Advanced Bacterial Genetics
Roll of Honor

Class of 2019

Instructors: Lionello Bossi, Andrew Camilli, Angelika Grundling
Assistants: Roberto Balbontin Soria, Jacob Bourgeois, Nara Figueroa-Bossi, Merve Zeden
Students: Joseph Bedree, Devika Bhave, Kaitlin Creamer, Joseph Dempsey, Annaleigh Fehler, Beile Gao, Landon Getz, Kinga Graniczkowska, Keanu Guardiola Flores, Michael Hennessey-Wesen, Nuri Kim, Juvenal Lopez, Kasandra Riley, Sara Siegel, Ana Silva, Alexis Thomas

Class of 2018

Instructors: Lionello Bossi, Andrew Camilli, Angelika Grundling
Assistants: Roberto Balbontin Soria, Nara Figueroa-Bossi, Miriam Ramliden, Merve Zeden
Students: Marie Adomako, Desiree Boeck, Liviu Cengher, Ashton Creasy, Nien-Ching Han, Christine Harper, Maxence Lejars, Angela Merida-Floriano, Julien Mortier, Michael Patnode, Colleen Pike, Gleb Pishchany, Vanessa Povolo, Stacy Suarez Cham, Shaince Webster, Dongdong Yang

Class of 2017

Instructors: Lionello Bossi, Andrew Camilli, Angelika Grundling
Assistants: Roberto Balbontin Soria, Nara Figueroa-Bossi, Christopher Schuster, Lauren Shull
Students: Sebastian Beblawy, Luke Blakeway, Kendal Cooper, Manoshi Datta, Ryan Guillemette, Jessica Klein, Jonathan Lynch, Kelli Mullane, Dara Niketic, Kevin Raible, Krithika Rajogopalan, Paula Szymczak, Jason Tan, Kayleigh Tovar, Stine Vang Nielsen, BingKan Xue

Class of 2016

Instructors: Lionello Bossi, Andrew Camilli, Houra Merrikh
Assistants: Roberto Balbontin Soria, Nara Figueroa-Bossi, Christopher Merrikh, Patrick Nugent, Cecilia Silva
Students: Laura Bryan, Cara DeAngelis, Rebecca Dillard, Tiffany Halvorsen, Jonathan Jagodnik, Avatar Joshi, Jens Karlsson, Paul Kelly, Venkata Rao Krishnamurthi, Daniel Seara, Melanie Silvis, Emilie Sondberg, Siddarth Srinivasan, Einat Tamar, Navish Wadhwa, Yan Zhang

Class of 2015

Instructors: Diamaid Hughes, Beth Lazazzera, Fitnat Yildiz
Assistants: Sara Elgamal, Jiunn Fong, Eva Garmendia
Students: Marco Allemann, Maxuel Andrade, Colette Bigosch, Steven Brown, Alexander Cambré, Kung-Hui Chu, Eli Cohen, Steven Esquivel, Emily J Fleming, Danielle Hindes, Linda Hu, Grace Huang, Claudia Igler, Alejandra Manjarrez Casas, Kim Vestö, Eva Wollrab

Class of 2014

Instructors: Diarmaid Hughes, Beth Lazazzera, Fitnat Yildiz
Assistants: Sara Elgamal, Eva Garmendia, David Zamorano Sanchez
Students: Hande Acar, Joseph Aubee, Jessica Coates, Jan-Willem de Gier, Colleen Harty, Linda Jensen, Dawn Kingsbury, Vijay Kumar, Jennifer Teschler, Kathryn Turnbull, Simon van Vliet, Zhiyan Wei, Tiffany Williams, Kerstin Wolff, Anna Zemke, Jilai Zhou

Class of 2013

Instructors:  Diarmaid Hughes, Beth Lazazzera, Fitnat Yildiz
Assistants: Gerrit Brandis, Nathaniel Howitz, Loni Townsley
Students: Daniel Angst, Stephanie Barnes, Kelly Daughtry, Camille Goemans, Christopher Hernandez, Evert Holwerda, Kevin Lang, Joanna Los, Sean Murray, Javad Noorbakhsh, Rachel Simari, Erin Stokes, Zulma Rocío Suárez-Moreno, Tatyana Sysoeva, Cindy Tran, Jessie Uehling, Tristan Ursell, Mattia Zampieri

Class of 2012

Instructors: Diarmaid Hughes, Beth Lazazzera, Fitnat Yildiz
Assistants: Jessica Bergman, Andrew Cheng, Sharon Hoover
Students: Marlen Adler, Barak Akabayov, Erin Banning, Kerry Boyle, Guillaume Chevereau, Alexandre Colavin, Christina Croney, James Kath, Kara Levinson, Irina Shkundina, Evan Snitkin, Magdalena Steinrueck, Sattar Taheri-Araghi, Natalia Vtyurina, Nengding (Julie) Wang, Yilin Wu

Class of 2011

Instructors: Diarmaid Hughes, Beth Lazazzera, Fitnat Yildiz
Assistants: Jessica Bergman, Sharon Hoover, Nicholas Shikuma
Students: Ericka Anderson, Alicia Ballok, William Cenens, Devin Currie, Anna Engstrom, Stephen Hatosy, Jen Hsin, Nicholas Jochumsen, Thane Kubik, Roland Mathis, Charl Moolman, Mahesh Neupane, Angel Rivera, Konstanze Schiessl, Husen Zhang, Sibylle Ziegler

Class of 2010

Instructors: John Kirby, Susan Lovett, Anca Segall
Assistants: Andrea Cendrowski, Maureen Coleman, Ilham Naili, Jonathan Willett
Students: Markus Arnoldini, Elizabeth Barrett, Alma Brolund, Kyle Cady, James Carpino, Lingyun Hao, Suckjoon Jun, Seppe Kuehn, Milena Lazova, Eric Lewis, Xinyu Liu, Robbie Rae, Maria Cecilia Rodriguez Esperon, Sriram Sankararaman, Erin Shanahan, Raimonda Viburiene

Class of 2009

Instructors: John Kirby, Susan Lovett, Anca Segall
Assistants: Andrea Cendrowski, Maureen Coleman, Ilham Naili, Jonathan Willett
Students: Roger Alexander, Mickey Atwal, Matthew Blackburn, Jooyoung Cha, Donatella Cimini, Ana Gallego, Brandon Guida, Katherine Hargreaves, Julie Hove-Andersen, Dana Hunt, Suresh Kannan, Jemiina Neuvonen, Rasana Sermswan, Amoolya Singh, Shu-Wen Teng

Class of 2008

Instructors: John Kirby, Susan Lovett, Anca Segall
Assistants: John Guilinger, Janosch Klebensberger, Gerardo Perez
Students: Michael Bednarz, Jennifer Brigati, Javier Buceta, Maureen Coleman, Linda De Vooght, Jennifer Gaines, Ivana Ivancic Bace, Kristina Jonas, Anna Konings, Desmond Lun, Anne Meyer, Carey Nadell, Udi Qimron, Venugopal Sathyamoorthy, Bo Shopsin, Bhupender Singh

Class of 2007

Instructors: John Kirby, Susan Lovett, Anca Segall
Assistants: Daniel Ferullo, Carl Gunderson, M. Caroline Roper, Hera Vlamakis
Students: Regula Aregger, Lukas Burger, Yong-Suk Che, Kimberly Dobrinski, Terry Evans, Rena Grice, Travis Hartman, Nicole Iovine, Garud Iyengar, Janosch Klebensberger, Martin Lovmar, Melissa Marks, Sylvia Reimann, Xiling Shen, Junhua Yuan

Class of 2006

Instructors: John Kirby, Susan Lovett, Anca Segall
Assistants: James Foti, Samantha Orchard, Hera Vlamakis
Students: M. Ramona Aldea, Rosalind Allen, Jennifer Carr, Daniel Cohen, Michael Fero, Patrick Flaherty, Stephen Forbes, Caterina Guzman-Verri, Tao Long, Catarina Pereira, Franz Pichler, M. Caroline Roper, Michael Samoilov, Christina Tobin, Samuel Wagner, Lindsay Wilson

Class of 2005

Instructors: Kelly Hughes, Urs Jenal, Kit Pogliano
Assistants: Stefan Aung, James Gregory, Scott Weissman
Students: Abram Aertsen, Peter Fineran, Jonathan Guberman, Bertil Gummesson, Marisa Haenni, Venura Herath, Julie Higashi, Tina Jaeger, Sara Jones, Disa Larsson, Mary Laubacher, Thomas Shimizu, Guy Shinar, Jie Zheng, Anton Zilman

Class of 2004

Instructors: Kelly Hughes, Urs Jenal, Kit Pogliano
Assistants: Dan Broder, Chris Wozniak
Students: Snaedis Bjornsdottir, Susan Black, Fabienne Chevance, Roberto Colangeli, Allan Drummond, Kristi Frank, Johannes Gescher, Kerwyn Huang, Mikkel Klausen, Vjollca Konjufca, Manuella Raffatellu, Jenifer Schneeweiss, Robert Shanks, Karl Thompson, Susan Turner, Denise Wolf

Class of 2003

Instructors: Kelly Hughes, Urs Jenal, William Metcalf, Kit Pogliano
Assistants: Aileen Rubio, Eric Smith
Students: Steven Altschuler, David Baltrus, Valerie Bouchet, Vincent Denef, Doeke Hekstra, Alexandra Johnson, Louise Lloyd, Linda Marcusson, Manuel Moro, Örjan Persson, Alexandra Purdy, Soumitra Rajagopal, Jason Sello, Alexios Vlamis, Mark Wilson, Brian Witte, Karen Yook

Class of 2002

Instructors: Kelly Hughes, William Metcalf, Kit Pogliano, Phil Youderian
Assistants: Phillip Aldridge, L. Teresa Socias, Marlena Wilson
Students: Christoph Bächler, Fulvia Bartoli, Richard Cowart, Gail Ferguson, Anat Herskovits, Heili Ilves, Carolina Johansson, Suman Laal, Corina Maeder, Lígia Martins, Jianghong Meng, Trine NilsenAdrienne Putteet-Driver, Christopher Rao, Maria Sjolund, Balaji Srinivasan, Jeanetta Tankson

Class of 2001

Instructors: Kelly Hughes, Heidi Kaplan, Kit Pogliano
Assistants: Heather Bonifield, David Klein, Ana Perez, Jose Rivera
Students: Alexandra Ahlgren Berg, Serena Ammendola, Fredric Carlsson, Shuang Deng, Nagwa El Amin, James Fleckenstein, Ruth Illingworth, Anna Karlsson, Sture Karlsson, Anastassia Komarova, Lisa Magnusson, Sheba Mathew, Kirsten Mattison, Eleftherios ("Terry") Mylonakis, Alessandra Stefan

Class of 2000

Instructors: Bonnie Bassler, Colin Manoil, James Slauch
Assistants: Craig Ellermeier, Melissa Miller, Elaine Round
Students: Fredrik Bäckhed, Sharmila Bakshi, Dimitris Georgellis, Pulcherie Gueneau de Novoa, Camille Kotton, Eugene Madsen, Michael Ohl, Henry Rosen, Vasan Sambandamurthy, Kathryn Stockbauer, Sheila Sturgill-Koszycki, Line Thomsen, Claire Ting, William Todd, Daisy Vanrompay

Class of 1999

Instructors: Bonnie Bassler, Colin Manoil, James Slauch
Assistants: Larry Gallagher, Anuradha Janakiraman, Stephan Schauder
Students: Heather Benson, Margarita Camacho Carvajal, Mark Englen, Ellen Judd, Roy Kishony, Kalliopi Kostelidou, Kristian Kvint, Laurel Lenz, Paul Morin, Ferran Navarro, James Philp, Ana Ramos, Paul Rudnick, Sirirurg Songsivilai, Maria Elena Stroppolo, Karina Xavier

Class of 1998

Instructors: Bonnie Bassler, Colin Manoil, James Slauch
Assistants: Christine Cosma, Jeremy Freeman, Anuradha Janakiraman
Students: Rajendra Agrawal, Alexander Boehm, M. Sofia Ciampi, Terry Dixon, Anders Folkesson, Jody Fox, Alejandro Hochkoeppler, RoxAnn Karkhoff-Schweizer, Jorge Membrillo-Hernandez, Sergei Nechaev, Ralf Rabus, Alexey Rak, Rick Tearle, Karin Tegmark Wisell, Adrian Tersteegen, Gloria Viboud, Michael Winrow

Class of 1997

Instructors: Bonnie Bassler, Colin Manoil, James Slauch
Assistants: Jennifer Callahan, Jeremy Freeman, Theresa Ho
Students: Jonathan Blum, Peter De Wulf, Lucia Durrant, Galina Ershova, Farid Gizatullin, Martin Handfield, David McKay, Eva Morfeldt, Rodney Moxley, John Pace, Sabine Rech, Glenn Sanders, Stephan Schauder, Dirk Schuler, Marion Sibley, Guanghui Wu

Class of 1996

Instructors: Bonnie Bassler, Colin Manoil, Nancy Trun
Assistants: Creg Darby, Jason Faris, Joseph Peters
Students: David Canovas, Gregory Murray Cook, Massood Kamali-Moghaddam, May-Ann Lee, Stanislas Leibler, Arvydas Lubys, Douglas Nelson, Dianne Newman, Margaret Oethinger, Kanitha Patarakul, Anneta Razatos, Joon Haeng Rhee, Eugene Rinchik, Vittorio Venturi, Micah Worley, Xianzhi Zhou

Class of 1995

Instructors: Stanley Maloy, Valley Stewart, Ronald Taylor
Assistants: Andrew Darwin, Karen Skorupski, Tom Zahrt
Students: Joseph Barbieri, Creg Darby, Robert Edwards, Darrell Galloway, Julie-Ann Gavigan, Mary Hondalus, Katerina Heran Hong, Michael Konkel, Alvydas Mikulskis, Heather Miyagi, Marlena Moors, Mads Norregaard-Madsen, Ruth Anne Schmitz, Paul Sullam, Friedrich Widdel, Eva Zdych

Class of 1994

Instructors: Stanley Maloy, Valley Stewart, Ronald Taylor
Assistants: Janine Lin, Alicia Muro-Pastor, James Pfau
Students: Lisa Barsom, Hein Boot, Kerstin Calia, Angeles Dominguez, Xiuhong Feng, Howard Gold, Rakhee Gupte, Joseph Hendrick, Ute Hentschel, Allison Holmes, Timothy Hoover, Krystyna Krajewska-Grynkiewicz, Leah Macfadyen, Lara Madison, Barbara Troup, Jaap Van Dissel

Class of 1993

Instructors: Stanley Maloy, Valley Stewart, Ronald Taylor
Assistants: Clark Brown, Janine Lin, Paula Ostrowsky de Spicer
Students: Paul Ervin Anderson, Katherine Andrews-Kramer, Lisa Armitige, Klas Flardh, Marten Hammar, Karin Hansson, Ronald Mackenzie, Patricia Marini, Lalita Ramakrishnan, Cecilia Toro, Renee Tsolis, Anne Vanet, Carol Webber

Class of 1992

Instructors: Stanley Maloy, Valley Stewart, Ronald Taylor
Assistants: Barry Goldman, Melissa Kaufman
Students: Scott Allen, Philippe Cottagnoud, Amando Flores, Richard Frazee, Valerie Grandjean, Allen Honeyman, Weihong Hsing, Katherine Kezdy, Soumaya Laalami, James Liao, Maria Sanna, Lotte Sogaard-Andersen, Trudee Tarkowski, Joyce Velterop, Alberto Villasenor, Matthew Waldor


Class of 1991

Instructors: Stanley Maloy, Valley Stewart, Ronald Taylor
Assistants: Joel Peek, Ross Rabin
Students: Celia Alpuche, Irmgard Behlau, Amanda Brown, Elena Budrene, Asa Eliasson, Cecil Forsberg, Donald Granger, Reiner Hedderich, Laura Kiessling, Rafael Maldonado, Philippe Moreillon, Robert Poole, Phillippe Regnier, Deborah Smith, Jeffrey Stein, Ronald Thune

Class of 1990

Instructors: Peter Berget, Russell Maurer, George Weinstock
Assistants: Piero Bianco, Joe Don Heath, Steven Slater
Aide: Marcia Karen
Students: Asesh Bandopadhyay, Wolfgang Barz, Orna Cohen-Fix, Brad Fenwick, Stephan Kohler, Marilyn Lantz, Joel Maslow, Rosario Munoz, Orna Resnekov, Lorry Rubin, Michael Schaefer, Marc Sirois, Alfred Spormann, Michele Trucksis, James Versalovic, Grzegorz Wegrzyn

Class of 1989

Instructors: Peter Berget, Russell Maurer, George Weinstock
Assistants: Xiaomei Jin, Leslie Kean, Mary Regan
Students: Thomas Bramanti, Mark Farinha, Prabhaathi Fernandes, Veronique Hannaert, Carrie Hughes, Colin Ingham, Kathleen Kaiser-Rogers, Andrew Lamb, Peter Maloney, Robert Masure, Philip Rappa, Pierre Rouviere, Michael Sherman, Glenn Songer, Huw Williams, Kirk Ziegler

Class of 1988

Instructors: Peter Berget, Russell Maurer, George Weinstock
Assistants: Kyle Barret, Richard Cardaman, Joe Don Heath
Students: Yves Brun, Maria Luz Caces, Inger Damon, Ira Dicker, Penny Hitchcock, Urs Jenal, Charlotte Kaempf, Chaitan Khosla, Rajendra Krishnan, Stephen Libby, Denise Lobo, Susie Muir, Margaret Pierce, John Puziss, Peter Radstrom, Leo Zeef

Class of 1987

Instructors: Peter Berget, Russell Maurer, George Weinstock
Assistants: Jesus Eraso, Mona Lisa Mjoumdar, Paresh Shrimankar
Students: Charles Butler, Paul Dunlap, Sylvie Giroux, Philip Harriman, Ganjam Kalpana, Ichizo Kobayashi, Sue Lin-Chao, Shawn McCarty, Christiaan Michiels, Pamela Reilly, Agneta Richter, Christopher Rohlman, Arlin Stoltzfus, David Thaler, Guy Vezina, Joanne Willey

Class of 1986

Instructors: Peter Berget, Russell Maurer, George Weinstock
Assistants: Sarah Highlander Bultema, Edward Lancy, Jane Weiseman
Students: Joel Caillet, David Collier, Jose Garcia-Bustos, Peter Gott, Rona Hirschberg, Edward Hughes, Susan Kinder, Reijer Lenstra, Claudia Libertin, Dale Merlin, Karen Moore, James Romesser, Kimberly Solomon, Burton Tropp, Iwona Wower

Class of 1985

Instructors: Michael Berman, Lynn Enquist, Thomas Silhavy
Assistants: Scott Miessner, Alan Robbins, Nancy Trun
Students: Serge Beaucage, Howard Berg, W. Scott Champeny, John Davidson, John Fikes, Tina Kramer, Sara Machlin, Deidre Puaoi, Catherine Ray, Barbara Ruger, Diane Saber, Christine Sacerdot, May Ellen Sanders, John Spitznagel, Raymond Tully, Dario Valenzuela

Class of 1984

Instructors: Susan BearMichael Berman, Lynn Enquist, Thomas Silhavy
Assistants: Nancy Trun, Bob Zagursky
Students: James Bardwell, Ian Booth, Mary Francis Edwards, Alicia Gardiol, Hansen Hsiung, Helen Jones, Richard Kirschner, David Niesel, Gabriela Olmedo, Helene Sanfacon, Gopalan Selvaraj, Donna Seto-Young, Rachel Skvirsky, Valerie Stout, Patricia Vary, Susan Welkos

Class of 1983

Instructors: Michael Berman, Lynn Enquist, Thomas Silhavy
Assistants: Susan Bear, Erhard Bremer, Stephen Garrett
Students: Maria-Eugenia Armengod, Mary Anne Berberich, David Boxer, Bernard Brownstein, James Coulton, Daniel Eichinger, Thomas Fekete, Sherman Hom, Roger Levesque, William Marcotte, James Ruether, Roger Saunders, Hee-Sup Shin, Frederick Warren, Paul Wolfe, Emanuel Yakobson

Class of 1982

Instructors: Michael Berman, Lynn Enquist, Thomas Silhavy
Assistants: Susan Bear, Spencer Benson, Ronald Taylor
Students: Peggy Arps, Linda DeVeaux, Robert Franco, Sabine Freundlieb, Alphonse Garcia, Heidi Kaplan, Susan Kellman, Joseph Meier, Penelope Nazos, Dennis Ohman, Ann Progulske, James Ryan, Jyoti Sen, Nancy Trun, Susan Whoriskey

Class of 1981

Instructors: Michael Berman, Lynn Enquist, Thomas Silhavy
Assistants: Susan Bear, Scott Emr, Dolores Jackson
Students: David Baird, M. Robert Belas, Karen Downs, Stephen Fahnestock, Stephen Goff, Susan Hoiseth, Monica Hollstein, Bjarne Hove-Jensen, Robin Jones, Tim Lohman, Stanley Maloy, Warren Masker, Linda Reha-Krantz, Herbert Schweizer, Claire Shurvinton, Eino Vaisanen

Class of 1980

Instructors: David Botstein, Ronald Davis, John Roth
Assistants: John Carlson, Molly Schmid, Paul Riggs
Students: Winfried Boos, Jon Condra, J.Lawrence Fox, Robert Gennis,Christopher Goff, Donald Kirsch, Sydney Kustu, Edmond Lin, Barbara Mann, John Newland, Patrick Oriel, Jacqueline Plumbridge, Chester Price, Mary Purucker, Lisa Steiner, Valley Stewart

Class of 1979

Instructors: David Botstein, Ronald Davis, John Roth
Assistants: Douglas Koshland, Stewart Sherer, Steve Lam
Students: Elias Balbinder, David Bear, Peter Buckel, Simon Chang, Catherine Clarke, Gary Dahl, Christine Debouck, Paul Gottlieb, Dolores Grana, V.N. Iyer, John Kilbane, Barbara Rutledge, David Schild, Ola Skold, Mark Skolnick, Richard Treisman

Class of 1978

Instructors: David Botstein, Ronald Davis, John Roth
Assistants: Mark Johnston, Mark Rose, Dan Stinchcomb
Students: Daniele Armaleo, Marjorie Bates, Patricia Cole, Mark Conklin, Robert Donnelly, Thomas Eccleshall, Rochelle Esposito, Roberta Farrell, Sau-Ping Kwan, Elaine Lai, Robert Lawther, Martha Matteo, Keith McKenney, Thomas Monahan, Berney Neufeld, Douglas Rice, Patrick Williamson

Class of 1977

Instructors: David Botstein, John Roth, Peter Wensink
Assistants: Barbara Meyer, Forrest Chumley, Peter Guergen
Students: Peter Berget, Georges Brefort, Howard Federoff, Kevin Frick, Gabriel Guarneros, Hauke Hennecke, Rachel Hertz, Arthur Koch, Frank Kunst, Terry Lerner, Marcella Lillis, Ved Malik, Anthony Maurelli, Norma Neff, Tapio Palva, Friedrich Schoffl, Eli Siegel, Frank Stahl, Mark Sullivan, Björn Vennström

Class of 1976

Instructors:
Students: Robert Allen, Marie-Louise Bach, Peter Duck, Craig Duncan, Florence Farber, M.J. Hynes, Lily Jones, E. Hope Liebke, Siv Ljungquist, Robert Lowrie, Kristina Neugebauer, Fred Sherman, Demetrios Spandidos, Wilfried Wenzl