Computational & Comparative Genomics
Roll of Honor


Class of 2018

Instructors: David Hawkins, William Pearson, James Taylor
Assistants: Peter DeFord, Mo Heydarian, Lauren Mills, Olivia Sabik, Thomas Smith, Deborah Triant
Students: Opeoluwa Adewale-Fasoro, Guoshuai Cao, Ruoying Chen, Li Cheng, Sungkweon Cho, Andrew Davis, Felicity Easton, Mary Hynes, Laura Jimenez-Barron, Zachary Kadow, Hee-Dae Kim, Beata Malachowska, Marcela Briones Martin del Campo, Zhiyv Niu, Oscar Perez, Harold Phillips, Giulietta Maria Riboldi, Lauren Shunkwiler, Matthew Sun, Bowen Yan


Class of 2017

Instructors: Aaron Mackey, William Pearson, Lisa Stubbs, James Taylor
Assistants: Peter DeFord, Danny Miller, Olivia Sabik, Deborah Triant
Students: Kris Alavattam, Jose Alvarez, Seda Arat, Meng Chen, Katalin Danielne Sandor, Annabel Ferguson, Ethan FitzGerald, Riaz Gillani, Hannah Glover, Shruti Iyer, Rachel Kerwin, Hencher Han-Chih Lee, Huacheng Luo, Katie Mitzelfelt, Michael Podolsky, Eddie Rodriguez-Carballo, Megan Rothstein, Sumangala Shetty, Anja Wolf, Shaopeng Yuan


Class of 2016

Instructors: Aaron Mackey, William Pearson, Lisa Stubbs, James Taylor
Assistant: Olivia Sabik
Students: Begum Aydin, Raymond Barry, Devin Bendixsen, Silke Bergeler, Marta Bozek, Elena Gart, Cassidy Gedling, Zhi Guo, Santosh Gupta, Gregory Haenel, Alexis Jaramillo Cartagena, Stephanie LaHaye, Xiaoli Ma, Andrej Ondracka, Victor Ortega, maurizio Risolino, Vielka Salazar, Morgan Vis, Chelsea Weaver, Xuan Zhang


Class of 2015

Instructors: Aaron Mackey, William Pearson, Lisa Stubbs
Assistants: Danny Miller, Lauren Mills, Chris Seward, Joseph Troy
Students: Omar Ahmad, Edyta Bajak, Diego Carmona, Yoonha Choi, Hiram Clawson, Adriana Contreras, Thomas De Raedt, Juris Grasis, Wendy Ingram, Omoanghe Isikhuemhen, Lina Kaminski, Melissa Keinath, Michelle Rönnerblad, Olivia Sabik, Jose Santiago, Carlos Stahlhut, Robin Uchiyama, Jonas Ungerback, Michael Walsh, Benjamin Wilkins, Mandy Wong, Jian Yan

Class of 2014

Instructors: William Pearson, Lisa Stubbs
Assistants: Danny Miller, Lauren Mills
Students: Hussein Abbas, Irene Ai-Yin Liu, Claudia Alvarez, Robyn Ball, Lauren Brady, H. Billur Engin, Eva Garrett, Carlos Eduardo Guerra Amorim, Rajan Jain, Ruchi Jain, Steven Josefowicz, Amy Lee, Joslynn Lee, Adi Livnat, Linas Mazutis, Warren McGee, Saria McKeithen-Mead, Katherine Megquier, Fani Memi, Robyn Moir, Ekaterina Savitskaya, Samantha Taffner, Holger Weishaupt, Jason Williams

Class of 2013

Instructors: William Pearson, Lisa Stubbs
Assistant: Lauren Mills
Students: David Auble, Dustin Baldridge, Vladimir Brukhin, Brent Buckner, William Carey, Jennifer Doss, Pierre-Yves Dupont, Sarah Elgin, Gulfem Guler, Jan Hapala, Keith Hopper, Beth Kozel, Danny Miller, Dianne Mitchell, Sara Palmer, Yogesh Paudel, Suzy Renn, Joshua Theisen, Jian Yan, Kirby Ziegler

Class of 2012

Instructors: William Pearson, Lisa Stubbs
Assistants: Xiaoyi Cao, Lauren Mills
Students: Sunniva Bjoerklund, Richard Copin, Rola Dali, Matthew Davis, Jason DeHart, Nicholas Edgington, Christian Froekjaer Jensen, Colleen Ingram, Barbara Kazmierczak, Nazzarena Labo, Daryl Lam, John Malone, Lisa Meihls, Sandra Rehan, Michael Sandel, Anna Sawicka, Barry Sleckman, Zlatka Stojanova, Luz Elisa Tavera-Mendoza, Amanda Zacharias

Class of 2011

Instructors: William Pearson, Lisa Stubbs
Assistants: Lauren Mills, Younguk Sun
Students: Karen Aitken, Pascal Belleau, Erik Borgström, Hossein Borhan, Katharine Coykendall, Kate Creasey, Qiaomei Fu, Gagan Garg, Maxim Koroteev, Wenjie Lu, Panagiotis (Panos) Ntziachristos, Jay Oza, Stephanie Pearl, Alka Potdar, Arcadio Rubio García, Grace Stafford, Laurie Stevison, Andrea Sweigart, Yanzhong Yang, Chi Zhou

Class of 2010

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistants: Katja Nowick, Deborah Triant
Students:Yotam Blech-Hermoni, Colleen Burge, Antonio Cabrera, Avrajit Chakraborty, Adrienne Correa, Neelendu Dey, Jan Egan, Michael Farrar, Amrit Karki, Laura Kavanaugh, Jihun Kim, Haw-Chuan Lim, Elo Madissoon, Thomas Rea, Sushmita Singh, Henrik Stranneheim, Holly Summers, Luz Rosalina Tincopa Marca, Prateek Tripathi, Stephen Tsoi, Marek Tutaj, Robert Unckless, Asela Wijeratne, Eric Yap
Class of 2009

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Deborah Triant
Students: Muhammad Ali, Artem Barski, Holly Bratcher, Teresia Buza, Erin Crowgey, John Doucet, Miguel Gallach, Odile Harrison, Jonathan Hnath, Edward Kabara, Daniela Kamir, Nickias Kienle, Samantha Lewis,
Yu Lin, Alexandra Lopes, Leslie Low, Rune Matthiesen, Andrea Schwarzbach, Michael Seiler, Jo-Ann Stanton, Erica Zweifel

Class of 2008

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistants: Katja Nowick, Deborah Triant
Students: Cecilia Arighi, Mustak Ayub, Hernan Burbano, Jingsong Cao, Jeremy DeBarry, Sarosh Fatakia, Susan Glass, Ana Grosso, Sudha Moorthy, Christian Pich, Katharina Röltgen, Eric Ross, Larissa Silva, William Spinner, Jin Szatkiewicz, Yao Liang Tang

Class of 2007

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Deborah Triant
Students: David Abraham, Sonia Budroni, Eliot Bush, Ming Lai Cheng, Robel Kahsay, Robert Lessick, Mark Levenstien, Aaron Noll, German Plata, Elizabeth Ryder, Paul Samollow, Anand Sethuraman

Class of 2006

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Brandi Cantarel
Students: Juan Anzola, Lisa Berglund, Jennifer Brisson, Susan Brown, Emily Chandler, Brian Counterman, Anne Dranginis, Susan Ernst, Mileidy Gonzalez, Shivashankar Hiriyur Nagaraj, Teresa Leonardo, Adina Milac,
Annette Molinaro, Adriana Oliveira, Benjamin Raby, Sukhinder Sandhu, Åsmund Skjæveland, Lev Yampolsky, Qin Zhao, Andrea Zuccolo

Class of 2005

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Brandi Cantarel
Students: Sinoula Apostolou, Seth Brodie, Felicia Carvalho, Teresa Colombo, Karen Crow-Sanchez, Sarah Kingan, Alexander Krasnitz, Laura MacConaill, Frederick Pishotta, Rafael Rosengarten, Claudia Segal, Ken Sugino, Anand Venkatraman, Surasakdi Wongratanacheewin, Adhemar Zerlotini Neto

Class of 2004

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Brandi Cantarel
Students: Brian Abernathy, Paulo Almeida, Yongsheng Bai, Boris Boukhgalter, Nevenka Dimitrova, Darren Hagen, , Steven Hecht, Thomas Hladish, Lisa Horth, Ryan Huebinger, Li-Wei Hung, Jainab Khatun, Robert Proctor, Susan Rainey, Xin-Ying Ren, Christie Robertson, Armand Seguin, Orin Shanks, C. Vinayaka

Class of 2003

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistants: Brandi Cantarel, Ivan Ovcharenko
Students: Agnes Chan, An De Bondt, Tristan Fiedler, Torrey Gallagher, August Hammerli, Nancy Hansen, Paula Henthorn, John Hildebrandt, John Karro, Heetae Kim, Pontus Larsson, Octavio Martínez-de-laVega, Naim Matasci, Carolyn Mattingly, Christopher Moy, Anastasia Nikolskaya, Lakshman Ramamurthy, Bart Smits, Charles Somerville, Kevin Tang, Marjan Trutschl, Rama Viswanathan, Erno Wienholds

Class of 2002

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Aaron Mackey
Students: Richard Adams, DhinothKumar Bangarusamy, Elizabeth Bates, Natalia Belfiore, Domenico Bordo, Marion Carroll, Carton Chen, Kei-Hoi Cheung, Robert Fjellstrom, Michael Gilchrist, Ian Holford, Sung-Woo Kim, Eija Korpelainen, Miguel Landers, Junzhou Li, Yaocheng Lin, Philip Meneely, Tibor Rohacs, Annkatrin Rose, Matthias Schmuth, Gary Silverman, Matthew Vaughn, Jiaqian Wu

Class of 2001

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Aaron Mackey
Students: Marcelo Brigido, Hsiu-Chuan Chen, Terry Clark, Eva Czabarka, Pietro DeCamilli, Christiane Fauron, Peter Good, Dianjing Guo, Heidi Hoffmann, Shixia Huang, Martha Lovato, Tara Matise, Hugh Miller III, Thomas Moloshok, Peter Olofsson, Yonil Park, Warren Pear, Micheline Strand, Bethaney Vincent, Jennifer Welsh, Richard Westerman, Qing Xie, Chengfeng Zhao, Yi Zhao

Class of 2000

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Students: Christian Ahrens, Harshawardhan Bal, Scott Burchett, Rui Chen, Asif Chinwalla, Mon-Li Chu, David Coleman, Diego-Fernando Cortes, Isabelle Crignon, Anna Di Rienzo, Nancy Garnhart, Mahanandeeshwar Gattu, Margaret Goodman, Fourie Joubert, Dawei Lin, Nelson Lopez-Jimenez, Neal Lue, Susan Martin, Linda McMahan, Thomas Schmidt, Jason Stajich, Brenda Temple, Liqing Zhang, Yue Zhang

Class of 1999

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Students: Beth Andrews, Matthew Crawford, Gene Cutler, Michael Dauner, Christine Elsik, Jan Fassler, Kirsten Fischer Lindahl, Mark Gosink, Murray Grigor, Elizabeth Hong-Geller, Ken Howard, Wonhee Jang, Peter Lyster, John McCutcheon, Steve Mount, Hui-Mei Peng, Catherine Prades, David Roof, Gerald Rubin, David Selinger, Colin Semple, Max Strumia, Apichart Vanavichit

Class of 1998

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Assistant: Jacques Retief
Students: Erik Bongcam-Rudloff, Eric Cabot, Randy Chen, Alan Christoffels, Michael Cusick, Rex Dwyer, Lynn Fink, Katheleen Gardiner, Debraj GuhaThakurta, Edward Starr Hazard, Manyuan Long, Luis Lopez, Thomas Metz, Michael Morley, Iftach Nachman, Christophe Person, Uwe Radelof, Brigitte Raumann, Maciek Sasinowski, Daniel Schaid, Eric Snyder, Elizabeth Waters, Anne Katrine Wintero

Class of 1997

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Students: Wendy Bailey, Stuart Brown, Li Cai, Weiguo Cao, Guillemette Duchateau-Nguyen, Guo-jian Gao, Beth Gatewood, John Greene, Vassily Hatzimanikatis, Gregory Hinkle, Alla Karnovsky, Suzanne Leal, Roberto Sanchez, Gerald Schlink, Karl Schmid, Richard Simon, Ronald Taylor, Scott Williams, Ueng-Cheng Yang, Xuejun (Joe) Zhu

Class of 1996

Instructors: William Pearson, Randall Smith
Students: Jeff Aaronson, Marcia Budarf, Barbara Butler, Zuoming Deng, Gustavo Glusman, Alessandro Guffanti, Mika Hirakawa, Gail Juvik, Kenneth Kupfer, William McCombie, Rakesh Mishra, Aravind Mittur, Andrew Peek, Anna Pelling, Joel Richardson, Michael Rosenberg, Jorge Santiago-Blay, Nicolas Soriano, George Wang, Rodney Winkler, Zhongyuan Zhu

Class of 1995

Instructors: Thomas Marr, William Pearson, Randall Smith
Students: Pierre Aman, Silvia Atrian, Tomas Bergstrom, Georges Brefort, Ricardo Bringas, Anthony Caruso, M. Cueto, Takatoshi Kawai, Dena Leshkowitz, Mark Lieb, Anna-Karin Lindqvist, Louis Nel, Raj Prasad, Roger Vallejo, Luc Van Wiemeersch, Keith Vass, Enrique Viguera ,Jun Zou

Class of 1994

Instructors: Thomas Marr, William Pearson, Randall Smith
Students: Gerard Bouffard, Jeff Bryer, Sid Cowles, Klaus Feldmann, Raymond Grimaila, Christopher Hastwell, Gerald Learn, Fran Lewitter, Bonnie Maidak, Mark Miller, Kenta Nakai, Kevin Omori, Chad Price, Robert Reid, Alan Roter, Steven Rounsley, Adam Sartiel, Bo Servenius

Class of 1993

Instructors: Elbert Branscomb, Nathan Goodman, Thomas Marr
Students: Gregory Acland, Guy Bottu, Robert Burk, Fabrizio Cozzani, Linda Ellis, Iskander Ismailov, Margarete Knecht, Maria Leung, Yannick Pouliot, Maya Saxon, Ishaiahu Shechter, Jay Snoddy, Alphons Stassen, Vitor Warwar, Kim Worley

Class of 1992

Instructors: Elbert Branscomb, Nathan Goodman, Thomas Marr, Eugene Myers
Students: Lynn Caporale, Ariel Darvasi, Philip Davies, Joakim Glamann, Andreas Gnirke, Peter Kanyion, Jaime Lagunez-Otero, Miriam Meisler, Orly Reiner, Martin Ringwald, M. Parviz Sabour, Karin Schmitt, Claire Williams

Class of 1991

Instructors: Elbert Branscomb, Nathan Goodman, Thomas Marr, Eugene Myers
Students: Staffan Bergh, Roberto Fernandez-Larsson, Uta Francke, Melanie Mahtani, Jen-I Mao, Antonio Marin, Jasper Rine