Imaging Structure & Function in the Nervous System
Roll of Honor


Class of 2018

Instructors: Florin Albeanu, Michael Orger, Lucy Palmer, Philbert Tsai
Assistants: Arkarup Bandyopadhyay, Honggoo Chae, Joseph Donovan, Omri Gilday, Laura Knogler, Alessandro La Chioma, Danilo LaTerra
Students:Chia-Jung Chang, Tristan Dellazizzo Toth, Malak El-Quessny, Ana Goncalves, Carey Y.L. Huh, Leena Ali Ibrahim Marosh, Kyle Jenks, Angela Licata, Eran Lottem, Jenna McHenry, Alice Mosberger, Yoav Printz, Shaina Short, Nicholas Weilinger, Hanna Zwaka

Class of 2017

Instructors: Florin Albeanu, Michael Orger, Lucy Palmer, Philbert Tsai
Assistants: Arkarup Bandyopadhyay, Joseph Donovan, Christine Grienberger, Sabine Renninger, Sylvia Schroeder, Naoya Takahashi, Daniel Wilson
Students:Simon d'Aquin, Ines de Oliveria Rodrigues Vaz da Cunha, Omri Gilday, Arif Hamid, Shuting Han, Keven Laboy-Juárez, Elena Lopez Ortega, Mostafa Nashaat, Fabrizio Palumbo, Megha Sehgal, Nathaniel Sotuyo, Janani Sundararajan, Ellen Wixted, Zihui Zhang

Class of 2016

Instructors: Florin Albeanu, Michael Orger, Lucy Palmer, Philbert Tsai
Assistants: Urs Lucas Bohm, Oliver Braubach, Pedro Garcia da Silva, Marie Greaney, Fred Marbach, Sabine Renninger, Naoya Takahashi
Students: Eelke Brouwers, Jackson Cone, Efthymia (Mika) Diamanti, Elisa Galliano, Andrea Gomez, Yueqi Guo, Hagai Hargil, Hugo Marques, Alberto Pereda, Georgia Pierce, Hyeyoung Shin, Jiannis Taxidis, Katherine Wood, Tao Yang

Class of 2015

Instructors: Michael Orger, Lucy Palmer, Jack Waters, Karen Zito
Part Time Instructors: Florin Albeanu, Philbert Tsai
Assistants: Urs Lucas Boehm, Oliver Braubach, Pedro Garcia da Silva, Marie Greaney, Ivan Stein, Naoya Takashashi
Students: Diego Bohorquez, Marc Ford, David Hildebrand, Alessandro La Chioma, Ying Li, Mai Morimoto, Pia O'Neill, Jagruti Pattadkal, Hyun Jae Pi, Matthias Prigge, Jenna Sternberg, Petri Takkala, Torrey Truszkowski, Daniel Wilson,

Class of 2014

Instructors: David DiGregorio, Jack Waters, Karen Zito
Part Time Instructors: Florin Albeanu, Philbert Tsai
Assistants: Carolyn Johnson, Jason Lambert, Rylan Larsen, Francisco Javier Munoz-Cuevas, Jun Zhuan
Students: Silvia Bicker, Guy Bouvier, Sarah Crisp, Dudi Deutsch, Ryan Dosumu-Johnson, Mariano Gabitto, Elias Issa, Anna Moore, Anders Nelson, Fergus O'Farrell, Shay Ohayon, Tatsuo Sato, Sylvia Schroeder, Lasani Wijetunge

Class of 2013

Instructors: David DiGregorio, Jack Waters, Karen Zito
Co-Instructors: Gael Moneron, Francisco Munoz-Cuevas, Wonchan Oh, Annalisa Scimemi, Kate Smith, Alexandra Tran-Van-Minh
Assistants: Rose Citron, Kaitlin Corbin, Andreas Ettinger, Talley Lambert, Hayley Pemble
Students: Karina Alvina, Hong Goo Chae, Alexander Chesler, Quentin Chevy, Yurong Gao, Bilal Haider, Ellen Hoffman, Fani Koukouli, Karen Lavi, Jiangteng Lu, Iris Odstrcil, Ana Raquel Oliveira Martins, Michel Picardo, Michal Slezak

Class of 2012

Instructors: David DiGregorio, Jack Waters
Assistants: Ronan Chereau, Gael Moneron, Francisco Munoz-Cuevas, Annalisa Scimemi, Alexandra Tran-Van-Minh,
Students: Yulia Akbergenova, Alexis Fedorchak, Christine Grienberger, Giuliano Iurilli, Yongsoo Kim, Sandrine Lefort, Emilie Macé, Colette Maurer, Lucy Palmer, Joe Phillips, Benjamin Scholl, Katharine Smith

Class of 2011

Instructors: David DiGregorio, Scott Thompson, Jack Waters
Assistants: Laurence Cathala, Stephanie Cerceo, Axel Nimmerjahn,, Annalisa Scimemi, Andy Shih
Students: Soyoun Cho, Josefina Del Marmol, Ben Huang, Kaori Ikeda, Karl Iremonger, Ka Hung Lee, Elizabeth Matthews, Kenneth Paradiso, Santiago Rompani, Ravi Rungta, Paul Watkins, Catherine Weisz

Class of 2010

Instructors: Scott Thompson, William Tyler, Jack Waters
Assistants: Stephanie Cerceo, Owen KoHo, Axel Nimmerjahn, Annalisa Scimemi, Yusuf Tufail
Students: Kelly Clancy, Lior Cohen, Christopher Ford, Yi Gu, Anne Kreile, Nael Nadif Kasari, Marco Russo, Justin Shobe, Yichun Shuai, Marie-Eve Tremblay, Tjakko van Ham, Sabrina Xi

Class of 2009

Instructors: Scott Thompson, William Tyler, Jack Waters
Assistants: Tristan Hedrick, Axel Nimmerjahn, Yusuf Tufail
Students: Kristen Ade, Naila Ben Fredj, Isabelle Brunet, Jenny Davie, Lindsay De Biase, Stephen Direnberger, Angela Huang, Zofia Lasiecka, Patricio Opazo, Jason Shepherd, Tod Thiele

Class of 2008

Instructors: Scott Thompson, William Tyler, Jack Waters
Assistants: Florin Albeanu, Page Baluch, Beverley Clark, Mark Histed, Sonja Hofer, Adam Kampff, Hayley Mattison, Sumon Pal, Bruno Pichler, Meredith Rhiannon, Naoki Takada, Yusuf Tufail
Students: Therese Abrahamsson, Henry Alitto, Agota Biro, Tiago Branco, Gregory Digby, Nicholas Frost, Y. Kate Hong, Thomas Lloyd, Jamila Newton, Daniel Sun, Erzsebet Szatmari, Tim Viney

Class of 2007

Instructors: Florian Engert, Mark Huebener, David Kleinfeld, Jack Waters
Assistants: Dinu Albeanu, Florin Albeanu, David DiGregorio, Adam Kampff, Rhiannon Meredith, Thomas Mrsic-Flogel, Valentin Naegerl, Andrew Trevelyan, Philbert Tsai, William Tyler, Rebecca Vislay-Meltzer
Students: Kevin Brennan Jr., Bo-Shiun Chen, Ashesh Dhawale, Helge Ewers, Imke Helling, Mark Histed, Jun Hee Kim, Bo Li , Joe Pelletier, Viji Santhakumar, Annalisa Scimemi, Long-Jun Wu

Class of 2006

Instructors: Florian Engert, Mark Huebener, David Kleinfeld, Jack Waters
Assistants: Dinu Albeanu, David DiGregorio, Adam Kampff, Valentin Naegerl, Volker Staiger, Andrew Trevelyan, Philbert Tsai, Rebecca Vislay-Meltzer
Students: Arun Anantharam, Ian Duguid, Sandra Encalada, Karl Farrow, Grant Gordon, Abigail Kalmbach, Cheng-Chang Lien, Wenqin Luo, Gabe Murphy, Kristy Sundberg, Wendy Wu, Simon Rumpel

Class of 2005

Instructors: Florian Engert, Mark Huebener, David Kleinfeld
Assistants: Adam Kampff, Valentin Naegerl, Quoc Thang Nguyen, Volker Staiger, Philbert Tsai, Rebecca Vislay-Meltzer, Jack Waters
Students: Adan Aguirre, Li Cheng, Jason Christie, Marco Gallio, Glaucia Hajj, Yachu Hsu, Frederic Pouille, Balazs Rozsa, German Sumbre, Valerie Uzzell, Ingrid van Welie

Class of 2004

Instructors: Florian Engert, Fritjof Helmchen, David Kleinfeld, Martin Oheim
Assistants: Valentina Emiliani, Adam Kampff, Valentin Naegerl, Philbert Tsai, William Tyler, Rebecca Vislay-Meltzer, Jacques Wadiche
Students: Gautam Awatramani, Matthew Beckman, Paola Bezzi, Gabor Brasnjo, Chuntao Dan, Houman Khosravani, Takaki Komiyama, Laura Maggi, Thomas Mrsic-Flogel, Lisa Topolnik, Jennifer Tsui

Class of 2003

Instructors: Fritjof Helmchen, David Kleinfeld, Timothy Murphy
Assistants: Thomas Nevian, Yo Otsu, Philbert Tsai, William Tyler, Jack Waters, Shengxiang (Shawn) Zhang
Students: Dennis Barbour, Hans Cruz, Wen-Jun Gao, Stephen Haggarty, Yann Humeau, Prakash Kara, Maria Lindskog, Niels Ringstad, Claudia Roth-Alpermann, Nidhi Rumpal, Lene Sörensen, Jacques Wadiche

Class of 2002

Instructors: Kerry Delaney, Fritjof Helmchen, Timothy Murphy, Venkatesh Murthy, Karel Svoboda
Assistants: Mohammed Akaaboune, Graziella Di Cristo, Kurt Haas, Anatol Kreitzer, Yo Otsu, Jack Waters
Students: Ulrike Engel, Christopher Fall, Akos Gerencser, Fumiko Kawasaki, Jason Kerr, Evelyn Lambe, Wei-Chung Lee, Mala Murthy, David Solecki, Grace Stutzmann, William Tyler, Yongling Zhu

Class of 2001

Instructors: Kerry Delaney, Venkatesh Murthy, Karel Svoboda
Assistants: Johann Bollmann, Juan Burrone, Ian Davison, Sabine Levi, Song-Hai Shi
Students: Stephan Brenowitz, Sunghoe Chang, Kevin Franks, Cristina Guatimosim, Darren Hess, Yoriko Iwanaga, Carlos Portera-Cailliau, Gabriella Stocca, Yasura Tashiro, Doris Tsao, Claire Wyart, Stanislav Zakharenko

Class of 2000

Instructors: Kerry Delaney, Venkatesh Murthy, Karel Svoboda
Assistants: Jami Dantzker, Benjamin Hall, Zhiying Li, Miguel Maravall
Students: Annie Castonguay, Tilak Das, Nace Golding, Nelson Lezcano, Abner Louissaint, Jr., Steven Prescott, Stephanie Ratte, Peter Scheiffele, Eric Snyder, Haiyang Tao, Chih-Tien Wang, Tibor Zelles

Class of 1999

Instructors: Winfried Denk, Shelley Halpain, Steven Kay
Assistants: Nina Arnth-Jensen, Ryan Littlefield, Martin Oheim, Rachel Ozer
Students: Vincent Bringuier, Jeffrey Diamond, Richard Harris, Rachel Kuperman, Christian Luscher, Ilona Mikko, Michael Orger, Harald Roesch, Edward Scolnick, Geeta Sharma, Naoshige Uchida, Martine Usdin, Peter van Roessel, Hongkui Zeng

Class of 1998

Instructors: Winfried Denk, Shelley Halpain, Steven Kay
Assistants: Simone Graber, Fritjof Helmchen, Rachel Ozer
Students: Girish Aakalu, Nina Arnth-Jensen, Suzanne Bausch, Michael Brecht, Amanda Cochilla, Graziella Di Cristo, Ingrid Ehrlich, Josh Huang, Marko Kaksonen , Sally Kim, Paul Mermelstein, Alexandra Nascimento, Hartwig Spors, Li Zhang

Class of 1997

Instructors: Fred Lanni, Rafael Yuste
Assistants: Jens Eilers, Diana Smetters, Areti Tsiola, Steve Vanni
Students: Andrew Batchelor, Sidney Cambridge, Manuel Castro-Alamancos, Therese Dill, Jose Esteban , Vasso Episkopou, Imke Goedecke, Karen Myhr, Valentin Naegerl, Holger Patzke, Michiko Takahashi, Qiang Zhou

Class of 1996

Instructors: Arthur Konnerth, Fred Lanni, Rafael Yuste
Assistants: Syd Cash, Jens Eilers, Ilya Laufer, Steve Vanni 
Students: Thomas Baumann, Chris Colwell, David Dunlap, Stephen Gomperts, Lili-naz Hazrati, Christian Heuss, Patricio Huerto, Kazutaka Ikeda, Diane Kopp, Peter Mombaerts, Dario Protti, Wolfgang Walz

Class of 1995

Instructors: George Augustine, Jeff Lichtman, Stephen Smith
Assistants: Susan Culican, Jens Eilers, Elizabeth Finch, Shawn Handran
Students: Uri Cohen, Karl Deisseroth, Thomas Dresbach, Wen-Biao Gan, Kelsey Martin, Isabelle Mintz, Sumiko Mochida, Venkatesh Murthy, Thomas Otis, Paola Pedarzani, Saurabh Sinha, Osvaldo Uchitel

Class of 1994

Instructors: George Augustine, Jeff Lichtman, Stephen Smith
Assistants: Rita Balice-Gordon, Michael Dailey, Jens Eilers, Nina Tang, Warren Zipfel
Students: Cristovao Albuquerque, Bob Avery, Michael Beierlein, Marc Carey, Ralf Galuske, Cynthia Jordan, Sigrun Korsching, Diana Pettit, Linda Ross, Jason Shear, Esther Stoeckli, Geoffrey Tombaugh

Class of 1993

Instructors: George Augustine, Jeff Lichtman
Assistants: Rita Balice-Gordon, Matthew Dalva, Tom Parsons
Students: Herwig Baier, Andreas Hohn, Karen Kirkpatrick, Thomas Kuner, Stuart Phenna, Krishanu Ray, Yuko Sekino, Richard Simerly, Henrique Von Gersdorff, Barbara Webb

Class of 1992

Instructors: Lawrence Katz, Richard Lewis
Assistants: Ricardo Dolmetsch, Matthew McFarlane, Rafael Yuste
Students: Kenneth Blum, Kathrin Herrmann, Edward Lachica, Liqun Luo, Kenneth Miller, Zoltan Molnar, Michaela Schweizer, Thomas Tcheng, Mari Trommald, Marcus Von Krosigk, Eric Wexler, Birgit Zipser

Class of 1991

Instructors: Lawrence Katz, Richard Lewis
Assistants: Edward Callaway, Ricardo Dolmetsch, Alejandro Peinado, Rafael Yuste
Students: Pascal Carrive, Beverley Clark, Elizabeth Finch, Victor Henzi, Diana Kania, Soo-Siang Lim, Duane McPherson, Richard Mooney, Estela O'Brien, Clay Reid, Joel Solomon , Rachel Wong