duca, David Dunn, Olga Ermakova, Joerg Fuchs, Steven Kosak, Cristina Montagna, Rahmi Oklu, Marco Seandel, James (Tom) Thomas, Brian Van Tine

Class of 1999
Instructors: John Murray, Robert Ochs, Thomas Ried, Evelin Schrock, David Spector
Assistants: Alexandra Binnie, Michael Djavidan, Tamara Howard, Christopher Kay
Students: Alexandra Abramsson, Errol Craig, Elena Di Daniel, Phil Hemken, Sara Holmberg, Grace Jones, Alla Karpova, Jan Kisielow, Elisa Margotti, Una O'Doherty, Tulin Ozcan, Rebecca Persinger, Ayesha Raghib, Wilfried Roethy, Jay Tuttle, Eva Wegel

Class of 2000
Instructors: John Murray, Thomas Ried, David Spector, Jason Swedlow
Assistants: Alex Binnie, Michael Difilippantonio, Tamara Howard, Melpomeni Platani
Students: Diana Bratu, Alice Brown, Suet-Feung Chin, Emmanuelle Di Tomaso, Kate Dredge, Jian Du, Almut Kiesslich, Yuki Moore, Lesley Morris, Ilka Ott, Charlotte Pfeifer, Mario Schelhaas, Claudia Trevino, Sarah Wood

Class of 2001
Instructors: A. Gregory Matera, John Murray, Jason Swedlow
Assistants: Alexandra Binnie, Michael Difilippantonio, Tamara Howard, Ke Hu, Melpomeni Platani, Houchaima Ben Tekaya
Students: Greger Brodin, Nina Brown, Sofia Eriksson, Anja Groth, Gabriella Henel, Aileen Houston, Ricarda Jahnel, Sunhong Kim, Kaisu Luiro, Vlasta Lyles, Svetlana Rashkova, Anatoly Rubtsov, Sonja Vorwerk, Ty Voss, Chongjuan Wei

Class of 2002
Instructors: Abby Dernburg, John Murray, Jason Swedlow
Assistants: Tamara Howard, Ke Hu, Meredith Johnson, Melpomeni Platani
Students: Shahnaz Al Rashid, Robert Carter, Pedro Castelo Branco, Sinead Drea, Jeffrey Ehmsen, Maria Gustafsson, Nicole Hance, Elin Holter, Chia-Chi Ku, Rodrigo Martins, Chris Sansam, Evi Soutoglou, Etsuko Uno, Amy Usborne, Majken Wadum

Class of 2003
Instructors: Abby Dernburg, John Murray, Jason Swedlow
Assistants: Ke Hu, William Moore, Jamy Peng, Sapna Suravajjala
Students: Szilvia Benko, Soumya Chakravarty, Agata D'Agostino, Hannah Gould, Lis Hasholt, Patricia Le Baccon, Marines Longart, Lisa Minter, Ryan Petrie, Siama Riazuddin, Sharon Smart, Elizabeth Stansell, Thomas Volpe

Class of 2004
Instructors: Abby Dernburg, John Murray, Jason Swedlow
Assistants: Tamara Howard, Ke Hu, William Moore, Jamy Peng, Melpomeni Platani
Students: Steven Bourke, Ignacio Demarco, Maria Gallegos, Lykke Larsen, Ivana Novak, Maria Psatha, Elena Pugacheva, Jane Radford, Alexander Spektor, Laura Steindler, Jose Stephano, Hang Wang, Lin Wang

Class of 2005
Instructors: Abby Dernburg, John Murray, Jason Swedlow, ##Assistants: Ke Hu, Patricia Le Baccon, William Moore, Jamy Peng, Phong Tran, Jennifer Waters
Students: David Beebe, Asli Beser, Jessica Campbell, Felicia Carvalho, Lesley Colgan, Andrea Hinas, Sergii Ivakhno, Tina Lampe, Anthony Leung, Jonathan Martin, Edward Orlando, Dorothee Schmid, Ing-Marie Viklund, Laney Weber, Caroline Zeiss

Class of 2006
Instructors: Abby Dernburg, John Murray, Jason Swedlow
Assistants: W. Gregory Cox, Ke Hu, Patricia Le Baccon, Jamy Peng, Iain Porter, Bethany Sutton, Jennifer Waters
Students: Jayeeta Basu, Karen Boldingh Debernard, Bradley Buran, Katherine Carter, Tatiana Dudnakova, Monica Dus, Lisbeth Garcia, Saskia Houwing, Yu-Chen Hwang, Kevin Janes, Stine Jorgensen, Masashi Kimura, Ana Martins, Miranda Tradewell, Julie Wallace, Jiahua(Jerry) Wu

Class of 2007
Instructors: Viki Allan, Ke Hu, Sui Huang, John Murray, Jennifer Waters
Assistants: Chen Wang, Marcin Wozniak, Chen Wang, Marcin Wozniak
Students: Diana Bonilla, Meng Chen, Andrew Evans, Jennifer Fulcher, Nataliya Galifianakis, Laura Gumy, Sara Henriksson, Julie Hollien, Monika Kumanova, Jakub Nedbal, Catia Proenca, Catherine Scahill, Bing-wen Soong, michelle weech, Jason Williams, Xiaojing Ye

Class of 2008
Instructors: Viki Allan, Ke Hu, Sui Huang, John Murray
Assistants: Peter March, Chen Wang, Marcin Wozniak
Students: Angela Bair, Candida da Fonseca Pereira, Alessia Deglincerti, Phillip George, Jessica Gilman, Chin-ju Jean Hsiao, Joseph Jurcisek, Jordan Miller, Erik Mullers, Andrey Parkhitko, Olga Plotnikova, Asha Recino, Christine Schmidt, Sangeetha Vijayakumar, Grace Wong, Ying Zhu

Class of 2009
Instructors: Viki Allan, Ke Hu, John Murray, Jamy Peng
Assistants: Aoife Heaslip, Yu-Chen Hwang, Peter March
Students: Justine Barry, Jan Bergmann, Edward Campbell, EE-SIN CHEN, Antoine Duquette, Luis Estevez-Salmeron, Celia Keim, Irene Konings, Juliane Lauks, Louise Mesentier-Louro, Asami Oguro, Suman Paul, Oscar Perez, Markus Schosserer, Tabrez Siddiqui, Karolin von der Chevallerie

Class of 2010
Instructors: Viki Allan, Ke Hu, John Murray
Assistants: Yu-Chen Hwang, Asami Oguro-ando, Jamy Peng
Students: Lara Albania, Irene Aspalter, Melissa Badding, Debra Baluch, Richard Chi, Kirsten Cicotte, Alexandra Elsing, Dailia Francis, Xiaoqin Fu, Masahiro Kanaoka, Pawel Paszek, Stine Pedersen, Arvind Rao, Kamini Singh

Class of 2011
Instructors: Bo Huang, Max Krummel, Alison North, , Samara Reck-Peterson, Jennifer Waters, Torsten Wittmann
Assistants: Daichi Kamiyama, Hayley Pemble, Lauren Piedmont, Weihong Qiu, Joshua Rosenberg, Samantha Stehbens, Kaye Thomas, Jessica Wong
Students: Douglas Auld, Jochen Beck, Ruth Didier, Melissa Gonzalez Edick, Alexander Hoepker, Sabine Hombach-Klonisch, James Johnson, Talley Lambert, Arthur McClelland, Stephanie Palacio, Hay-Oak Park, Anirban Paul, Erin Rivera, Katherine Rogers, Christalyn Sims, Dideke Verver, Thurman Wheeler

Class of 2013
Instructors: Jennifer Waters, Torsten Wittmann, Co-##Instructors: Lisa Cameron, Bo Huang, Max Krummel
Assistants: Rose Citron, Kaitlin Corbin, Andreas Ettinger,, Talley Lambert, Hayley Pemble, Giovanna Collu, Arupratan Das, Natasha Durham, Debra Evans, John Githaka, Irina Ionescu, Rishi Jajoo, Javier Magadan, Paula Montero Llopis, Sarah Pease, Nicholas Peters, Jose Rino, Anna Salter, Dawn Spelke, Denis Titov, Jolien Tyler

Class of 2014
Instructors: Elliott Hunter, Max Krummel, Hari Shroff,, Jennifer Waters
Assistants: Kaitlin Corbin, Andreas Ettinger, Abhishek Kumar, Talley Lambert, Henry Pinkaard, Sambashiva Banala, Philippe Duquette, Yejin Eun, Ciaran Finn, Jennifer Heinritz, Anne Hempel, Richard Johnson, Josua Jordi, Michal Komorowski, Kenneth Law, Sarah Nelson, Andrej Ondracka, Benoit Renvoise, Kirsty Ross, Timothy Ruckh , Maija Slaidina

Class of 2015
Instructors: Hunter Elliott, Jennifer Waters, Torsten Wittmann
Co-Instructor: Talley Lambert
Assistants: Andreas Ettinger, Anna Jost, Peter Gabriel Pitrone, Pavel Tomancak, Jeffrey van Haren,
Mihai Azoitei, Djenet Bousbaine, Russell Burke, Lily Cheung, Tracy Chow, Saurabh Kulkarni, Jen-Yi Lee, Sarah McQuate, Eileen Moison, John Salogiannis, Viktor Stein, Sriramkumar Sundaramoorthy, Carmen Taveras, Samuel Wolff, Shiaulou Yuan, Yuxiang Zheng