Programming for Biology
Roll of Honor

Class of 2018

Instructors: Simon Prochnik, Sofia Robb
Assistants: Jessen Bredeson, Kristen Gotting, Lukas Kuderna, Joseph Orkin, Shasta Webb
Students: Cristiane Alves, Ragini Bhargava, Julie Chaves, Ashley Chin, Miriam Feuerman, Jannine Forst, Scott Friedland, Maxim Gerashchenko, Bushra Gorsi, Eric Hill, Christina Hodson, Francesca Jean, Mustafa Jibrin, Stephanie Lam, Magda Lewandowska, Elizabeth Miller, Ahmed Moustafa, Stella Paffenholz, Caitlin Spaulding, August Thies, Matthew Waas, Mandy Wong

Class of 2017

Instructors: Simon Prochnik, Sofia Robb
Assistants: Lukas Kuderna, Demitri Muna, Deborah Triant
Students: Agneesh Barua, Guillaume Bauchet, Andrew Behrens, Adam Blanchard, William Brewer, Meredith Cenzer, Nathalia Graf-Grachet, Carrie Iwema, Zachary Kemmerer, Mitchell Lavarias, James Miller, Bryan Ngo, Jason Singer, Ying Sun, Sabriya Syed, Chingiz Underbayev, Shasta Webb, Xuan Zhang

Class of 2015

Instructors: Simon Prochnik, Sofia Robb
Assistants: Steven Ahrendt, Michael Campbell, Joseph Mulvaney, Joseph Orkin, Shawn Rynearson 
Students: Sudarshan Chari, Alejandro Colaneri, Mariana Silvia Cretoiu, Richard Cronn, Cristina de Miguel Rojas, Ashlee Earl, Carlos Eduardo Guerra Amorim, Nasun Hah, Wendy Ingram, Lara Jochum, Anna Karnkowska, Benedikt Markus, Sara Oppenheim, Helen Robertson, Hemant Suryawanshi, Rasmi Thomas, Julia Wildschutte, Amanda Winegardner, Shukmei Wong, Anne Zakrzewski


Class of 2014

Instructor: Simon Prochnik
Co-Instructor: Sofia Robb
Assistants: Steven Ahrendt, Dave Messina, Shawn Rynearson, Deborarh Triant, Ken Youens-Clark
Students: Oluwafemi Alaba, Jean-Denis Beaudoin, Javier del Campo, Tenzin Gayden, Tasos Gogakos, Andrii Gryganskyi, Markus Hafner, Elisabeth Hehenberger, Matthew Hernandez, Iker Irisarri, Scott Jackson, Ryan Kepler, Gulum Kosova, Patrick McLaughlin, Kevin Monahan, Joseph Orkin, Benjamin Schwessinger, Lesley Ann Sutton, Luz Tavera-Mendoza, Min Yue, Buyun Zhao


Class of 2013

Instructor:  Simon Prochnik
Co-Instructor: Sofia Robb
Assistants: Steven Ahrendt, Jessen Bredeson, Dave Messina, Eric Ross, Deborah Triant
Students: Samuel Adeogun, Najim Ameziane, Ian Blaby, John Boyle, Nicolas Chevrier, Victoria Clark, Ana Duggan, Karl Franke, Sean Gallaher, Kira Glover-Cutter, Johanna Goldmann, Longhua Guo, Kyra Jones, Michael Kantar, Sarah Keasey, Dan Landau, David MacHugh, Colin Malone, Shana McDevitt, Anirban Paul, Sandra Rehan, Nicole Ruiz, Jill Turner, Hsiao-Lin Wang

Class of 2012

Instructor: Simon Prochnik
Co-Instructor: Sofia Robb
Assistants: Jessen Bredeson, Sarah Kocher, Dave Messina, Raghu Ramamurthy, Eric Ross, Shawn Rynearson, Deborah Triant
Students: Gladys Andino, Ariel Bazzini, Hossein Borhan, Keith Boundy, Brad Cavinder, Molly Hall, Ryan Hartmaier, Mei-Yee Law, Marco Leung, Leslie Low, Laetitia Martin, Phillip Murray, Mtakai Ngara, Gabrielle Nickel, Matthey Oetjens, Kaushik Panda, Jasmine Seda Miro, Sohela Shah, Ozge Tasdemir-Yilmaz, Anna Zinovyeva

Class of 2011

Instructors: Simon Prochnik, Jim Tisdall
Co-Instructor: Sofia Robb
Assistants: Jer-ming Chia,Ed Lee, Dave Messina, , Eric Ross, Shawn Rynearson, Ashley Wolf
Students: Laurel Cooper, Methode Bacanamwo, Carrie Buchanan, David Ciarlariello, Julia Yue Cui, Frida Danielsson, Julie Dutil, Kurt Hetrick, Siva Jetty, Vijai Joseph, Sarah Kocher, Jonathan (Alex) Pasternak, Sophie Plouviez, Davida Smyth, Shawn Thatcher, Luz Rosalina Tincopa Marca, Deborah Triant, Patrick Tschopp, Helen Wright, Bin Zhang, Zhao Zhang

Class of 2010

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Jim Tisdall
Assistants: Jer-ming Chia, Ed Lee, Jeremy Leipzig, Dave Messina, Sofia Robb, James Thomason III, Ken Youens-Clark
Students: Galeb Abu-Ali, Batool Akhtar-Zaidi, Stefan Ameres, Marco Cristancho, Della David, Angelica Maria Delgado Vega, Margaret Frank, Zhanna Hakhverdyan, Anthony Hall, Anna Lopatina, Iago Lowe, David Lowry, Zhuoyu Ni, Anne O'Donnell, Megumi Onishi-Seebacher, Magdalini Polymenidou, Laura Robertson, Nadin Rohland, Shawn Rynearson, Julia Sandberg, Andrea Schorn, Grace Teng

Class of 2009

Instructors: Simon Prochnik, Jim Tisdall
Assistants: Jan Aerts, Jean Babayev, Ed Lee, Jeremy Leipzig, David Messina, Sofia Robb
Students: Yong-qiang (Charles) An, Julien Ayroles, Benjamin Blackman, Aurelie Bonin, Susan Brawley, Fabien Burki, Ceyda Coruh, Christopher Gregg, Suzanne Joneson, Sergios-Orestis Kolokotronis, Antonio Javier Matas Arroyo, Steve Mount, Jessica Nordlund, Lyam Paul, Zeljka Pezer, Eduardo Reis, Jehnna Ronan, Ilya Serebriiskii, Emilio Siena, Roberto Sierra, Sabrina Simon, Jason Slot, Ashley Wolf, Galeb Abu-Ali, Batool Akhtar-Zaidi

Class of 2008

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Jim Tisdall
Assistants: David Curiel, Joseph Karalius, Ed Lee, Jeremy Leipzig, David Messina, Katja Nowick, Sofia Robb
Students: Nicolas Blouin, Yan Boucher, Jacob Boysen, Christopher Ellison, Andrea Eveland, Linn Fagerberg, Rui Faria, Bruno Fievet, Elsa Gongora-Castillo, Eyal Gruntman, Danielle Irvine, Jose Jimenez-Gomez, Johannes Krause, Wanhe Li, Shoichi Metsugi, Matthias Meyer, Pablo Ortiz-Pineda, Marc Perry, John Ramsey, Josana Rodriguez, Linda Rymarquis, Ian Woods, Yunyun Zhuang

Class of 2007

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Lincoln Stein, Jim Tisdall
Assistants: Jan Aerts, Jean Babayev, Jeremy Leipzig, Tomas Marques-Bonet, Sofia Robb, Gudmundur Thorisson
Students: Andreas Beutler, Hernan Burbano, Leuan Clay, Yueming Ding, Fengli Fu, Ira Hall, Angela Hancock, Talin Haritunians, Irina Kalatskaya, Nicole Lashbrook, Johan Lindberg, Victor Llaca, Tomislav Maricic, Angelika Merkel, Kathie Mihindukulasuriya, Katja Nowick, Mattia Pelizzola, Oriol Roda, Isaak Tecle, Toyoko Tsukuda, Naoya Yuhki

Class of 2006

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Lincoln Stein, Jim Tisdall
Assistants: Jean Babayev, David Curiel, Tristan Fiedler, Christopher Maher, Tomas Marques-Bonet, David Messina, Sofia Robb
Students: Keiko Akagi, Joseph Aman, Aman Badhwar, Sean Crosson, Mark Fell, Olga Fernando, Lillian Fritz-Laylin, E. Jane Hubbard, Jeffrey Jeddeloh, Melissa Kramer, Heather Lawson, Vincent Magrini, Marie McGovern, Christian Riesenfeld, Eric Ross, Sukhinder Sandhu, Kai Wang, Xiaowei Zhang, Yan Zhou

Class of 2005

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Lincoln Stein, Jim Tisdall
Assistants: Jean Babayev, Scott Cain, David Curiel, Joseph Karalius, Tomas Marques-Bonet, Sofia Robb, Leonid Teytelman, Peter Van Buren, Chihiro Yamada
Students: Ramy Aziz, Lisa Berglund, William Dirks, James Dixon, Meriem El Karoui, Laura Heiser, Matthew Hoffman, Cheng-Fu Kao, Laura Kavanaugh, Yuzuki Manabe, David Messina, Vishal Nayak, Chris Papadopoulos, Fausto Rodriguez-Zapata, Hanni Salih, Robert Stillwell

Class of 2004

Instructors: Suzanna Lewis, Simon Prochnik, Lincoln Stein, Jim Tisdall
Assistants: Jan Aerts, Scott Cain, Michael Dybbs, Robert Halgren, George Hartzell, Cameron Kennedy, Brian O'Connor, Joshua Stein, Chihiro Yamada, Ken Youens-Clark
Students: Iván Acosta, Dimitra Chalkia, Mack Crayton, III, Richard Emes, Marc Gillespie, Gopal Gopinathrao, Derek Goto, William Hsiao, Belen Hurle, Joseph Karalius, Marina Mapelli, Tomas Marques-Bonet, Nikolas Nikolaidis, Molly Przeworski, Andrew Samuelson, Kairi Tammoja, Soojin Yi

Class of 2003

Instructors: Suzanna Lewis, Lincoln Stein
Assistants: Scott Cain, Allen Day, Robert Halgren, Josh Kaminker, Jessica Kissinger, Aaron Mackey, David Nix, Simon Prochnik, Sofia Robb, Chris Smith, Jason Stajich, Leonid Teytelman, Jonathan Tupy
Students: Hitoshi Adachi, Jan Aerts, Mario Arteaga-Vazquez, Michalis Averof, Jureerat Chamnanpunt, Christopher Childers, Dessislava Dimova, Tristan Fiedler, Karen Hayden, John Hildebrandt, Jeff Holmes, Jennifer Hughes, Wyatt McMahon, Marvin Moore, Andreas Petri, Manuel Reyes-Valdes, Max Telford, Steven Wormsley, Jiaqian Wu, Qing Xie

Class of 2002

Instructors: Suzanna Lewis, Lincoln Stein
Assistants: John Barnett, Allen Day, Robert Halgren, Cyrus Harmon, Steven Lembark, Bradley Marshall, Chris Mungall, Lance Palmer, Simon Prochnik, Leonid Teytelman, Ken Youens-Clark
Students: M Inmaculada Barrasa, Marian Birkeland, Emanuele Bultrini, Sean Caenepeel, Willard Costain, Dewang Deng, Scott Doniger, Thomas Girke, Rodrigo Gutierrez, Stephane Hue, Jingyung Hur, Britta Koch, Sheldon McKay, Weihong Qi, Steven Ringquist, Sofia Robb, John Smith, Charles Somerville, Jianshan Tang, Debra Tanguay, John Taylor, Marcela Tello-Ruiz, Muneesh Tewari, Chihiro Yamada, Xiaofeng Yang

Class of 2001

Instructors: Steve Rozen, Lincoln Stein
Assistants: John Barnett, Ewan Birney, Allen Day, Robert Halgren, Jessica Kissinger, Vamsi Mootha, Chris Mungall, Lance Palmer, Jay Snoddy
Students: Rosa Alcazar, Celeste Brown, Stefanie Butland, Michael Caudy, Jean Chang, Bruce Futcher, Nancy Hong, Shixia Huang, David Johnston, Barbara Jordan, Justin Lamb, Eric Miska, Mariana Mondragon Palomino, Carlos Moreno, Coleen Murphy, Rex Nelson, Dharmendar Rathore, Lawrence Reiter, Ralf Schoepfer, Tatjana Singer, Milos Tanurdzic, Kent Taylor, Yan Wei, Xinyang Zhao, Karen Zito

Class of 2000

Instructors: Steve Rozen, Lincoln Stein
Assistants: Robert Halgren, Jessica Kissinger, Chris Mungall
Students: Gregory Buck, Joan Burnside, Ingo Ebersberger, Evan Eichler, Matthew Farrer, Fransisco Ferrezuelo, Jennifer Gerton, Kristin Gunsalus, Christopher Haqq, Starr Hazard, Martha Li, Robin Martell, Leonard Mayer, John McPherson, Elizabeth Nickerson, Jerome Reboul, Lee Rowen, Robert Rutherford, Steven Scherer, Carol Shoulders, Heather True-Krob, Doreen Ware, Joseph West, Trish Whetzel, Ueng-Cheng Yang

Class of 1999

Instructors: Steve Rozen, Lincoln Stein
Assistants: Dmitri Priimak, Ravi Sachidanandam
Students: James Brown, James Caffrey, Lynn Caporale, Tsute Chen, Brian Davis, Jennifer Glass, Manuel Gomez, Robert Halgren, Todd Harris, Linda Huang, Jessica Kissinger, William McCombie, Pablo Rabinowicz, Theodore Sana, Joshua Stein, Steven Stoddard, Nitin Udar, Suganya Viriyakosol, Marian Walhout