Cellular Biology of Addiction
Roll of Honor


Class of 2019 

Instructors: David Belin, Antonello Bonci, Christopher Evans
Assistants: Maxime Fouyssac, Amie Severino
Students:  Monserrat Armenta-Resendiz, Britton Bargee, Sheng Gong, Ritchy Hodebourg, Christopher Jimenez Chavez, Jennifer Jones, Anna Kruyer, Valerie Lewitus, Ashley Martin, Lucia Marti-Prats, Magaret Minnig, Anand Muthusamy, Maria Nalberczak-Skora, Rusty Nall, Todd Netwig, Agbonlahor Okhuraobo, Laura Ornelas, Paola Palomgo, Enrique Perez-Cardona, Kathryn Przybysz, Danielle Sambo, Michelle Sequeira

Class of 2018 - Held Jointly with Gonville & Caius College, University of Cambridge, Cambridge, UK

Instructors: David Belin, Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer
Assistants: Nina Lichtenberg, Lola Welsch
Students: Hassiba Beldjoud, Uri Berger, Elisabetta Burchi, Rianne Campbell, Antonio Ferragud, Stephanie Foster, Maxime Fouyssac, Kolter Grigsby, Evan Hart, Kshitij Jadhav, Joyon Jones, Lauren Komer, Lucia Marti-Prats, Khaled Moussawi, Diana Sketriene, Ernesto Solis, Ourania Tzortzi, Clara Velazquez Sanchez, Laetitia Ward, James Wheery, Morgan Zipperly
 

Class of 2017

Instructors: David Belin, Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer
Assistants: Julie Bailly, Mickael Puaud
Students:Godfrey Bbosa, Flavia Bollati, Stephanie Caligiuri, Vivian Chioma, Sineadh Conway, Joyonna Gamble-George, Constanza Garcia Keller, Reza Ghanbari, Ansel Hillmer, Jessica Justinussen, Emilia Lefevre, Nina Lichtenberg, Kay Linker, Braden Lobingier, Ian Mendez, Joanna Miszkiel, Sadie Nennig, Patrick O'Neill, Mary-Louise Risher, Dionna Williams, Yasmin Zakiniaeiz, Peng Zhang, Xiao Zhang


Class of 2016 - Held Jointly with Gonville & Caius College, University of Cambridge, Cambridge, UK

Instructors: David Belin, Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer
Students: Monica Faulkner, Lisa Goldberg, Kellie Gross, Elisa Hilderbrand, Pamela Kennedy, Hedy Kober, Brittany Kuhn, Kimberly Lezak, Alberto Lopez, Jason Paris, Siara Rouzer, Katherine Savell, Marian Sepulveda-Orengo, Peter Serrano, Aparna Shah, Harpreet Sidhu, Thitinart Sithisarn, Lauren Slosky


Class of 2015

Instructors: Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer
Assistants: Alisa Kosheleff, Wendy Xin
Students: Ana Clara Bobadilla, Kim Cerrone, Julia Cohen-Gilbert, Christopher Fitzpatrick, Lucia Guerri, Kati Healey, Dina Juarez-Salinas, Rajtarun Madangopal, Daniela Neuhofer, Brian O'Neill, Roman Paškulin, ulia Pedersen, Robert Rifkin, Karl Schmidt, Monique Smith, Oscar Torres, Stephanie von Holstein-Rathlou, Luba Yammine, Matt Yuill


Class of 2014 - Held Jointly with University Pomeu Fabra, Barcelona, Spain

Instructors: Charles Chavkin, Christopher Evans, Brigitte Kieffer, Rafael Maldonado
Remote Instructors: Antonello Bonci, Mark von Zastrow
Assistants: Itzel Lara, Samantha Mancino
Students:  Corey Baimel, J. Nicholas Betley, Thomas Biederer, Anne Biever, Joana Bravo, Lucia Caffino, Polymnia Georgiou, Irma Khachidze, Carmen La Porta, Ricardo Alexandre Leitao, Alvaro Llorente-Berzal, Andrea Lobo, Antonia Manduca, Diana Martinez, Daniel Morgan, Emma Puighermanal, Sunil Kumar Reddy Khambam, Lauren Reynolds, Inigo Ruiz de Azua, Reza Samavati, Valentina Satta, Wojciech Solecki, Tungala Suresh, erenc Zador, Mary Tresa Zanda

Class of 2013

Instructors: Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer, Rafael Maldonado. Mark Von Zastrow
Assistants: Paul Chu Sin Chung, Anna Taylor
Students: Jessica Ables, Antony Abraham, Cigdem Aydin, Matthew Banghart, Jeffrey Barr, Miriam Bocarsly, Jacob Brown, Robyn Brown, Diane Damez Werno, Karla Frohmader, Devon Graham, Dana Hancock, Jane Ko, Sally McIver, Caitlin Orsini, Rony Panarsky, Rell Parker, Joseph Pick, Marcia Ramaker, Sade Spencer, Seungeun Yeo


Class of 2012 - Held Jointly with University Pomeu Fabra, Barcelona, Spain

Instructors: Antonello Bonci, Christopher Evans, Brigitte Kieffer, Rafael Maldonado
Assistants: Pauline Carbogne, Francina Fonseca
Students: Pegah Azizi, M. Flavia Barbano, Lisa Briand, Fabio Cruz, Ilse Delint Ramirez, Silke Farhm-Barske, Stephanie Groman, Briac Halbout, Lucian Hritcu, Jee Kim, Lynn Kirby, Elk Kossatz, Diane Lebesque,
Shahrdad Lotfipour, Alena Machalova, Laurence Miller, Veronica Pastor, Kimberlei Richardson, Danai Riga, Rolinka Shippers, HaoSheng Sun, Dubravka Svob Strac, Ana Terzian, Clara Tourino, Victoria Valls,
Elena Vashchinkina, Samanta Yubero-Lahoz


Class of 2011

Instructors: Antonello Bonci, Christopher Evans, Mark Von Zastrow
Assistants: Dhara Patel, Anna Taylor
Students: Chana Akins, Jennifer Bray, Catherine Cahill, Donna Calu, Caroline Dias, William Giardino, Andrea Gillman, Cassandra Gipson, Deborah Guris, Supriya Mahajan, Nathan Marchant, Michael Michaelides, Scott Moeller, Michaelanne Munoz, Karin Nordenankar, Nina Shinday, Diana Tacelosky, Jose Trigo, Jane Wu, Kechun Yang


Class of 2009

Instructors: Christopher Evans, Mark Von Zastrow
Assistants: Christopher Culbertson, Vu Cao Dang
Students:  Gustavo Angarita, Chiara Cazzin, Hao Chen, Genoveva Davidkova, Edgardo Falcon, Peter Gaskill, Robert Heimer, Jay Jin, Habibeh Khoshbouei, Eisuke Koya, Erin Larson, Natasha Lugo-Escobar, Jennifer Mohawk, Kathryn (Kate) Reissner, Toni Richards, Kaliris Salas-Ramirez, Kimberly Scobie, Gail Seabold, Audrey Seasholtz, Robert Thompson, David Wood

Class of 2007

Instructors: Christopher Evans, Mark Von Zastrow
Assistants: Camron Bryant, Manoj Puthenveedu
Students: Nicole Avena, Sondra Bland, Xiangning Chen, Christopher Culbertson, Angela Duke, Kyle Frantz, Julia Garcia-Fuster, Meriem Gaval, Caroline Hostetler, Sunila Nair, Brien Riley, Patrick Rothwell, Helen Sable, Jody Tanabe, Kevin Tidgewell, Melisa Wallace, Michael Wallisch, Hanna Wargelius, Tanya Williams, Bao-Zhu Yang, Vinod Yaragudri, Y. Yu, Jun Zhu



Class of 2005

Instructors: Bertha Madras, Mark Von Zastrow
Assistant: Amy Jassen
Students: Stephanie Borgland, M. Scott Bowers, Laura Corbit, Simone Graber, Boris Heifets, George Hubert, Michele Jacobs, Hae Yoon Jung, Thomas Kash, Diane Lawrence, Zhicheng Lin, Regina Mangieri, Roberto Melendez, Shane Perrine, Diana Simmons, Jack Sipe, Steve Stowers, Elizabeth Tietz, Glenn Valdez, Jen-Chyong Wang, Haoran Wang, John Wolfe, Jennifer Zamanian

Class of 2003

Instructors: Bertha Madras, Mark Von Zastrow
Assistant: Gregory Miller
Students: Cindy Achat, Denes Agoston, Liliana Cancela, Lillian Chiang, Congwu Du, Marcelo Febo, Gregory Gerdeman, Udi Ghitza, Sherrye Glaser, Dorothy Grice, Zhonghui Guan, Sanjiv Kumra, Ann Marini, Jesse Milby, Courtney Miller, Eric Morrow, Xiaozhou Ryan, Wynne Schiffer, Maria Stridh, Morgane Thomsen, Annelyn Torres-Reveron, Robert Twining, Christopher Verrico, Lina Yao

Class of 2001

Instructors: Randy Blakely, Bertha Madras, Nora Volkow
Assistants: Rita Goldstein, Gregory Miller
Students: Helene Benveniste, Jeffrey Brown, S. Barak Caine, Robert Carey, Corrado Corti, Michael Dawes, Lavina Faleiro, Joshua Gulley, Kristen Keefe, Kimberly Lindsey, Steven Lloyd, Carmen Maldonado-Vlaar, Demetrius Maraganore, Lynne Mayne, Joan Morrell, Rahil Rahim, Stanislav Rubakhin, Nicole Schramm, Marisa Silveri, Sharif Taha, Mark Thomas, Robert Whittington, Ming Xu, Irene Yun