Frontiers and Techniques in Plant Science
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors: Sean Cutler, Jose Dinneny, Julie Law, Uta Paszkowski
Assistants: Andreas Kolbeck, Niels Christian Sanden, Maria Sorkin
Students: Alexander Borowsky, Tawni Bull, Chai Hao Chiu, Diana Gomez De La Cruz, Jason Gregory, Raphaella Hull, Tobias Jores, Sanjay Joshi, Xiaohan Kang, Shreyas Meda, Carin Ragland, Nabila Riaz, Nuria Serra Serra, Kevin Shih, Trevor Weiss, Farida Yasmin

Class of 2018

Instructors: Jose Dinneny, Uta Paszkowski
Assistants: Keely Brown, Hector Montero, Niels Chris Sanden
Students:Sonia Chin, Zhengao Di, Lindsay Erndwein, Joanna Feehan, Hillary Fischer, Taslima Haque, Karuna Kapoor, Andreas Kolbeck, Jovana Mijatovic, Satoshi Ogawa, Michael Okoro, Prashanth Ramachandran, William Ricci, Mara Sgroi, Maria Sorkin, Jie Yun

Class of 2017

Instructors: Sean Cutler, Uta Paszkowski, Nicholas Provart
Assistants: Keely Brown, Leonie Luginbuehl, Ryan Nasti
Students:Viviana Araus, Max Barnhart, Evan Ellison, Hardik Gala, Aleah Henderson, Ammar Jaber, Simon Klesen, Nicole Mihelich, Kaitlin Palla, Kristian Persson Hodén, Samsad Razzaque, Niels Christian Sanden, Bernadette Sztojka, Saleh Tamim, Tyler Toth, Tural Yarahmadov

Class of 2016

Instructors: Sean Cutler, Nicholas Provart, Marja Timmermans
Co-Instructor: Uta Paszkowski
Assistants: Dezi Elzinga, Leonie Luginbuehl, Mauricio Reynoso, Joseph Swift
Students: Marcella Amorim, Keely Brown, James Fischer, Dana Freund, Pawel Kosentka, Libera Lo Presti, Jarrett Man, Kathleen Markham, Jaquelynn Mateluna, Ryan Nasti, Celia Neto, Roman Podolec, Noam Prywes, Anna Schulten, Jason Thomas, Wong Wei Chee

Class of 2015

Instructors: Mark Johnson, Shin-Han Shiu, Marja Timmermans
Co-Instructor: Nicholas Provart
Assistants: Jennifer Forcina, Un-Sa Lee,  John Lloyd, Nicholas Panchy
Students: Kimberly Farr, Laura Gates, Arjun Khakhar, Kavitha Kumar, Sunil Kumar, Carolyn Lee-Parsons, Signe Lolle, Michael Maher, Jesse Mayer, Colton McNinch, Nga Nguyen, Grete Nummert, Magdalena Potok, Sabrina Stanimirovic, Zachary Wahrenburg

Class of 2014

Instructors: Mark Johnson, Shin-Han Shiu, Marja Timmermans
Assistants: Paul Atkins, ani Chen, Vanessica Jawahir, Nicholas Panchy
Students: Gokce Akoz, Josh Campbell, Norma Castro Guerrero, Sarah Choudury, Jennifer Conrad, Gustavo Duarte, Sharon Gray, Erika Keshishian, Samantha Lee, Un-Sa Lee, Leonie Luginbuehl, Grey Monroe, Meghan Rains, Joseph Swift, Polina Volkova, Todd Warczak

Class of 2013

Instructors:  Stacey Harmer, Msark Johnson, Robert Last, Julin Maloof
Assistants: Alyssa Burkhardt, Alexander Leydon, Gaurav Moghe, Sahra Uygun, Hilde Van Houtte
Students: Paul Atkins, Maria Englhart, Irene Gentzel, Tania Gonzalez, Miranda Jahnsen, Vanessica Jawahir, Luz Gabriela Muñoz Sanhueza, Jennifer Noble, Dianne Pater, Susan Schroeder, Zeba Seraj, Eleanor Siler, Christina Stonoha, Frej Tulin, Naupaka Zimmerman

Class of 2012

Instructors: Stacey Harmer, Robert Last, Julin Maloof
Assistants: Susan Bush, Jason Corwin, Cheng Peng, Anthony Schilmiller
Students: Claire Bendix, Alessandra De Souza, Karl Franke, Victor Jones, Laura Kapitzky, Scott Lee, Vai Lor, Britney Moss, Brent Nielsen, Polina Novikova, Natalia Pabon Mora, Ines Pires, Rachel Rattner, Latasha Smith, James Urton, Michael Wilson

Class of 2011

Instructors: Stacey Harmer, Robert Last, Julin Maloof
Assistants: Yingshan (Polly) Hsu, Jeongwoon Kim, Olivia Wilkins
Students: Aaron DeVries, Jessica Diaz, Kevin Dorn, Rachel Hillmer, Morten Egevang Jørgensen, Eleni Katifori, Insuk Lee, Julie Norville, Vincent Ricigliano, Eric Rogers, Natasha Sanabria, Paul Sanchez, Irmgard Seidl-Adams, Erin Sparks, Jessica Weaver, Jessica Weng

Class of 2010

Instructors: Stacey Harmer, Robert Last, Julin Maloof, Olivia Wilkins
Assistants: Cory Ellison, Gaurav Moghe, Anthony Schilmiller, Amanda Schrager
Students: Tatiana Arias-Garzon, Maria Casas, Dylan Kosma, Ingrid Lindh, Bin Liu, R.J. Cody Markelz, Iva McCarthy Suárez, Kerstin Müller, Rashmi Sasidharan, Elizabeth Sattely, Simone Schopper, Aaron Stephan, Olivia Wilkins

Class of 2009

Instructors: Thomas Brutnell, Vivian Irish, Elizabeth Kellogg, Jennifer Normanly
Assistants: Jeonghwa Lee, Mike Pieck, Lin Wang
Students: Claudio Brondani, Michael Christiansen, Filipe de Sousa Borges, Berthe Fiil, Danielle Goodspeed, William Horner, John Liu, Xing Liu, Marta Powikrowska, Koichi Toyokura, Hilde Van Houtte, Micael Wendell, Nikola Winter, Pei Zhang

Class of 2008

Instructors: Thomas Brutnell, Vivian Irish, Elizabeth Kellogg, Jennifer Normanly
Assistants: Janelle Jung, Burcu Korturk, Renata Reinheimer
Students: Holly Butler, Pei-Chun Chang, Jonas Danielson, Angela Hendrickson Culler, Joanna Hepworth, Nobuyuki Matoba, Jonas Roos, Ida Sønderby, Christopher Sørmo, Anne Stenbæk, Christopher Topp, Silvia Vanzulli, Sarah Whitcomb, Sarah Worden

Class of 2007

Instructors: Judith Bender, Vivian Irish, Elizabeth Kellogg, Jennifer Normanly
Assistants: Ling Bai, Koen Geuten, Michael Lewandowski
Students: Joenel Alcantara, Cinzia Bertea, Marta Bokowiec, Debra Burhans, Henrique De Paoli, Philip Feinberg, Tomás Matus, Magdalena Opanowicz, Sallie Sheldon, Hisashi Tamaru, Yuki Yoshida, Alberto Isaac Zepeda Jazo

Class of 2006

Instructors: Judith Bender, Lawrence Hobbie, Hong Ma, Sheila McCormick
Assistants: Monica Alandete-Saez, Leonor Boavida, Li Quan
Students: Anneken Brandenburg, Scott Crawford, Kerry Goff, Stefanie Hertel, Kristel Järve, Rebecca Johnson, Kathryn Jones, Martina Koniger, Elena Matveeva, Theresa Miller, Mariana Mondragon Palomino, Mrinalini Muralidharan, Hussam Nour-Eldin, Marie-Laure Sauer, Vijaykumar Veerappan

Class of 2005

Instructors: Judith Bender, Lawrence Hobbie, Hong Ma, Sheila McCormick
Assistants: Baomin Feng, Shelia Johnson-Brousseau, Asela Wijeratne
Students: Robert Baker, Lucille Brudenell, Keng-See Chow, Peter Conrad, Christine Fuell, Noah Greenberg, Ruben Gutzat, Yi Hou, Jacob Jensen, Mithila Jugulam, Michael White

Class of 2004

Instructors: Judith Bender, Lawrence Hobbie, Hong Ma, Sheila McCormick, Robert Pruitt
Assistants: Sarah Knapke, Wuxing Li, Damon Love
Students:  Steven Bernacki, Barbara Bliss, Laura-Anne  Brown, Wenche Johansen, Kerstin Kaufmann, Preekamol Klanrit, Mats Levall, Ethan Levesque, Haiying Liang, Catalina Romero, Mily Ron, Henrik Svennerstam, Elin Thingnaes, Lies Vandesteene, Songqing Ye

Class of 2003

Instructors: John Bowman, Ueli Grossniklaus, Robert Pruitt
Assistants: Anat Izhaki, Ryan Lee
Students: Tracie Bierwagen, Eyal Blum, Elif Eren, Lisete Galego, Bjarne Hansen, Zubin Khambatta, Luciano Martelotto, Michael McLean, Delina Melo, Charleen Moreau, Masanao Sato, Sung Oh Sohn

Class of 2002

Instructors: John Bowman, Ueli Grossniklaus, Robert Pruitt
Assistants: Umut Akinci, Michelle Juarez, Ji-Young Lee, Jennifer Victor
Students: Dave Bullis, Subhra Chakraborty, David Des Marais, Gillian Farrell, Amy Hark, Rachel Hemsley, Joanna Hopkins, Maria Israelsson, Nicholas Kaplinsky, Min Jeong Kim, Neela Kumari, Ruth Leiber, Tara MacDonald, Matthew Ramon, Todd Sangster

Class of 2001

Instructors: John Bowman, Ueli Grossniklaus, Robert Pruitt
Assistants: Sandra Floyd, David Schumann
Students: Raul Alvarez-Venegas, Leonor Boavida, Aparna Deshpande, Eva Dominguez, Karin Hoedemaekers, Lakshminarasimhan Krishnaswamy, Sonia Lall, Bai-Ling Lin, Alexis Maizel, Shima Nakanishi, Manish Raizada, Katrien Royackers, Dorothy Shippen, Maria-Cristina Suarez, Minako Ueda, Michael Wrzaczek

Class of 2000

Instructors: Kathryn Barton, John Bowman, Ueli Grossniklaus
Assistants: Rebecca Joy, Damian Page, Fernando Rodriguez
Students: Gethyn Allen, Craig Coleman, Vincent Colot, Julia Foreman, Joanna Friesner, Elizabeth Haswell, Thaddeus Hoening, Masahiro Kanaoka, Jagreet Kaur, Myoung-Ok Kwon, Karen McGinnis, Dawn Neuman, Filip Rolland, Takashi Sera, Steven Vandenabeele

Class of 1999

Instructors: Kathryn Barton, Xing-Wang Deng, Ueli Grossniklaus
Assistants: Anita Fernandez, Norbert Huck, Shin-Han Shiu
Students: Kurt Boudonck, Tore Brembu, Jose Costa-Nunes, Shailesh Date, Anna Edwards-Stuart, Paolo Giuli, Rachael Huntley, Irina Kalbina, Maciej Kmieciak, Zdravko Lorkovic, AntoniusMatzke, Henrik Naested, Vicki Racicot, Christian Sohlenkamp, Valerie Sponsel, Klaas Van Wijk

Class of 1998

Instructors: Kathryn Barton, Jane Glazebrook, Eric Lam
Assistants: Jeffrey Long, Dominique Pontier, Nan Zhou
Students: Maria Lucrecia Alvarez, Jens Boch, Subbaiah Chalivendra, Luis Destefano, Jenny Hagenblad, Stacey Harmer, Angela Hay, Helke Hillebrand, Latha Kadalayil, David Leader, Julin Maloof, Antonella Matteucci, Vinagolu Rajasekhar, Cristina Reynaga-Pena, Kentaro Shimizu, Yongli Xiao

Class of 1997

Instructors: Jane Glazebrook, Eric Lam, Robert Last
Assistants: Dayadevi Jirage, Lee Meisel, Scott Saracco
Students: Farzaneh Adhami, Yoshitaka Azumi, Bridget Barker, Susan Bougourd, Mauricio Bustos, Kathy Kahn, Joanna Kargul, Mande Kumaran, Aidyn Mouradov, Satchidananda Panda, Ramanujam Raman, Nicola Ramsay, Puthanveetil Sathyanarayanan, Scott Sattler, Barbara Stranger, Abigail Weaver

Class of 1996

Instructors: Xing-Wang Deng, Robert Last, Daphne Preuss
Assistants: Jake Mayfield, Mark Osterlund, Chatanika Stoop, Chad Williams
Students: Claudia Bueche, John Cairney, Monica Carabelli, Francoise Gosti, Mary Kent, Bob Kodrzycki, Ignacio Larrinua, William Matthews, Christine Queitsch, Dora Raventos, Sridhar Venkataraman, Amaral Weber, Nasser Yalpani, Mathias Zeidler, Moriyah Zik

Class of 1995

Instructors: Xing-Wang Deng, Robert Last, Daphne Preuss
Assistants: Albrecht von Arnim, Paul Overvoorde, Laura Wilhelmi, Jianmin Zhao
Students: Ameeta Agarwal, Mark Curtis, Suzanna Dodgson, Jacqueline Heard, Mark Hooks, Michael Mishkind, Tokitaka Oyama, Sasha Preuss, Katrina Ramonell, Anne Richeson, Vipula Shukla, Carl Strayer, Christine Ticknor, Per Winge, Qing Ye, Xiao-Zhu Zhu

Class of 1994

Instructors: Joanne Chory, Joseph Ecker, Athanasios Theologis
Assistants: Steffen Abel, Patrick Dunn, Lara Soowal, Abby Telfer
Students: Joy Bergelson, Jeffrey Jeddeloh, Allan Jones, Annette Kauschmann, Heather McKhann, John Mundy, Urs Neuenschwander, Katherine Osteryoung, Paul Overvoorde, Dean Della Penna, Kathrin Schrick, Sally Ward, Joanna Werner

Class of 1993

Instructors: Joanne Chory, Joseph Ecker, Athanasios Theologis
Assistants: Steffen Abel, Callum Bell, Dan Poole
Students: Ceri Batchelder, Dmitry Belostotsky, Edward Bruggemann, Tina Grater, Keith Johnson, Tetsuji Kakutani, Michelle Kneissl, Yaron Levy, Rosana Oliveira, Marsha Pilgrim, Michael Ronemus, Jyoti Shah, Imran Siddiqi, Kimberley Snowden, Stefan Trentmann, Haihong Zhong

Class of 1992

Instructors: Anthony Cashmore, Daniel Klessig, Pal Maliga
Assistants: Callum Bell, John Tonkyn
Students: Justin Ainscough, Tahar Ait-Ali, Daniela Bellincampi, Robert Hodgins, Beatrice Iseli, Gertrud Lund, Jesse Machuka, Christian Mollers, Nicolette Quaedvlieg, Shashi Sharma, Mei Wang, Ying Yi

Class of 1991

Instructors: Daniel Klessig, Pal Maliga, Joseph Varner
Assistants: Dave Dixon, Susan Gibson, Peter Hajdukiewicz, Ivan Kanevski, Ivan Konevsky, Jeffrey Staub
Students: Lori Allison, Ross Atkinson, Anneke Douma, Olivia Haub, Robert Hayes, Mark Hershkovitz, John J.M.R. Jacobs, Herbert Ohm, Laszlo Orosz, Laura J. Perez Flores, A.S.N. Reddy, Moshe Reuveni, Michael Savka, Peter Taschner, Paraskevi Tavladoraki

Class of 1990

Instructors: Wilhelm Gruissem, Pal Maliga, Joseph Varner
Assistants: Helanie Carrer, Peter Hajdukiewicz, Thianda Manzara, Jeffrey Staub
Students: Robert Ach, David Bird, David Bouchez, Heidi Feiler, Maty Hershkovitz, Lawrence Hobbie, Herminia Loza-Tavera, James Metzger, Kamendra Mishra, John Norelli, Maria Pla, Jose Riechmann, Wen-Hui Shen, Anuradha Singh, Diana Stein, Eugene Vigil

Class of 1989

Instructors: Wilhelm Gruissem, Pal Maliga, Joseph Varner
Assistants: Laurey Cosowsky, Peter Hajdukiewicz, Jeffrey Staub
Students: Adi Avni, Syed Haider, Jane Hershberger, Eric Huttner, Shoupeng Lai, Ottoline Leyser, Kathleen Marrs, Leila Paje-Manalo, Juli Pereto, Mark Schena, Elba Serrano, George Thomas, Maria-Pilar Valles, Frits Van der Mark, Nan Vance, Yi-Ching Wang

Class of 1988

Instructors: Pal Maliga, Joachim Messing, Ian Sussex
Assistants: Marilyn Cruz-Alvarez, Keith Elliston, Elizabeth Harper, Brian McGonigle, Elizabeth Miller, Ellen Miller
Students: Eugenio Benvenuto, Joseph DeVerna, Jane Gallagher, Andreas Graner, Levis Handley, Vivian Irish, Sheila Johnson, Jette Kreiberg, Deborah Mahoney, Francoise Moneger, Cynthia Paul, Iris Pecker, Alesia Sadosky, Hideaki Shiraishi, Agustin Vioque, Franz Waibel

Class of 1987

Instructors: Robert Horsch, Joachim Messing, Ian Sussex
Assistants: Barbara Chereskin, Prem Das, Nancy Kerk, Lorraine Solberg, Eugene Syzmkowaik
Students: Andreas Bachmair, Maura Cardarelli, Janice DeMoor, Kevin Foley, Helene Gousseau, Barry Holwerda, Francis Hsu, Carolyn Keierleber, Ken Luehrsen, Charles Niblett, Michael San Francisco, Joachim Schalk, Richard Stout, Detlef Weigel, Rhonda Wright

Class of 1986

Instructors: Robert Horsch, Joachim Messing, Ian Sussex
Assistants: Barbara Chereskin, Julie Kirihara, Nancy Kirk
Students:  Janice Anthony, Jonathan Arias, Ann Bagg, Goetz Baumann, Jon Beeching, Caroline Breitenberger, Luis Destefano, Lynette Fouser, Susannah Gal, Kriton Hatzios, George Jen, Shirley Rodaway, John Sheahan, Ethan Signer, Antoine Stuitje

Class of 1985

Instructors: Robert Horsch, Joachim Messing, Ian Sussex
Assistants: Joyce Fry, Randy Hauptmann, Nancy Kerk, Julie Kirihara, Steven Ludwig
Students: Lily Chu, Maria Cuozzo, Alice DeLisle, Alejandro Garciarrubio, Godelieve Gheysen, James Golden, Per Kjellbom, Sandra Nierzwicki-Bauer, Patty Pang, Henrik Pedersen, Mark Shotwell, Arjun Singh, Roberto Staneloni, Akira Suzuki, Gary Toenniessen

Class of 1984

Instructors: Russell Malmbert, Joachim Messing, Ian Sussex
Assistants: Jean McIndoo, Margaret Moylan, Michael Zarowitz
Students: Aaron Abraham Avivi, Cha yong Choi, Shiladitya DasSarma, M. De Block, Machi Dilworth, William Dynan, Jacques Hille, Davy Jones, Hitoshi Kakidani, Peter Lammers, Nancy Lee, Michael Mindrinos, Thomas Peterson, Anurag Sagar, Stellos Tavantzis, J. Thirion


Class of 1983

Instructors: John Bedbrook, Ian Sussex
Co-Instructor: Randal Hauptman
Assistants: Susan Brown, Barbara Dunn, Jean McIndoo, John Waldren
Students: Wayne Barnes, Kyung-Hee Choi, Stephanie Curtis, Giulia De Lorenzo, Thomas Fox, Raymond Gesteland, Pamela Green, Finn Haugli, Gerd Hombrecher, Peggy Lemaux, Catherine Mackey, Caroline Murphy, Paul Tenning, Peter Van Den Elzen

Class of 1982

Instructors: Frederick Ausubel, John Bedbrook
Assistants: Bill Buikema, Barbara Dunn, Winni Schoene, John Waldren
Students: Andrea Barta, Susan Bonitz, Ellen Daniell, Mary Ellen Digan, Elizabeth Grabau, Jean-Pierre Hernalsteens, Russell Higuchi, Wai Mun Huang, Beth Ladin, Leslie Leutwiler, Deru Lu, Yasunori Machida, Karen Muskavitch, B. Tracy Nixon, Sheikh Riazuddin, Steven Robinson, Paul Tabor

Class of 1981

Instructors: Frederick Ausubel, John Bedbrook, Gerard Riedel, Stephen Smith
Assistants: Susan Brown, Barbara Dunn
Students: Martine Boccara, Pilar Carbonero, Patrice Dion, Elizabeth Dowling, Howard Goodman, Jason Hofman, Daniel Klessig, Lorraine Lica, Ronald Magnusson, Ulrike Novak, Federico Sanchez, Pablo Scolnik, Gerald Selzer, Robert Simpson, Manfred Woznyj, Elizabeth Anne Zimmer