Chromatin, Epigenetics and Gene Expression
Roll of Honor


Class of 2018

Instructors: Karen Adelman, Marc Mendillo, Geeta Narlikar
Assistants: Andrew Field, Telmo Henriques, Madeline Keenen, Seesha Takagishi, Emily Wong
Students: Kuhulika Bhalla, Arun Dutta, Salma Ferdous, Autumn Ivy, Cecelia Kelly, Lisa Learman, Juan Lugo-Ramos, Maggie Matern, Christiaan Ochoa-Arenas, Sangwoo Park, Sebastian Schmidt, Anna Schmuecker, Erin Sorlien, Li-Chun Tu, Petra Vizjak, Yuning Zhang



Class of 2017

Instructors: Karen Adelman, Luciano Di Croce, Geeta Narlikar, Ali Shilatifard
Assistants: Nathan Gamarra, Telmo Henriques, Madeline Keenan, Francois  Le Dily, Kaiwei (Kevin) Liang, Marc Morgan
Students: Ulrike Boehm, Tanja Buchacher, Wesley Cai, Corey Duke, Shane Evans, Vernonica Haro Acosta, Samu Himanen, Gregory Horwitz, Andri Leonidou, Jonathan Lim, Andrea Mariossi, Rachael Philips, Alokananda Ray, Lucas Rudiger, Aroumid Vaziri, Xiaoli Wu


Class of 2016

Instructors: Karen Adelman, Luciano Di Croce, Geeta Narlikar, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: Charli Fant, Nathan Gamarra, Telmo Henriques, Gloria Mas Martin, Govind Shah, Christie Sze
Students: Poonam Agarwal, Jorge Bardales, David Bates, Carolina Figueroa, Antoni Ganez Zapater, Johannes Hellmuth, William Jordan III, Janani Kumar, Mukesh Maharjan, 
Allyson Merrell, Arvind Panday, Alejandra Rodriguez, Padmina Shrestha, Yosuke Tanigawa, Mandy Wong, Jinjin Zhu

Class of 2015

Instructors: Karen Adelman, Geeta Narlikar, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: Benjamin Allen, Fei Chen, Charli Fant, Nathan Gamarra, Benjamin Scruggs, Coral Zhou
Students: Shaked Afik, Curtis Bacon, Sebahattin Cirak, Jan Engelhardt, Kattri-Liis Eskla, Christopher Heier, Milan Hluchy, Jim Kaminski, Nii Koney-Kwaku Koney, Mate Palfy, Amir Rezvan, Jens Rister, Andrew Sinkoe, Caroline Stromme, Alexandra Tachtsidi, Peng Xie

Class of 2014

Instructors: Karen Adelman, Geeta Narlikar, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: Benjamin Allen, Elizabeth Bowman,, Daniel Gilchrist, Ryan Rickels, Coral Zhou
Students: Giorgia Benegiamo, Marie Bockstaller, Huimin Chen, Antoine Coulon, Sourav Ganguly, Kirsten Guss, Ava Handley, David Labbé, Felicia Lauridsen, Uma Muthurajan, Jaclyn Novatt, Rahul Palchaudhuri, Jeehae Park, Benet Pera-Gresely, Justin Wolter, Simei Yu

Class of 2013

Instructors: Karen Adelman, W. Lee Kraus, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: George Fromm, Bryan Gibson, Daniel Gilchrist, Kaiwei Liang, Shino Murakami, Zachary Poss
Students: Mohammad Alzrigat, Ernie Au, Katherine Audetat, Samir Ben Chaabane, Revathy Chottekalapanda, Kingsley Mokube Ekumi, Becky Fusby, Varinia García-Molinero, Mariah Hanley, Caitlin Hill, Iran Malavazi, Eric Rutledge, Daiana Sapochnik, Dana Strandjord, Yifei Sun, Hector Viadiu

Class of 2012

Instructors: Joaquin Espinosa, W. Lee Kraus, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Co-Instructor: Karen Adelman
Assistants: Bryan Gibson, Shih-Chieh (Jack) Lin, Nima Mohaghegh, Jessica Nichol
Students: Katrine Ask, Katerina Bednarova, Joel Benjamin, John-Paul Bukowski, Ka Lung Cheung, Melissa Christianson, Whitney Dolan  (Soltau), Matthew Ferguson, Tharu Fernando, Antonio Frasca, Mary Hames, Kristina Pedersen, Madhumitha Rengasamy, Kamilla Ripkens, Trevor Siggers, Anna Tarradas

Class of 2011

Instructors: Joaquin Espinosa, W. Lee Kraus, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: Shrikanth Gadad, Matthew Galbraith, Shih-Chieh (Jack) Lin, Nima Mohaghegh, Miao Sun  
Students: Blanca Andino, Jorge Beira, Sabina Benko, Elizabeth Bowman, Marek Budzynski, Danielle Calcagno, Mei Wei Chen, John Fadul, Md. Risat ul Haque, Christina McPhee, Erica Moehle, Vu Nguyen, Joel Perez-Perri, Melissa Price, Johan Waldholm, Margaret Wat, Jerzy Woznicki

Class of 2010

Instructors: Joaquin Espinosa,  W. Lee Kraus, Ali Shilatifard, Dylan Taatjes
Assistants: Matthew Galbraith, Matthew Knuesel, Man Mohan, Donald Ruhl, Miao Sun
Students: Gaia Bistulfi, Jarret Camp, Deblina Chatterjee, Sheng-hong Chen, Kivia Aparecida de Oliveira, Aundrietta Duncan, Simmi Gehani, Friederike Hoeg, Aileen Klein, Julia Kostromitskaia, Sohini Mazumdar, Valentina Migliori, Jessica Nichol, Nynne Sharma, Barbara Treutlein, Xuesen Zhang

Class of 2009

Instructors: Joaquin Espinosa,  W. Lee Kraus, Thomas Oeigeschiager, Ali Shilatifard
Assistants: Ryan Henry, Chenggi Lin, Donald Ruhl
Students: Andrej Alendar, Ondrej Gahura, Maria Hondele, Rebecca Mathew, Marc Morgan, Hiroki Muramoto, Ana Pinheiro, Eva Riising, Marlies Rossmann, Savita Sankar, Satyaki Sengupta, Carrie Shiau, Chunlao Tang, Florence Varodayan, Sabine Wenzel, Ying Yang

Class of 2008

Instructors: Joaquin Espinosa,  W. Lee Kraus, Thomas Oeigeschiager, Ali Shilatifard
Assistants: Nathan Gomes, Donald Ruhl
Students: Widad Alsheikhly Dantoft, Julius Anckar, Paul Bonthuis, Katerina Chatzi, Dennis Chia, Peter Chuang, Patricia de Araujo Souza, Simon Elsaesser, Hector Franco, Betul Hekimoglu, Yoon Jung Kim, Ekaterina Lobanova, Manuel Munoz, Karen Nuytemans, Yuk Pheel Park, Jarmila Pridalova

Class of 2007

Instructors: Michael Bulger, W. Lee Kraus, Thomas Oeigeschiager, Ali Shilatifard
Assistants: George Fromm, Peng Fei Wang
Students: Maristela Camargo, Chao-Ping (Cherri) Chao-Ping Hsu, Emmanuel Karouzakis, Masashi Kimura, Harley Kurata, Anita Mannikarottu, Astrid Monrad, Cesar Prucca, Alberto Puliafito, Boris Shilov, Ida Sønderby, Zoia Stoytchea, Cristina Teixeira, Amelia White, Shea Ping Yip

Class of 2006

Instructors: Michael Bulger,  Thomas Oeigeschiager, Ali Shilatifard, Laszlo Tora
Assistants: George Fromm, Traci Hilton, Barbora Malecova, Jessica Schneider, Melissa Steward
Students: Johanna Ahlskog, Nevenka Dimitrova, Zoe Donaldson, Anca Violeta Gafencu, Amanda Goh, Katja Helenius, Lars Hufnagel, Tobias Koschubs, Cynthia Laybourn, Joe Levine, Shamoni Maheshwari, John Malone, Henrietta Myburg, Buka Samten

Class of 2005

Instructors: Laura Attardi, Michael Bulger,  Ali Shilatifard, Laszlo Tora
Assistants: Traci Hilton, Gary Isaacs, Tom Johnson, Adam Wood
Students: Leah Barrera, Hamid Bolouri, Nitya Chandran, Viktoria Fager, Patrick Ferguson, Fernanda Freitas, Alessandro Gardini, Faye Gordon, Giulietta Maruggi, Lili Milani, Jane Palsgaard, Sandra Peiro, Laura Sichero, Robert Walker, Jr.

Class of 2004

Instructors: Laura Attardi, W. Lee Kraus, Ali Shilatifard, Laszlo Tora
Assistants: Traci Hilton, Tom Johnson, Mi Young Kim
Students: Olivier Binda, Agnes Fischer, Nina Heldring, Kanae Iijima, James Kent, Deepa Kodandera, Aparna Kotekar, Bernard Lakowski, Lykke Larsen, Fernando Lizcano, Josefin Lundgren, Angeliki Magklara, Voichita Marinescu, Kenneth Nally, Aruna Ramachandran, Min-Han Tan

Class of 2003

Instructors: Laura Attardi, W. Lee Kraus, Marc Timmers
Assistants: Suzanne Jacobs, Mi Young Kim
Students: Ghada Abdel-Fattah, Methode Bacanamwo, Pallavi Bansal, Manuel de la Mata, Mariko Izumo, Edward Kulbokas III, Shuqiang Li, Pablo Navarro Gil, Nen Pagano, Giorgia Pallafacchina, Ara Parlakian, Anja Ragvin, Mikkel Schuster, Anne-Sophie Van Laere

Class of 2002

Instructors: Laura Attardi, Brian Dynlacht, W. Lee Kraus, Marc Timmers
Assistants: Mari Acevedo, Ester Hammond, Joseph Rayman
Students: Marco Briones, Jeffrey Ehmsen, Maria Federico, Florian Heissig, Patrick Henriet, Ronna Hertzano, Sam Holmstrom, Virginia Kalogeraki, Caren Lund, Tanja Meriluoto, Nadia Monesi, Parul Nisha, Deborah Otteson, Virginia Sanders, Meenakshi Upreti, Eileen Woo, Phillip Yates

Class of 2001

Instructors: Brian Dyhnlacht, James Goodrich, Jacqueline Lees, Marc Timmers
Assistants: Paul Danielian, Joseph Rayman
Students: Marta Agostinho, Urvashi Bahadur, Jason Bubier, Amy Corrigan, Andrei Gartel, Patricia Giraldo, Tina Glisovic, Heiner Kössler, Louis Lieto, Ari Melnick, Paivi Nykanen, Henrijette Richter, Imad Shureiqi, Dorota Skowronska-Krawczyk, Ariel Stanhill

Class of 2000

Instructors: Brian Dyhnlacht, Grace Gill, James Goodrich, Jacqueline Lees
Assistants: Timothy Bolger, Heather Ferguson, Joseph Rayman, Jeffrey Trimarchi
Students: Patrik Asp, Francisco Borrego, Fernando Dangond, Galina Fitzpatrick, Nikolaos Giagtzoglou, Anders Hansson, Grace Jones, Donghee Kim, Julian Knight, Roberta Maestro, Stefania Millevoi, Rebecca Petersen, Ritva Rice, Madhulika Srivastava, Tianyu Yang

Class of 1999

Instructors: Grace Gill, David Gilmour, James Goodrich, Jacqueline Lees
Assistants: Benjamin Lawrence, Irina Kotovsky, Jennifer Kugal, Raluca Verona
Students: Helen Beere, Cecilia Bosdotter, Mattias Damberg, Noriko Esumi, James Ford, Nalo Hamilton, Gail Hollowell, Thomas Huot, Akatsuki Kimura, Georgy Koentges, Ana Paula Lepique, Milson Luce, Charles McTiernan, Prabhakar Reddi, Jielin Zhang

Class of 1998

Instructors: Michael Carey, Grace Gill, David Gilmour, James Goodrich
Assistants: Scott Auerbach, Barbra Johnson, Shelley Klube, Katherine Mitsouras
Students: Scott Andrew, Loren Del Mar Pena, Richard Frank, Stephane Germain, Agnès Le Saux, Andrew McLellan, Alvaro Monteiro, Susan Rodzik, Emanuel Rosonina, Perry Shieh, Hal Skopicki, Jessie Theuns, Anri Tienhaara, Terri Worley

Class of 1997

Instructors: Michael Carey, Grace Gill, David Gilmour, Stephen Smale
Assistants: Katharine Ellwood, Le Trinh, Ray Soccio
Students: Camilla Antonsson, Pasquale De Luca, Mikael Englund, Michelle Hastings, Carina Holmberg, Sowon Huh, Anne Joutel, Gregory Kapatos, Martin Martin, Stephen Minchin, Kevin Morgan, Zissimos Mourelatos, Anette Warnmark, Cliff Yoon, Clare Yu

Class of 1996

Instructors: Kenneth Burtis, Michael Carey, Stephen Smale
Assistants: Katharine Ellwood, Christopher Kaelin, Le Trinh
Students: Anton Bauer, Ken Blemings, Michael Burczynski, Job Garcia, Pascale Gaudet, Raoul Heller, Belen Hurle, Irene Kamnert, Oxana Karpenko, Jonathan Kurie, Ling Li, Stanley Penc, Lone Ronnov-Jessen, Susan Samaras, Marcus Sokolowski, Derk Ten Berge

Class of 1995

Instructors: Kenneth Burtis, Marc Learned, Stephen Smale
Assistants: Erin Connolly, Christopher Kaelin
Students: Craig April, Olga Bazhenova, Lori Bernstein, David Brunson, Joseph Buxbaum, Nicholas Carpino, Javier Crosby, Sophia Ekengren, G. Ian Gallicano, Andrew Greenberg, Ritta Keinanen, Dimitrios Kontoyiannis, Douglas Losordo, Sukhvir Mahal, Robin Watts, Cecilia Zander

Class of 1994

Instructors: Len Freedman, Marc Learned
Assistants: Ryan Case, Terri Towers
Students: Karin Au, Jonathan Barasch, Milton Brown, Neal Coleman Cosby, Troy Fiddler, Shurong Huang, Susan Krisinski, Peter Melendez, Andrew Nel, Jacqueline Robles, Katarina Roxstrom, Gummaluru Sastry, Thelma Slezyinger, Dorothy Turetsky

Class of 1993

Instructors: Len Freedman, Marc Learned
Assistants: Iris Alroy, Terri Towers
Students: Kwasi Henry Amfo, Scott Filler, Lennart Frostesjo, Albert Gadbut, Richard Gallo, Chiara Gamberi, Rhonda Hansen, Michael Hardin, Carole Harris-Kerr, Sarah Lummis, Ragnhild Paulsen, Helle Pedersen, Maria Ragland, Dora Raventos, Jan Skouv, Jose Luis Soto

Class of 1992

Instructors: Len Freedman, Marc Learned
Assistants: Iris Alroy, Wendi Feeser
Students: Jill Bargonetti, Steven Birken, Klaus Dietmeier, Daniel Garry, Anne Grapin, Sabine Gratzer, James Lorens, Ludmila Malofeeva, Andrew Powell, Robin Rainwater, Christopher Ross, Carol Shiels, August Smit, Kathy Suprenant, Rene Zimmermann

Class of 1991

Instructors: Robert Kingston, Marc Learned
Assistants: Arkady Mak, Laura Stuve
Students: Josephine Adams, James Boyd, Karoline Briegel, Nicole Datson, Antonio Fernandez, Mac Ho, Karl Houglum, Rosemary Johnson, Sandra Miller-Davis, Claire Perilleux, Christopher Redhead, Karen Rooke, Joann Trejo

Class of 1990

Instructors: Robert Kingston, Rick Myers, Don Rio
Students: Gillian Bates, Kerry Blanchard, Jessica Buxton, John Clifford, John Colinge, Ethan Dmitrovsky, Shuk-Mei Ho, Hans Joost, Claire Legay, Min Lu, Ann Ma, David Poon, Marc Sirois, Marla Sokolowski, Heidi Venter

Class of 1989

Instructors: Michael Botchan, Robert Kingston, Rick Myers, Don Rio
Students: Alan Attie, Margarita Behrens Pellegrino, Josee Brisebois, Timothy Buchman, Catherine Korsgren, Nafsika Kronidou, Angeliki Louvi, Bing Lu, Mary Helen Macdonald, Christopher Marshallsay, Leslie Petch, Mauro Sandrin, Lin Xu, Bracha Yakobson

Class of 1988

Instructors: Frederick Alt, Michael Botchan, Rick Myers, Don Rio, Thomas Roberts, George Yancopoulos
Assistants: Michael Brodsky, Paul Kaufman, Avaril Ma, William Morgan, Eugene Oltz
Students: Tony Albino, Fred Biddle, Barbara Bierer, Patsy Brannon, Hazel Cheng, Robert Coffey, Karen Dahl, Jacqueline Fletcher, William Gahl, William Gilly, Thomas Johnson, Elizabeth harriet Kornecki, Catharina Larsson, Paul Simpson, Mary Stevenson, Osias Stutman

Class of 1987

Instructors: Frederick Alt, Alfred Bothwell, Thomas Roberts
Assistants: Robert Callum, Michael Carbleg, Ami Okada
Students: Colleen Cavanaugh, Christa Cerni, Raju Chaganti, John D'Amore, Gunther Denner, Ingemar Emberg, Shu Man Fu, Marina Glukhova,Jerry Kaplan, Paul Kincade, Samuel Latt, Melanie Pratt, William Seaman, Frances Smith, Linda Thompson

Class of 1986

Instructors: Frederick Alt, Alfred Bothwell, Hans Lehrach
Assistants: Alister Craig, Kenneth LeClair, Stuart Lutzker
Students: Oyewole Adeyemo, Thomas Braciale, Keith Burridge, Patricia Conrad, Peter Ekblom, Xiao Chang Fu, Alfred Goldberg, Michael Good, C. Kondon-Koch, Pamela Maher, Elaine Merisko, Paul O'Donnell, Daniel Podolsky, Kenneth Rock, Patricia Saling, Helene Smith

Class of 1985

Instructors: Frederick Alt, Alfred Bothwell, Hans Lehrach
Assistants: Peter Blier, Annemarie Poustka, Kathy Zimmerman
Students: Qais Al-Awaqati, Stenunn Baekkeskov, Laure Beguinot, Harold Dvorak, David Feldman, Susan Hockfeld, Marjorie Hoy, Rebecca Hughey, Noor Kalsheker, Robin Morgan, Roderick Nairn, Peter Nisseley, Timothy Springer, Emil Unanue

Class of 1984

Instructors: Frederick Alt, Alfred Bothwell, James Mullins
Assistants: Claudine Bruck, Kenneth LeClair, George Yancopoulos
Students: Margherita Bignami, Dorothea Binninger, Diane Cox, Lyman Crittenden, Patricka Foster, Norman Iscove, Markku Jalkanen, Masato Kasuga, David Nelson, Onesmo Ole-Moiyoi, Stanley Prusiner, Heinz Remold, R.K.B. Schurmann, Charles Sidman, Bianca Zingales

Class of 1983

Instructors: Mark Davis, Edward Fritsch, James Mullins
Assistants: Paul Boyer, Mark Federspeil, Stu Kim
Students:

Class of 1982

Instructors: Jerry Dodgson, Doug Engel, Edward Fritsch
Assistants: David Fischer, Karen Friderici, David Grandy
Students: Glen Bewley, Long-Sheng Chang, Warner Greene, Klaus Kalthoff, Bjorn Lindqvist, Louis Miller, Minnie O'Farrell, Anjana Rao, Shelagh Redmond, David Searls, Franklin Sher, William Strauss, D. Valerio, Judith White, Ronald Worton

Class of 1981

Instructors: Doug Engel, Edward Fritsch, Thomas Maniatis
Assistants: Paul Bates, Susan Van de Woude, Michael Weiss
Students: Deborah Allen, David Batter, Jill Deikman, Albert Diesseroth, Malcolm Gefter, S Goodbourm, Aldons Lusis, Bruce magnum, Noelyn Oliver, Lawrence Petko, Sylvia Riley, Thomas Schopf, William Sly, Getjan Van Ommen, Anne Vezza

Class of 1980

Instructors: Thomas Maniatis, Edward Fritsch, Nancy Hopkins
Assistants: Helen Donis-Keller, Catherine O'Connell
Students: