STATISTICAL METHODS FOR FUNCTIONAL GENOMICS
Roll of Honor


Class of 2019
Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Michael Love
Co-Instructor: Keegan Korthauer, Hans Rube
Assistant: Xiaoting Li
Students: Martina Begnis, Debadrita Bhattacharya, Alex Bott, Benjamin Buchmuller, Aniruddha Chatterjee, Marie Gaine, Alfredo Ghezzi, Nicholas Gomez, Rachel Greenstein, Anna-Maria Herzner, Eunice Lopez-Fuentes, Rebecca MacPherson, Steven Maron, Troy McDiarmid, Joshua Medina-Feliciano, Sehyun Oh, Marlies Oomen, Natasha Pacheco, Padmina Shrestha, Jocelyn Silvester, Shanel Tsuda, Alexandria Wade, Zhongmin Wang, Stanley Yang, Fernando Zamuner

Class of 2018
Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Tuuli Lappalainen, Michael Love
Co-Instructor: Hans Rube
Assistants: Vincent FitzPatrick, Judith Kribelbauer, Xiaoting Li, Chaitanya Rastogi
Students: Amelia Chang, Erin Clark, Maya Deyssenroth, Jonathan Diedrich, Xi Fang, Carla Filippi, Simon Frueh, Omid Gholamalamdari, Ariella Glasner, Joyce Hui-Yuen, Youngwook Kim, Daniel Levings, Franziska Lorbeer, Xiaoming Lu, Zachery Mielko, Gloriia Novikova, Raffaella Pippa, Paul Reardon, Lindsay Redman, Ting Su, Marcus Toral, Deepika Vasudevan, Xiaoli Wu, Hanrui Zhang, Zeda Zhang

Class of 2017
Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Rafael Irizarry, Tuuli Lappalainen
Assistants: Margot Brandt, Stephane Castel, Vincent FitzPatrick, Patrick Kimes, Keegan Korthauer, Judith Kribelbauer, H. Tomas Rube
Students:Douglas Barrows, Kathryn Bowles, Chryssie Brown, Lina Carmona, Irem Celen, Alejandro Colaneri, Justin Craig, Johanna Fischer, Gregory Gedman, Adam Getzler,  paola Giusti-Rodriguez, Mir Hossain, Robert Ietswaart, Yoshinobu Koguchi, Chi-Yu Lai, Lukas Leiendecker, Corina Lesseur, Magdalena Matusiak, Carlo Maurer, Soumya Negi, Francisco Sanchez-Rivera, Elitsa Stoyanova, Luciane Tsukamoto Kagohara

Class of 2016

Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Rafael Irizarry, Tuuli Lappalainen
Assistants: Margot Brandt, Stephane Castel, Vincent FitzPatrick, Sarah Kim-Hellmuth, Keegan Korthauer, Judith Kribelbauer, Joseph Paulson, Oana Ursu
Students: Kelly Biette, Brian Capell, Jinmi Choi, Annie Ciernia, Roberto Cortini, Jennine Dawicki McKenna, Silvia Domcke, Jeffrey Ehmsen, Erick Forno, Juan Fuxman Bass, Katherine Hutchinson, Marija Kundakovic, Xin Lu, Jingqun Ma, Marian Mellen, Jennifer Normanly, Sergio Roa, Darshan Sapkota, Steven Schiff, Neelam Dabas Sen, Parmit Singh, Jill Slansky, Rachel Sparks, Erietta Stelekati

Class of 2015

Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Olivier Elemento, Rafael Irizarry
Assistants: Vincent FitzPatrick, Stephanie Hicks, Gabriella Martini, Chaitanya Rastogi, Matt Teater
Students: Ilgar Abdullayev, Darko Barisic, Lesley Chapman, Yueming Ding, Juan Gallego, Donald Gardiner, Colleen Hannon, Fredrick Henry, Benyam Kinde, Dana King, Rebecca LaRue, Roberto Lozano, Dheeraj Malhotra, Jeremy Prokop, Joseph Pucella, Paula Ramos, Michaela Schwaiger, Neel Shah, Gloria Sheynkman, Prashant Singh, Andrew Teich, Hsing-Chen Tsai, Maria Tsompana, Kirby Ziegler

Class of 2014

Instructors: Harmen Bussemaker, Sean Davis, Olivier Elemento
Assistants:  Vincent FitzPatrick, Eugenia Giannopoulou, Cynthia Alexander Rascon
Students: Albert Almada, Shelby Blythe, Jonathan Cedernaes, Bony De Kumar, Malia Deshotel, Aslihan Dincer, Devon Fitzgerald, Saima Hassan, Yanhua (Sarah) Hu, Sjoerd Huisman, Leni Jacob, Tojo James, Anna McGeachy, Christopher Medway, Matthew Murtha, Kendall Nettles, Erika Nurmi, Evanthia Pashos, Juliane Schmidt, Helena Storvall, Pegine Walrad, Christina Wells, Britta Will

Class of 2013

Instructors: Naomi Altman, Harmen Bussemaker, Sean Davis, Olivier Elemento
Assistants: Vincent FitzPatrick, Prabhani Kuruppumuliage Don, Yeonok Lee, Todd Riley, Matt Teater
Students: Rima Chaudhuri, Carina Demel, Marei Dose, Ershel Durresi, Margherita Francescatto, Luis Franco, Temesgen Fufa, Micah Gearhart, Ximiao He, Roman Jaksik, Rinath Jeselsohn, Xiao-yu Liu, Camila Lopez-Anido, Neha Mehta, Amanda Mitchell, Anna Sawicka, Amol Shetty, Wei Sun, Alejandro Sweet-Cordero, Kathryn Williams, Morgan Wirthlin, Gang Zhao, Teresa Zimmers, Yilong Zou

Class of 2012

Instructors: Naomi Altman, Harmen Bussemaker, Olivier Elemento, Steve Horvath, Mark Reimers
Assistants: Martha Behnke, Rosemary Braun, Eugenia Giannopoulou, Pilar Gomez-Alcala, Allan Lazarovici, Paul Manser, Todd Riley, Aaron Wolen
Students: Keiko Akagi, Kholoud Alshafai, Robert Bowman, Francine Garrett- Bakelman, Patrick Gibney, Edward Golenberg, David Kantor, Marcin Kruczyk, Laurie Krug, Noa Liscovitch, Yush Liu, Tina Miranda, Eran Mukamel, Saraswathy Nair, Anna Nikulova, Shraddha Pai, Jean Qin, Dorith Rotenberg, Aaron Schetter, Jonathan Shepherd, Neetu Singh, Xiaoyun Sun, Dedeepya Vaka, Wan Yang

Class of 2011

Instructors: Naomi Altman, Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Mark Reimers
Assistants: Martha Behnke, Tobias Guennel, Allan Lazarovici,Todd Riley, Qingyu Wang
Students: Valerie Arboleda, Katia Basso, Andrew Bergen, Supinda Bunyavanich, Dorothea Busse, Wen-Chih Cheng, Nikolaos Dervisis, Harrison Gabel, Christopher Gregg, Bin Liu, Amit Majithia, Athar Malik, Nathalie Meyer-Schaller, Benedikt Obermayer, Pete Pascuzzi, Kevin Peterson, Miles Pufall, Daniel Schulz, Joan Simam, Vrijesh Tripathi, Helen Wright

Class of 2010

Instructors: Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Mark Reimers
Assistants: Tobias Guennel, Allan Lazarovici, Todd Riley
Students: Nenad Bartonicek, Esther Berko, Ying Cai, Michael Cho, Bernard Fendler, Elana Fertig, Jason Grant, Philip Jonsson, Malkie Krupka, Winnie Liang, Amit Mandal, Maria del Mar Matarin, John Mayfield, Julius Muller, Nikolaus Obholzer, Julia Pereira, Kate Rosenbloom, Eric Ross, Elena Sorokin, Tomasz Stokowy, Chuan Wang, Choon Wei Wee, Ryan Yuen, Wa Zhang

Class of 2009

Instructors: Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Christina Leslie, Mark Reimers
Assistants: Mina Fazlollahi, Maria Figueroa, Eunjee Lee, Priit Palta,Todd Riley, Michael Waisberg
Students: Eva Benito, Simon Biddie, Grant Buchanan, Mark Chao, Doris Chen, Yue Cui, Guisy Della Gatta, Qingling Duan, Andrea Eveland, Thomas Fazzio, Dorothea Greiner, Ashutosh Gupta, Farhad Imam, Dereje Jima, Pouya Khankhanian, Tineke Lenstra, Dena Leshkowitz, Michael Lidschreiber, Xinjue (Jerry) Liu, Semanti Mukherjee, Stephanie Roessler, Jean-Bosco Tagne, Wei Tang, Xin Wu, Mary Yang, Jesse Zamudio

Class of 2008

Instructors: Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Christina Leslie, Partha Mitra, Mark Reimers
Assistants: Mina Fazlollahi, Eunjee Lee, Jessica Mar
Students: Leon Bernal-Mizrachi, Andreas Beutler, Boel Brynedal, Matteo Cesaroni, Nicolas Crapoulet, Adam Davis, Rose Du, Eyal Gruntman, Paul Hammer, Blanca Himes, Lakshmi Jakkula, Christiaan Klijn, Chang-Kyu Lee, Nanyan Lu, Nicholas Marko, Linda Ottoboni, Filip Pattyn, Karen Rabin, John Ravits, Rita Shaknovich, Sake van Wageningen, David Weaver, Nils Weinhold, Maria Zavodszky, Xi Zhao

Class of 2007

Instructors: Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Partha Mitra Mark Reimers
Assistants: Pilar Gomez-Alcala, Gabor Halasz, Jessica Mar, Lucas Ward, Jianhua Zhang
Students: Agustin Chicas, Colleen Doherty, Yad Ghavi-Helm, Ronald Margolis, Leonardo Meza-Zepeda, Jeremy Miller, Xiaochun Ni, Dorothee Nickles, Priit Palta, Corey Speers, Kelan Tantisira, Weiqing Wang, Sven Wichert, Bao-Zhu Yang, Yan Zhou

Class of 2006

Instructors: Harmen Bussemaker, Vincent Carey, Partha Mitra, Mark Reimers, Anirvan Sengupta
Assistants: Jessica Mar, Lucas Ward, Jianhua Zhang
Students: Sidi Chen, Dilek Colak, Urska Cvek, Jeroen de Ridder, Julia Engelmann, Maria Figueroa, Duane Hassane, Scott Jackson, Ersen Kavak, Sergei Kurkin, Teresa Large, Linda Lim, Yung Lyou, John Malone, James Marchand, Ewy Mathe, Ludo Pagie, Amit Puniyani, Raul Rabadan, Todd Riley, Marjan Trutschl, Lizhe Xu

Class of 2005

Instructors: Vincent Carey, Mark Reimers
Assistants: Jeffrey Gentry
Students: Jessica Connelly, Bruno Contreras-Moreira, Diego Cortes, Gunilla Einecke, Hui Gao, Aaron Hamilton, Jay Konieczka, Adam Kundzewicz, Deepa Pai, Benjamin Raby, Zuzana Swigonova, Ruimin Tan, Karen Torres, Ramesh Vaidyanathan, Michael Waisberg, Sarah Wyatt, Boris Yamrom, Yong Zhu