Advanced Techniques in Molecular Neuroscience
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco, Anne Schaefer
Assistants: Pinar Ayata, Ana Badimon, Alexandria Battison, Andrew Chan, Naheel Khatri, Erika Perez, Hayley Strasburger, Josefa Sullivan, Sarah Veugelen
Students: Steven Chen, Sarah Cheng, Adrianna De La Torre, Lina Maria Delgado Garcia, Kamyra Edokpolor, Victoria Fernandez, Sheed Itaman, Tien-Chen Lin, Yisi Lu, Carolina Maciel Camargo, Alice Morgunova, Caitlin Paisley, Christopher Reid,  Charles Seaks, Karthik Shekhar, Chongzhen Yuan

Class of 2018

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco, Anne Schaefer
Assistants: Pinar Ayata, Alexandria Battison, Andrew Chan, Mary Kaye Duff, Grace Panahi, Erika Perez, Hayley Strasburger, Josefa Sullivan, Sarah Veugelen
Students: Lauren Anderson, Ivelisse Cruz-Torres, Lenzie Ford, Hannah Fulenwider, Julia Gamache, Linda Guttmann, Erin Hisey, Chia-Yi Kuan, Stephanie Maddox, Franck Maurinot, Jennifer Merritt, Craig Myrum, Camille Ravel-Godreuil, Khoa Tran Anh, Milagros Trotta, Xueying Wang

Class of 2017

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco, Anne Schaefer
AssistantS: Pinar Ayata, Ana Badimon, Alexandria Battison, Mary Kaye Duff, Justin Fang, Erika Perez, Matthew Pozsgai, Makiko Sakai, Josefa Sullivan, Naama Volk
Students: Lindsey Cantin, Urann Chan, Emil Jakobsen, Maria del Carmen Krawczyk, Sai Krishnan, Kuo-Sheng Lee, Hyungsik Lim, Kara Marshall, Daniel Moreno Blas, Daniela Moura, Lauren Reynolds, Peter Rupprecht, Tracey Suter, Konstantinos Toskas, Tychele Turner, Qi Zhang

Class of 2016

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco, Anne Schaefer
Assistant: Alexandria Battison, Collin Challis, Erika Perez, Matthew Pozsgai, Makiko Sakai
Students: Fernando Alsina, Ashley Comer, Brielle Ferguson, Antoinette Foster, Andrew Hardigan, Leanne Holt, Sunny Huang, Nadine Joseph, Nadia Leloup, Jung-Hwan Lim, Ghayda Mirzaa, Kathryn Morelli, Jonathan Morrow, Veronica Murta, Valerie Ramirez, Felix Weiss

Class of 2015

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco, Anne Schaefer
Assistant: Agnes Zybura
Technicians: Pinar Ayata, Ana Badimon, Stephanie Cerceo Page, Collin Challis, Fuyi Chen, Nicholas Flytzanis, Catherine Fricano, Gregory Hamersky, Fred Kolling, Ajay Babu Obla Kumaresh, Erika Perez, Michael Rieger, Douglas Roossien, Makiko Sakai, Kelly Sakaki, Darshan Sapkota, Josefa Sullivan, Tessa Tekieli, Melanie von Schimmelmann, Michael Williams
Students:  Erica Arroyo, Reena Clements, Verónica de la Fuente, Elizabeth Fleming, Lachlan Harris, Kimberly Jennings, Andrew Kottick, Lili Li, Philippe Melas, Alexandro Ramirez, Maximilian Rueppell, William Stauffer, Wee-Wei Tee, Katherine Tonn, Lola Torz, Da-Jiang Zheng

Class of 2014

Instructors: Cary Lai, Joseph LoTurco
Assistants: Stephanie Cerceo Page, Fuyi Chen, Catherine Fricano, Matthew Girgenti, Katherine Griffin, Joshua Lubner, Susan Maloney, Amanda Mitchell, Matthew Rannals, Douglas Roossien, Makiko Sakai, Kristina Sakers, Tessa Tekieli, Michael Williams, Agnes Zybura
Students:  Antonios Asiminas, Mikaela Behm, Matko Cancer, Calvin Carter, Guillaume de Lartigue, John Harkness, Jennifer Jurkin, Charles Kim, Thiri Lin, Gai McMichael, Esther Nie, Joana Osorio, Vanessa Punal, Eleanor Thomas, Elena Vayndorf, Xiao-Wen Yu

Class of 2013

Instructors:  Cary Lai, Rusty Lansford, Joseph Loturco
Assistants: Christie Canaria, Fuyi Chen, Jasbir Dalal, Joseph Dougherty, Matthew Girgenti, Kurt Haas, David Huss, Hyuno Kang, Avinash Kaur, Brady Maher, Susan Maloney, Jacqueline Morris, Kaspar Podgorski, Matthew Rannals, Jennifer Singh, Agnes Zybura
Students:  Hume Akahori Stroud, Miki Bundo, Charlotte Coles, Emmanuel Cruz, Filipa Franquinho, Claudia Fuchs, Nicole Gabreski, Camilla Gustafsen, Xuan Huang, Wataru Inoue, Ashley Kopec, Jordan Lang, Jennifer Sabo, Jesse Schank, Steven Sloan, Jenny Yu

Class of 2012

Instructors: Cary Lai, Rusty Lansford, Joseph Loturco, Co-Organizer: Beth Stevens
Assistants: Bertrand Benazeraf, Amanda Brosius Lutz, Alicia Che, Fuyi Chen, Lief Fenno, Matthew Girgenti, Kurt Haas, David Huss, Avinash Kaur, Brady Maher, Elizabeth Munroe, Kaspar Podgorski, Allison Rosen
Students:  Amber Baysinger, Jonathan Cedernaes, Michael Chen, Chung Dang, Ihsan Ekin Demir, Sarah DeWitt, Rita Fuchs Lokensgard, Jennie Garcia-Olivares, Uli Herrmann, Adilia Hormigo, Alexandre Kihara, Anna Moore, Anders Munch, Corina Nagy, Kate Tabor, Chaolin Zhang

Class of 2011

Instructors: Cary Lai, Rusty Lansford, Joseph Loturco
Assistants: Danielle Bower, Christie Canaria, Fuyi Chen, Lief Fenno, Matthew Girgenti, David Huss, Elizabeth Munroe, Evan Robinson
Students:  Regan Ashby, Darrick Balu, Godfrey Bbosa, Amanda Brosius Lutz, Yiwei Chen, Kimberly Dougherty, Neil Fournier, Ashley Fricks-Gleason, Wen-Jun Gao, Anja Gundlfinger, Sarah London, John Morgan, Austen Sitko, Nathan Skene, Katarina Vajn, Irene Whitney

Class of 2010

Instructors: Cary Lai, Rusty Lansford, Beth Stevens
Co-Instructor: Joseph Lo Turco
Assistants: Christie Canaria, Sureka Gattu, David Huss, Emily Lehrman, Kaspar Podgorski, Evan Robinson, Allison Rosen
Students:  Dusica Bajic, Ruth Barrett, Nathalie Brouwers, Melanie Hayden, Haiyan He, Mary Heng, Jacki Heraud, Elizabeth Kirby, Andreas Klaus, Shahrdad Lotfipour, Luciana Nogaroli, Kelly Sink, Marcus Stephenson-Jones, Andrea Toledo, Thurman Wheeler, Chenghang Zong

Class of 2009

Instructors: Cary Lai, Rusty Lansford, Beth Stevens
Co-Instructor: Kurt Haas
Assistants: Peter Buckley, Christie Canaria, Collin Challis, Kenneth Colodner, Ryan Draft, David Huss, Dori Schafer
Students:  Joseph Biedenkapp, Henrik Boije, Sundari Chetty, Lynette Foo, Alexandra Gulacsi, Melissa Hinman, Praveena Joseph-de Saram, Rehana Leak, Richardson Leao, Winnie Liang, Marco Mainardi, Joe Phillips, Michael Stiess, Kristy Welshhans, Calvin Young

Class of 2008

Instructors: James Eberwine, Cary Lai, Rusty Lansford
Co-Instructor: Kurt Haas
Assistants: Thomas Bell, Peter Buckley, Collin Challis, Viviana Gradinaru, David Huss, Ashkan Javaherian, Gegory Poynter, Katie Schaukowitch
Students: Stephanie Adams, Megan Corty, André Luiz Andreotti Dagostin, Maja Djurisic, Nicole Edgar, Claudia Garcia-Peña, Sarah Karlen, Yongsoo Kim, Aniko Ludanyi, Minmin Luo, Jose Maya Vetencourt, Axel Nimmerjahn, Amrita Pathak, Joshua Vogelstein, Christian Wozny, Chuan Zhou

Class of 2007

Instructors: James Eberwine, Jennifer Kohler, Cary Lai, Rusty Lansford
Co-Instructor: Kurt Haas
Assistants: Thomas Bell, Collin Challis, Marguerite Desko, David Huss, Tiina Peritz, Gregory Poynter, Maria Samson, Tracy Young-Pearse
Students: Leticia Arregui, Gidon Felsen, Diasynou Fioravante, Melissa Geddie, Joy Ghosh, Johnathan Goldman, Cindy Hsu, Christian Hundahl, Kacee Jones, Tibor Koos, Alyssa Long, Sonia Mayoral, Gregory Potter, Steven Prescott, Dalynés Reyes-Colón, Eduardo Sequerra, Linnan Tang, Ana Torbidoni

Class of 2006

Instructors: James Eberwine, Thomas Hughes, Cary Lai,
Co-Instructors: Kevin Becker, Kurt Haas, Rusty Lansford
Assistants: Heather Butler, Kenneth Chang, Robbie Mealer, Tina Peritz, Fabiola Rivas, Jenny Tan, William Wood III, Kitty Wu
Students: Michael Black, Kit Ying Chung, Ivana Delalle, Tim Gardner, Christos Gkogkas, Amélie Griveau, Christi Kuhn, Chi Ma, Sally McIver, Karyn Myers, Bence Olveczky, Marija Petrinovic, Andrew Pierce, Stephen Russell, Sandra Siegert, Desiree Thayer

Class of 2005

Instructors: James Eberwine, Thomas Hughes, Cary Lai, Daniel Lavery
Assistants: Lindy Barrett, Heather Butler, Amber Dowell, Kurt Haas, Rusty Lansford, Jenny Tan
Students: Michalis Agathocleous, Austin Brown, Itzamarie Chevere, Elodie Drapeau, Jason Emsley, Rebecca Hammond, Andrew Huberman, Katrina MacLeod, Yuichi Makino, Javier Perez, Andrey Ryabinin, Tristan Sands, Susan Veals, Linda Wilbrecht

Class of 2004

Instructors: James Boulter, Thomas Hughes, Kirk Jensen, Cary Lai, Daniel Lavery
Assistants: Jamshid Arjomand, Isla Cheung, Denise Hanway, Alwin Klaassen, Wendy Walwyn
Students: Francois Bolduc, Gabor Brasnjo, Michael Drew, Leora Gollan, Laura Gumy, Jesse hanson, Trisha Kalbaugh, Anatol Kreitzer, Brian McDermott, Bradley Molyneaux, Emilie Rissman, Anne Mette Seviknes, Jonathon Wetherington, Yukato Yokota

Class of 2003

Instructors: James Boulter, Lee Henry, Kirk Jensen, Cary Lai, Daniel Lavery
Assistants: Jamshid Arjomand, Isla Cheung, Kate Dredge, Alwin Klaassen, Maria Samson, Wendy Walwyn
Students: Colin Akerman, Clare Baker, Jessie Chu, Jennie Close, Jubao Duan, Linda Engstrom, Tatjana Jakobs, Rushee Jolly, Chung Ju, Evelyn Lambe, Gullermina Lopez-Bendito, Agnes Lukaszewicz, Rory McQuiston, Jonathan Ting, Trent Watkins, Joshua Weiner

Class of 2002

Instructors: James Boulter, Lee Henry, Kirk Jensen, Cary Lai, Daniel Lavery
Assistants: Jamshid Arjomand, Isla Cheung, Cecelia Cottiny, Christine Ferrara, Tobias Fischer, Julianna leMieux, Evelyne Ruchti, Maria Samson
Students: Fabrice Ango, Stephanie Dulawa, David Engblom, Martin Glosmann, James Jontes, Tadafumi Kato, Kristen Klemenhagen, Elena Korvatska, Bronwyn MacInnis, Francesca Paoletti, Julie Pongrac, Heidi Rosenstrom, Catherine Croft Swanwick , Ayumu Tashiro

Class of 2001

Instructors: James Boulter, Kirk Jensen, Cary Lai, Daniel Lavery
Assistants: Jamshid Arjomand, Cecelia Cottiny, Alwin Klaassen, Julianna leMieux, Evelyne Ruchti, Maria Samson, Wendy Walwyn
Students: Nicola Allen, Diego Berman, Vikas Bhandawat, Victoria Bolotina, Damira Caric, Liam Drew, Vera Golovina, Patrick Kanold, Miriam Kaplan, Raphael Lamprecht, Brie Linkenhoker, Yvette Morcos, Franck Polieux, Antoine Robert, Estuardo Robles, Jun Xu

Class of 2000

Instructors: James Boulter, Catherine Dulac, Cary Lai, Daniel Lavery
Co-Instructor:  Markus Schwab
Assistants: Eileen Fung, Haeyoung Kong, Jason Rihel, Maria Samson, Tamara Taketani, Ian Tietjen, Wendy Walwyn
Students: Niels Adams, Angela Cantrell, Joyce Fernandes, Adam Kaplin, Catherine Leamey, Paul Mermelstein, B.Raman, Caolyn Rodgriguez, Tianzhi Shu, Ansalan Stewart, Stephanie Stotz, Jeremy Taylor, Graciela Unguez, John Weiss, Scott Williams, Paulette Zaki

Class of 1999

Instructors: James Boulter, Robert Darnell, Catherine Dulac, Cary Lai, Daniel Lavery, Fabio Rupp
Assistants: Hubert Amrein, Ernest Chang, Eileen Fung, Chenghua Gu, Haeyoung Kong, Markus Schwab
Students: Sujata Bhattacharyya, Amy Butler, Robert Chow, Jeffrey Corwin, Anindita Dutt, Paul Gray, Carol Irving, Lyn Jakeman, Clas Johansson, Jacqueline McGinty, Zoltan Molnar, Stefan Momma, David Owens, Rebecca Tuttle, Gerald Udolph, Zhigang Xiong

Class of 1998

Instructors: Robert Darnell, Catherine Dulac, Cary Lai, Fabio Rupp, Tito Serafini
Co-Instructors:  Hubert Amrein, Daniel Lavery
Assistants: Kate Dredge, Gilles Herrada, Kirk Jensen, James Okano
Students: Margaret Altemus, Eva Anton, Gregory Barnes, Ethan Cohen, Sebastien Couillard-Despres, Anna Dunaevsky, Ted Ebersole, Peter Grabham, Ege Kavalali, Baljit Khakh, A. Kossel, Karel Svoboda, Michaela Thallmair, Peter Wenner, Julie Williams, Haining Zhong

Class of 1997

Instructors: Robert Darnell, Catherine Dulac, Fabio Rupp, Tito Serafini
Co-Instructor: Cary Lai
Assistants: Gilles Herrada, Kirk Jensen, Cynthia Lander, James Okano
Students: Guo-Qiang Bi, Juan Bruses, Paolo Cesare, Vadim Degtiar, Kurt Haas, Willi Halfter, Kim Hoke, Weimin Hong, Sofija Kelic, Narasimhan Nagan, Samuel Schacher, Aloisia Schmid, Shubha Tole, P. Trainer, Andrea Wizenmann

Class of 1996

Instructors: James Boulter, Robert Darnell, Nathaniel Heintz
Co-Instructor:  Cary Lai
Assistants: Don Arnold, Belen Elgohyen, Haeyoung Kong, James Okano, Anne Marie Quinn, Lori Zeltser
Students: Lorella Canzoniero, P. Jeffrey Conn, Martin Doghty, Mohammad Hajihosseini, Jeremy Hall, Antony Horton, Luc Jasmin, Honglin Jiang, Georgy Koentges, Zaljka Korade, Andrew Korotzer, Cynthia Lander, Stuart McKinnon, Louise Nicholson, Christian Rosenmund, Cliff Yoon

Class of 1995

Instructors: James Boulter, Moses Chao, Robert Edwards,  David Julius
Co-Instructor:  Cary Lai
Assistants:  Ana Belen Elgohyen, Haeyoung Kong
Students: Ilya Bezprozvanny, G. Burd, W. Chang, Arlene Chiu, Hollis Cline, Stuart Firestein, Dorothy Grice, Latanya Hammonds-Odie, Meredith Hay, Rick Livesey, Riva Marcus, Elizabeth Messersmith, Sergey Popov, Linda Richards, Peter Shrager, Katherine Woo

Class of 1994

Instructors: Randy Blakely, James Boulter, Moses Chao, David Julius
Co-Instructor:  Cary Lai
Assistants: Andrea Bauman, Belen Elgohyen, Haeyoung Kong, Linda Sun
Students: Monica Arribas, Rita Balice-Gordon, Sara Blumenstein, Carolyn Buser, Lucinda Carnell, Rona Giffard, Annette Jenner, Darcy Kelley, Kiora Lindenbolm, Carlos Lois, Christopher McBain, Roger Nitsch, Donna Osterhout, William Rubin, Kate Storey, Donald Wigston

Class of 1993

Instructors: James Boulter, Moses Chao, James Eberwine
Co-Instructor: Randy Blakely, Cary Lai
Assistants: Haeyoung Kong, Jennifer Phillips
Students: Alessandra Amato, J. Connolly, H. Cooke, Gabriel Corfas, Thierry Galli, Kim Hunter, Michel Levin, Qun Lu, Eduardo macagno, Anne Metcalf, Timothy Murphy, John Olschowka, Nelson Oyesiku, Vincent Rehder, Andrea Streit, Harry Witchel

Class of 1992

Instructors: James Boulter, Moses Chao, James Eberwine, Patrick Nef
Co-Instructor: Irene Inman
Assistants: Haeyoung Kong, Cary Lai
Students: Marjorie Ariano, Carlos Baptista, P. Cameron-Curry, Barbara Dodson, Janet Duerr, Gordon Fishell, Ann Graybiel, Christine Ingraham, Leslie Lerea, Robert Malenka, Maryann Martone, Karen Parfitt, Sergei Rakhilin, Volney Sheen, Kimberly Sipe, Yanyan Wang, Nancy Wexler, Laura Wolszon

Class of 1991

Instructors: James Boulter, James Eberwine, Marian Evinger
Co-Instructor: Irene Inman
Students:  Joseph Buxbaum, Ted Dawson, Renata Fishman, Michael Gershon, Grace Gray, Jean-Paul Herman, Lauren Jacobson, Robert McKeon, Dasakumar Navaratnam, Michael Nitabach, Mustafa Sahin, David Snyder, James Soha, Jane Sullivan, Yeni Yucel

Class of 1990

Instructors: Moses Chao, James Eberwine
Students: Ben Barres, Harvey Berman, Jane Bottenstein, Sonye Karen Danoff, Dorothy Gallager, Alison Hall, John Kahoun, Arthur McMorris, Snezana Milovanovic, Carla Perrone Capano, Luanne Peters, Mary Pierce, Lawrence Pinto, Merle Ruberg, Malcolm Schinstine, George Serbedzja

Class of 1989

Instructors: James Eberwine, Marian Evinger Beth Schachter
Students: Richard Finnell, Marilyn Fisher, Griffith Harsh, Lucien Houenou, Marthe Howard, Dana Leifer, Robert MacKenzie, Robert Martuza, Ofira Moran, Elaine Sanders-Bush, Burkhard Schlosshauer, Henry Trapido-Rosenthal, Klaus Unsicker, Alcaro Villarroel

Class of 1988

Instructors: James Eberwine, Marian Evinger Beth Schachter
Assistants: Susan Fox, Irene Inman
Students: Salvatore Carbonetto, Alice Chang, Margaret Dame, Jeffrey Denburg, Esam El-Fakahany, Christopher Henderson, Joanna Jen, Peter Maycox, James McNamara, James Nelson, Kenneth Philipson, Andre Sobel, Anthony Stretton, Chen-Shian Suen, Dorothy Turetsky, Andrea Yool

Class of 1987

Instructors: James Eberwine, Marian Evinger
Co-Instructors: Robert Margoleskee, Beth Schachter
Assistants: Susan Fox, Irene Inman
Students: Mary Boyle, Paul Coleman, Steven D'Ambrosio, Philippe Douville, Marshall Elzinga, Joseph Erdos, Jean-Antoine Girault, Heather Horton, Michael McKinney, Patricia Melrose, Martin Schafer, Paul Scotting, Cynthia Soumoff, Michel Weber