Proteomics
Roll of Honor


Class of 2020 (Virtual)

Instructors: Robert Chalkley, Giselle Knudsen, Darryl Pappin
Students: Khadijeh Alnajjar, Ria Anand, Anthony Arena, Pol Arranz-Gibert, Paul Azzinaro, Alexandria Battison, Isabel Bravo-Ferrer, Nathan Canniff, Chamath Chandrasekera, Wadzani Dauda, Jordan Force, Thompson Gana, Hardeep Gumber, Holly Hinson, Md Ibrahim, Susan Joyce, Anita Kumar, Mavis Li, Timothy Licknack, Gisselle Medina, Aishwarya Mogulothu, Shilpi Paul, Matthew Pharris, Nava Poudyal, Diego Rosado-Tristani, Wilfried Rossoll, Augusto Santos Schmidt, Casey Schmidt, Sumangala Shetty, Jian Tang, Dustin Tillman, Ítalo Urrutia, Kayleigh Voos, Yuan Wang, Lingjie Zhang, Ying Zhang


Class of 2019

Instructors: Robert Chalkley, Giselle Knudsen, Darryl Pappin, Erik Soderblom, Joseph (Will) Thompson
Assistants: Zsuzsanna Darula, Jason Maynard
Students: Nneoma Akaniro-Ejim, John Albin, Albert Almada, Xiaofang Cao, Alex Chan, Ran Cheng, SEan Kundingr, Chanjae Lee, Jannifer Lee, Jack Moen, Sumit Rai, Sergio Sasaki, Niladri Sinha, Kevin Stebbings, Camille Trinidad, Linlin Zhao


Class of 2018

Instructors: Giselle Knudsen, Katalin Medzihradszky, Darryl Pappin, Erik Soderblom, Joseph (Will) Thompson
Assistants: Alexander Greninger, Eva Klement, Arthur Makarenko, Keith Rivera
Students: Eduardo Aguilar, Kirandeep Deol, Viraj Doddihal, DAvid Foschepoth, Mohammad Haq, Ohnmar Khanai, Socheata Lao, Joshua Lorenz-guertin, Jonathan Ma, Minna Mattila, Kyle Mohler, Rebekah Mokry, Brian Peterson, Helen Pham, Milton To, Shady Younis



Class of 2017

Instructors: Giselle Knudsen, Darryl Pappin, Will Thompson
Assistants: Alexander Greninger, Eva Klement, Arthur Makarenko, Keith Rivera, Charles Shaw, Erik Soderblom, John Wilson
Students: Rafael Bayarri-Olmos, Gloria Patricia Casas Garcia, Nyaradzo Chigorimbo-Tsikiwa,Katarzyna Dolata, Laura Fleites, Victoria Hung, Jane Khydyakov, Samantha Lapehn, Lior Lobel, Christopher Nevitt, Shariq Qayyum, Leila Rieder, Kelsi Sandoz, Ameya Sinha, Jennifer Soll, Saranyaraajan Varadarajan, Adam Vincek


Class of 2016

Instructors: Michael Bereman, Michelle Cilia, Ileana Cristea, Katalin Medzihradszky, Darryl Pappin
Assistants: Mami Crow, Stacy DeBlasio, Todd Greco, Eva Klement, Krystal Lum, Arthur Makarenko, Keith Rivera, Nikita Saha Tuma, John Wilson
Students: Terrence Allen, Moshe Khurgel, Akhilesh Kumar, Athanasios Lampropoulos, Marten Larsson, Shuvadeep Maity, Yaroslav Morozov, Wimal Pathmasiri, Mathew Perez-Neut, Coriness Pineyro-Ruiz, Elizabeth Polina, Stephanie Post, Mark Rider, Dorota Tokmina-Roszyk, Debora Viera Parrine Sant'Ana


Class of 2015

Instructors: Michelle Cilia, Ileana Cristea, Darryl Pappin
Assistants: Morgan Connolly, Mami Crow, Todd Greco, Annie Kruse, Keith Rivera, Faith Robison, John Wilson
Students: Michael Brent, Amy Fraser, Aarti Kawatkar, Joelle Lavoie, Olga Lebedeva, Mary Lewinski, Katelynn Mannix, Roger Moore, Andrew Nowakowski, Jeniffer Quijada, Meagan Quinlan, Rasmus Ree, Tigist Tamir, Caralynn Wilczewski, Ashley Yates, Xiao-Feng Zheng

Class of 2014

Instructors: Michael Bereman, Michele, Cilia, Ileana Cristea, Darryl Pappin
Assistants:  Mariko Alexander, Hanna Budayeva, Benjamin Diner, Todd Greco, Tahmid Hassan, Patricia Pinheiro, Keith Rivera, John Wilson
Students: Stephen Cendrowski, Rony Chamoun, Zhe Cheng, Dannielle Engle, Alaine Garrett, Amber Harold, Miyoun Hong, Eun Bong Lee, Cait McDonald, Matyas Medzihradszky, Noah Reynolds, Zhen Shi, Deniz Simsek, Amol Ratnakar Suryawanshi, Ronald Tomlinson, Jessie Uehling

Class of 2013

Instructors: Michael Bereman, Michelle Cilia, Ileana Cristea, Darryl Pappin
Assistants: Samantha Peacock, Keith Rivera, Michelle Sweeney, John Wilson
Students: Anand Balasubramani, Olga Bantysh, Hua Chai, Mert Colpan, Carma Cook, Casey Daniels, Todd Duncombe, Elena Gallo MacFarlane, Hu Huang, Eric Johnson, Liangliang Kong, Anil Patel, Gloria Polanco, Zhen Tong, Tracy Womble

Class of 2012

Instructors: Michael Bereman, Michelle Cilia, Ileana Cristea,, Craig Dufresne, Darryl Pappin
Assistants: Stacy DeBlasio, Bnjamin Diner, Todd Greco, Tuo Li, Samantha Peacock, Keith Rivera, Alisha Roberts, Elden Rowland, Cristian Ruse, John Wilson
Students: Burcu Ayoglu, Eric Bumgardner, Dominique Carter, Agnes Chan, Ratnesh Chaturvedi, Rebekah Fleming, Shaun Garnett, Michal Grzmil, Catherine Kaczorowski, James Koerber, Freddyson Martinez, Jason Maynard, Kathleen Noon, Jiqing Peng, Michael Rooney, Richard Semba, Kumaran Sivagnanam

Class of 2011

Instructors: Tracy Andacht, James Bruce, Andrew Link, Darryl Pappin, Co-Instructor: Michelle Cilia
Assistants: Stacy DeBlasio, Brian King, Samantha Peacock, Cristian Ruse, Parimal Samir, Ben Weindorf, John Wilson, Chunxiang Zheng
Students: Debra Bangasser, Shanta Hinton, Julie-Anne Mancewicz Arslanoglu, Hrair Mesrobian, Donald Messner, David Morgenstern, Lars Poulsen, Katherine Ralston, Sara Rowland, Gustavo Silva, Rakesh Singh, Sarah Slavoff, Viji Subramanian, Equar Taka, Harry Taylor, Lauren Waldron, Suping Zhou

Class of 2010

Instructors: Tracy Andacht, James Bruce, Andrew Link, Darryl Pappin
Assistants: Krishnared Bayyareddy, Christopher Browne, Cexiong Fu, Pam Kirby, Cristian Ruse, Parimal Samir, Ben Weindorf, Chad Weisbrodk
Students: Anita Bellail, Michelle Cilia, Jennifer Gruninger, Ulrika Igel, Stacey Kigar, Masashi Kimura, Mariana Leal, Kumaran Mande, Zac McDonald, Morten Møldrup, Roger Moore, Mindy Richlen, Steven Roedkaer, Martin Seizl, Melissa Zarr, Jin Zou

Class of 2009

Instructors: Tracy Andacht, James Bruce, Andrew Link
Assistants: Adam Farley, Cexiong Fu, Bjorn Grunenfelder, Pam Kirby, , Cristian Ruse, Parimal Samir, Chad Weisbrod
Students: Rhishikesh Bargaje, Alaina Boyer, Janete Chung, Rastislav Dzijak, Turan Evans, Charlie Hao, Huray Islekel, Kaushiki Kadam, Ilse Klein, Wei Li, Derek Narendra, Sally Pattison, Siddharth Pratap, John Savaryn, Bhavapriya Vaitheesvaran, Fengxiang Wang

Class of 2008

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Adam Farley, Fernanda Festa, Eugenie Hainsworth, Eric Simon, Sanjeeva Srivastava, Sarah Volk
Students: Stephanie Adams, Marta Bokowiec, Maria Eugenia Cabrejos, Richelle Charles, Adina Chuang, Frank Conlon, Cecilia Eriksson, Vinit Mahajan, Annie Moradian, Maryn Padula, Dinah Ramos-Ortolaza, Oded Rechavi, Daniel Shaughnessy, Brian Skaug, Boumediene Soufi, Pawel Wisniewski, ,

Class of 2007

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Rebecca Bish, Adam Farley, Eugenie Hainsworth, Jennifer Jennings Gray, Eric Simon, Sanjeeva Srivastava, Sarah Volk
Students: Ezera Agwu, Hatice Altug, Anthony Barnes, Svend Dam, Rhoel David Dinglasan, Maria-Magdalena Georgescu, Randal Hand, Jungsu Kim, Peter McKenney, Charlotte Nerelius, Susan Novak, Fredrick Oakley, Alicia Ruggiero, Meha Singh, Jun Song

Class of 2006

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Rebecca Bish, Eugenie Hainsworth, Jennifer Jennings Gray, Wagner Montor, Niroshan Ramachandran, Eric Simon, Sarah Volk
Students: Maria-Jose Borrego, Nicholas Carruthers, Selina Darling-Reed, Johanna Ericson, Ana Felício, Fabrizia Fusetti, Udayan Guha, Jonas la Cour, Julie Lim, Celine Marionneau, Maria Teresa Novo, Sang-Hyun Oh, Grzegorz Sarek, Seema Singh, Eric Sundberg, Liming Yang

Class of 2005

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Eugenie Hainsworth, Jennifer Jennings Gray, Wagner Montor, Niroshan Ramachandran, Eric Simon, Sarah Volk
Students: Mannix Auger-Messier, Mohammad Borhan, Eduardo Callegari, Jacqueline Chung, Elsa Cora, Fumiko Esashi, Meredith Gould, Shixia Huang, Olivier Keech, Mario Navarrete, Stefano Rossetti, Ansley Scott, Hyongsok Soh, Babu Valliyodan, Nichole Wood, Yiming Ye

Class of 2004

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Mauricio Fernandez, Eugenie Hainsworth, Jennifer Jennings Gray, Tallamraju Murthy, Niroshan Ramachandran, Donna Veine
Students: Pooja Agrawal, Javier Ambrosio, Thomas Arnesen, Tatiana Boukh-Viner, Emely Castro-Rivera, Richard Gray, Bettye Hennington, Elisabeth Huff Lonergan, Riki Kawaguchi, Rebecca Klaper, Metka Lenassi, Hui Liu, Daniel Moik, Jolanta Polanowska, Milena Roux

Class of 2003

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Brett Phinney
Assistants: Niroshan Ramachandran, Donna Veine, Douglas Whitten
Students: Rachele Arrigoni, Alex Bokov, Emmanuel Bujold, Seok-Yong Choi, Mengmeng Fahrni, Valeswara-Rao (Vali) Gazula, Eugenie Hainsworth, Kjersti Julin, Keith Levert, Wagner Montor, David Morris, Paula Ofek, Phil Sanders, Regina Stevens-Truss, Hermann-Josef Thierse, Ernst Thomassen

Class of 2002

Instructors: Philip Andrews, Joshua La Baer, Andrew Link
Assistants: Pascal Braun, Mauricio Fernandez, Jennifer Jennings Gray, Santiago Vazquez
Students: John Alexander, Louise Baars, Shane Burgess, Beate Fast, Malik Francis, Katheleen Gardiner, Marcela Karpuj, Kevin Kimbro, Resham Kulkarni, John McPherson, Barbara Methe, Sathyanarayanan Puthanveettil, Alex Rogers, Masha Sorin, Yien Che Tsai, Shifang Zhang